توقف رقص نیلوفر آبی در سراب


اعلام شد در سراب کرمانشاه دیگر رقص نیلوفر آبی وجود ندارد و دریاچه کاملاً خشک شده و این به معنای مرگ سوسن است.

به گزارش دیدشهر، موردی از سراب نیلوفر کرمانشاهی وجود دارد که تصویر آن بر روی طاق بستان و سنگ نگاره تخت جمشید حک شده و اکنون نفسش به شماره افتاده است.

سراب نیلوفر کرمانشاه یکی از این مکان های ملاقات است و شاید به حق. ترکیبات از فرهنگ لغات ما حذف می شوند، هر یک میلیون ها و هزاران سال قدمت دارند.

حالا گویا بعد از دریاچه ارومیه نوبت به سراب نیلوفر رسیده است. «سراب» یا «سراب» نام رایج دریاچه ای است که آب آن از چشمه ای در داخل یا کنار دریاچه تأمین می شود.

سراب نیلوفر آبی به دلیل وجود گل های نیلوفر آبی به این نام معروف است. نیلوفر آبی، گل مقدس ایران، ریشه در ایران باستان دارد و تصویر آن بر روی طاق بستان نزدیک سراب نیلوفر و سنگ نگاره های تخت جمشید شیراز حک شده است.

سراب نیلوفر پنجاه و پنجمین اثر طبیعی ملی است که از ۶ اسفند ۱۳۸۶ توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفته است.

داستان های زیادی در مورد این سراب وجود دارد که یکی از معروف ترین آنها گنج بزرگی است که خسرو پرویز، پادشاه ساسانی در ته دریاچه پنهان کرده است.

اکنون در سال ۱۴۰۱ اعلام شد که دیگر رقص نیلوفر آبی روی آب نخواهد بود. دریاچه کاملاً خشک شده است و این به معنای مرگ نیلوفر است. اهمیت این سراب و گل نیلوفر و جزئیات آن را در فایل زنگ سلام امروز بیشتر خواهید خواند.

نیلوفر آبی، گل باستانی با عمر ۳ روز

گل مقدس ایرانیان باستان نیلوپور به معنای گلی با پرهای نیلی است. پس از حضور اعراب در ایران، تحت تأثیر زبان عربی، این واژه به عربی نیلوفر و همچنین نیلوفر معروف شد.

این گل ریشه در زمین و ساقه آن در آب دارد و گل های آن در سطح آب پخش شده است.

ایرانیان باستان نیلوفر را مظهر نجابت، کمال و رشد معنوی انسان می دانستند و نقش این گل در سنگ نگاره های تخت جمشید و طاق بستان از ارزش این منظر نشات می گیرد. «ابزاد» نام دیگری است که نیلوفر آبی می شناسند و معتقدند چون این گل در آب راکد رشد می کند و بدون آلودگی شکوفا می شود، می تواند نمادی از پاکی باشد.

در اساطیر ایرانی، نیلوفر آبی نماد زهره، الهه آب است. نیلوفرهای آبی ۱۲ گلبرگ دارند و در سحر باز می شوند. چرخه زندگی گل نیلوفر بین ۳ تا ۷ روز است. روز اول با سفید شروع می شود، روز دوم به صورتی ملایم تبدیل می شود و روز سوم به اوج خود می رسد و سپس داستان نیلوفر آبی با صورتی عمیق به پایان می رسد. در میان تمدن های باستانی دیگر مانند مصر، یونان و هند، این گل یک گل مقدس و نماد باروری است.

سراب نیلوفر از نظر گیاه شناسی با سایر سراب ها و تالاب ها مانند تالاب انزلی تفاوت دارد. می توان گفت نوع نیلوفر آبی که در سراب نیلوفر کرمانشاه وجود دارد منحصر به فرد است و در هیچ جای دنیا آن را نخواهید دید، اما نیلوفری که در تالاب انزلی است در تالاب های دیگر نیز می روید. راهی که در سراب کرمانشاه می روید «لوفر اوته» نام دارد. از نظر پوشش گیاهی چیزی شبیه به این مکان در ایران نداریم. گل های نیلوفر آبی در محفظه ریزوم تکثیر می شوند. زندگی او جاودانه است. این ریزوم‌ها در زیر زمین تکثیر می‌شوند و گیاهان جدیدی تولید می‌کنند، اما گل‌هایی که روی سطح آب می‌بینید فقط یک هفته دوام می‌آورند.

خانه نیلوفران و کاروانسرای پرندگان

سراب نیلوفر در ۲۰ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه و در روستایی به همین نام قرار دارد. گل نیلوفر آبی که در کف دریاچه زندگی می کند سوژه بسیار خوبی برای عکاسان از جلوه های ناب طبیعی است و این ویژگی هر ساله گردشگران زیادی را به سمت سراب دریاچه نیلوفر می کشاند، البته این سراب قبل و بعد از آن را داشته است.

زیبایی که در ادامه می خوانید متعلق به زمانی قبل از سراب نیلوفرهای خشک شده است.

شهرت این سراب به دلیل وجود دریاچه‌ای پر از گل‌های نیلوفر آبی است که در تابستان برگ‌ها و جوانه‌های آن روی آب می‌آیند و قسمت اعظم دریاچه را می‌پوشانند و تصویری رویایی در وسعت ۱۳۳۳ هکتار ایجاد می‌کنند.

فقط در این سراب گونه خاصی از نیلوفر زرد با نام علمی Nuphar lutea می روید و از آنجایی که این گل در ایران در خطر انقراض است حفظ این سراب به معنای حفظ این گونه است.

