تورم ۵۵ درصدی مواد در تعقیب نهضت ملی مسکن – شما آنلاین


به گزارش ایسنا، تورم مصالح ساختمانی به ۵۵ درصد و تورم عمومی به ۵۲ درصد رسید. بر اساس گزارش مرکز آمار، شاخص قیمت نهاده های ساختمانی در شهر تهران در چهار فصل منتهی به زمستان ۱۴۰۰ (تورم سالانه) ۵۵.۳ درصد و تغییر قیمت نهاده ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته (تورم نقطه به نقطه) بوده است. ۳۵.۵ درصد بود.

دیروز مرکز آمار تورم خرداد ۱۴۰۱ را ۵۲.۵ درصد اعلام کرد. نزدیکی دو شاخص تورم مصالح ساختمانی با رشد قیمت سایر کالاها نشان دهنده همبستگی نسبی نرخ نهاده های ساختمانی با تورم عمومی است. در واقع تداوم افزایش تورم می تواند مانعی بر سر راه تولید و عرضه مسکن در بخش خصوصی و دولتی باشد.

کار روی کاغذ به جلو می رود

وزارت راه و شهرسازی بر اساس قانون جهش تولید و عرضه مسکن به دولت سیزدهم وعده ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در مدت چهار سال داده است. به گفته مقامات دولتی، تاکنون بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار مجوز صادر شده است که بیشتر در نیمه دوم سال گذشته بوده است. این نشان می‌دهد که دولت راه‌هایی را در حوزه‌های داخلی مرتبط با بخش مسکن باز کرده است، مانند تخفیف عوارض و خدمات مهندسی که کنترل بهتری دارند، اما به نظر می‌رسد کار در برخی از بخش‌های خارجی تا حدودی گره خورده است.

با گذشت حدود ۱۰ ماه از دولت سیزدهم و تصویب قانون تولید و عرضه مسکن، ۵ میلیون و ۴۹۰ هزار نفر در نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند که از این تعداد ۳ میلیون و ۳۶۰ هزار نفر دارای شرایط اولیه از جمله برگه «ج» سبز بودند. هیچ سابقه مالکیت و استفاده ای از امکانات دولتی ندارند. گفته می شود در آینده امکان ثبت نام مجدد وجود دارد. با این حال، این تعداد تقریباً چهار میلیون نفر است. اما آنچه از تلاش متقاضی برای سپرده گذاری اولیه و ارائه تسهیلات بانکی به چشم می خورد با اهداف طرح همخوانی ندارد.

از ۲۶ بانک، تنها یک بانک به تعهدات خود عمل کرد

به گفته محمود شایان، مدیرعامل بانک مسکن، تاکنون ۵۰۷ هزار نفر در بانک مسکن برای واحد نهضت ملی مسکن افتتاح کرده اند که از این تعداد حدود ۲۹۰ هزار نفر برای عقد قرارداد و دریافت تسهیلات به بانک مسکن معرفی شده اند. ۹۱ هزار نفر قرارداد بسته اند و عملا اولین قسط تسهیلات را دریافت کرده اند. در مجموع مجموع این تسهیلات قراردادی ۳۱ هزار میلیارد تومان است که شاید به دلیل اینکه پروژه ها هنوز تکمیل نشده اند، بیشتر این رقم تخصیص نیافته است.

منابع تخصیص یافته به طرح نهضت ملی مسکن تاکنون تماماً از محل بانک مسکن بوده است. این در حالی است که ۲۶ بانک و موسسه اعتباری موظفند سالانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات طرح گراکان پروماهان نگارا را پرداخت کنند. در حالی که تمام ۳۱ هزار میلیارد تومان تعهدات بانک مسکن در سال جاری محقق شد، تنها ۱۰ درصد از اهداف محقق شد.

تورم ۸۰ درصدی در بخش سیمان و بتن

متقاضیان دیر پرداخت آورده اند و خودداری بانک ها از پرداخت تسهیلات، طرح نهضت ملی مسکن را در معرض خطر رکود تورمی قرار داده است. در همان سال برخی از بانک ها از جابجایی مسکن ملی اجتناب کردند، قیمت مصالح ساختمانی به طور متوسط ​​۵۵ درصد افزایش یافته است. در حالی که تورم سالانه بخش سیمان و بتن ۸۰ درصد، سنگ ۸۲ درصد و شیشه ۸۵ درصد است.

رشد تعداد ساخت و سازها در کشور شاید در آمار پروانه های ساختمانی نهضت ملی مسکن مشهودتر باشد. چون در تهران به عنوان شاخص ساخت و ساز بخش خصوصی، در نهضت ملی مسکن هیچ سهمیه ای به شهر اختصاص داده نمی شود، شرایط ساخت و ساز چندان مناسب نیست. در سال ۱۴۰۰ برای حدود ۵۲ هزار واحد در تهران پروانه ساختمانی صادر شد در حالی که این رقم در سال ۱۳۹۹ حدود ۷۰ هزار واحد و در سال های قبل حدود ۱۵۰ هزار واحد بود.

از نظر تامین زمین با کیفیت، وضعیت نهضت ملی مسکن چندان خوب نیست. در حالی که دولت تاکنون ۲.۸ میلیون قطعه زمین فراهم کرده است، اما بیشتر این زمین ها در اطراف شهرها و مناطق بدون زیرساخت است که می تواند هزینه های زیادی را برای ساخت و ساز زیرساخت ها و خدمات روبنایی به دنبال داشته باشد. طبق قانون جهش تولید و عرضه مسکن، نهادهای دولتی قرار است زمین های مازاد خود را به پروژه های نهضت ملی اختصاص دهند، اما تاکنون تنها ۴ درصد از این زمین اختصاص یافته است است.

کارشناس: همین الان مصالح ساختمانی بخرید

حسن محتشم – یکی از اعضای هیئت مدیره کانون انبوه سازان تهران درباره علت کاهش ساخت و ساز در پایتخت به ایسنا گفت: تهران در نهضت مسکن ملی سهمیه ندارد و این واحدها برای تهرانی ها در اطراف پایتخت ساخته می شود. بنابراین شهر تهران به بخش خصوصی وابسته است. اما افزایش شدید قیمت زمین و مسکن در تهران، بی ثباتی معاملات و ادامه افزایش قیمت مصالح ساختمانی و همچنین افزایش قیمت زمین، ساخت و ساز در پایتخت را با مشکل مواجه کرده است.

وی افزود: در سراسر کشور معتقدم نمی توان به متقاضیان نهضت ملی مسکن تکیه کرد. کل خانه مستاجر ممکن است بتواند درآمد اولیه ۴۰ میلیون تومانی داشته باشد، اما هر سه تا چهار ماه یکبار باید ۴۰ میلیون تومان بپردازند. فرض کنید آنها تمام پول وام مسکن خود را می آورند و در نهایت می توانند تا سال دوم پول را جمع کنند. این پروژه ممکن است به دلایل مختلفی از جمله تورم مادی، افزایش نرخ دستمزد، عدم تزریق منابع بانکی و … با مشکل مواجه شود. در این صورت نه پولی برای اجاره وجود دارد و نه خانه ای به دست خانواده می رسد.

محتشم تنها راه حل را ارائه به موقع تسهیلات بانکی دانست و گفت: دولت باید تا دیر نشده تا سقف ۴۵۰ میلیون تومان وام برای خرید مصالح به نهضت ملی مسکن اختصاص دهد تا سازندگان کلان مجبور به خرید مصالح نشوند. با نرخ های آینده در این