البته این سراب تنها خانه نیلوفر نیست و محل امنی برای گونه های مختلف گیاهی و پرندگان بومی و مهاجر است که در نیمه اول سال از کیلومترها دورتر به این سراب مهاجرت می کنند. سراب نیلوفر یکی از مهم ترین زیستگاه های انواع ماهی، مرغ ماهی خوار و غازهای وحشی است. تعداد زیادی از پرندگان مهاجر در فصل زمستان به سراب نیلوفر می روند و همین امر این منطقه را به یکی از مهمترین مناطق پرنده نگری کشور تبدیل کرده است. اگرچه در نیمه دوم سال خبری از پرندگان و گل ها نیست، اما آب زلال دریاچه به هر بیننده ای اجازه می دهد تا ساقه ها و ریشه های نیلوفر آبی را ببیند که در اعماق آب خانه ای ساخته است.

دیدن گل های خاص نیلوفر آبی، منظره غروب آفتاب، نور خورشید و نشستن در کنار دریاچه از مهم ترین تفریحات سراب نیلوفور است. به طور کلی سراب نیلوفر در چهار فصل زیبایی خود را دارد. ویژگی های شناور گل نیلوفر بر سطح دریاچه، آب شفاف و شفاف دریاچه و چشمه های اطراف آن، سراب نیلوفر را از سایر دریاچه های کشور متمایز می کند.

مناظر دیدنی اطراف این سراب

یکی از ویژگی های مهم، منحصر به فرد و خاص سراب نیلوفر کرمانشاه با دیگر سراب های کشور و حتی جهان نزدیک به برخی دیدنی های دیگر است.

در ادامه تعدادی از این مناطق زیبا را که در نرسیده به دریاچه سراب نیلوفر کرمانشاه واقع شده اند، معرفی می کنیم.

روستای قازانچی روستای قازانچی در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری سراب نیلوفر قرار دارد. از دیدنی های روستا می توان به تپه قازانچی اشاره کرد که مربوط به دوره ساسانی و سلجوقی است و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

روستای عمرمل روستای عمرمل در ۲۴ کیلومتری سراب نیلوفر قرار دارد. این روستا به دلیل داشتن تپه تاریخی که مربوط به عصر آهن است، از نظر تاریخی دارای اهمیت است. باستان شناسان آثاری مربوط به دوره های ساسانی، سلجوقی و ایلخانی را در این منطقه یافته اند.

منطقه حفاظت شده بیستون منطقه حفاظت شده بیستون در ۳۰ کیلومتری سراب نیلوفر قرار دارد. این منطقه کوهستانی با وسعتی در حدود ۴۰ هکتار، منطقه حفاظت شده حیات وحش است که تنوع زیستی بالایی با آب و هوای معتدل دارد. منطقه حفاظت شده بیستون دارای انواع گونه های گیاهی و جانوری خاص است.

تالاب هشیلان تالاب هشیلان به دلیل تنوع گونه های گیاهی و جانوری یکی از مهمترین زیستگاه های آبی استان کرمانشاه است. این تالاب در ۴۶ کیلومتری سراب نیلوفر قرار دارد. تالاب هشیلان بیش از ۱۰۰ جزیره کوچک و بزرگ دارد که گاهی با افت هوا به طور کامل در آب فرو می روند. این تالاب زیستگاه حیواناتی مانند لاک پشت برکه ای، مارمولک، سمندر، گونه های مختلف کپور، کپور، سیاه ماهی، کولی سفید، دم زرد، ماهی سس، خرچنگ و قورباغه است.

طاق بستان طاق بستان نام روستایی در ۹ کیلومتری شهر کرمانشاه بوده که اکنون با گسترش شهر کرمانشاه در مرز این شهر قرار گرفته و به یکی از محله های شمال شرقی کرمانشاه تبدیل شده است. نقوش زیبا و تاریخی حکاکی شده در دامنه کوه و کنار دریاچه طاق بستان نام دارد. این مجموعه در ۳۸ کیلومتری سراب نیلوفر واقع شده است. روستای طاق بستان در گذشته محل تفریح ​​و شکار پادشاهان ساسانی بوده است و کنده کاری های روی دامنه کوه نیز حکایت از همین داستان دارد.

پایان سراب ناخوش نیلوفر آبی

سراب نیلوفر دریاچه ای طبیعی و دارای غار زیرزمینی است. زمانی که باران خوب می بارد عمق آب به ۳۲ متر می رسد و دریاچه همیشه پر آب است اما این سراب در سال ۹۴ به دلیل حفر چاه به عمق ۱۲۰ متری منطقه، کشاورزی بی رویه و کشت پر آب ایجاد شد. محصولاتی مثل خربزه و ذرت و هزار و یک دلیل دیگر کاملا خشک. یک سال پس از این واقعه، دانیال کهریزی، یکی از اساتید دانشگاه رازی سامبر اصلی، به همراه تیم خود، هزار درخت نیلوفر زرد را کاشت و تکثیر کرد تا با کاشت آنها در بسترهای کم ارتفاع – دریاچه های آبی، از نابودی کامل جلوگیری کند.

سراب چندین سال نیلوفر آبی خمیده و آلوده را نگه داشت، اما امکان پذیر نشد و در اوت ۱۴۰۱ اعلام شد که نیلوفر آبی به دلیل کمبود شدید آب و خشک شدن دریاچه نمی تواند زنده بماند. کف دریاچه ترک برداشته و از ناحیه ای به وسعت چندین هکتار آب چندین حفره مرطوب باقی مانده است. حالا سراب نیلوفر آبی تبدیل به سرابی شده است که نه خانه امنی برای پرندگان و دیگر موجودات است و نه برای نیلوفرهای زرد.

منابع این بخش: تریپ، کجارو، خبرگزاری صداوسیما، ایسنا و…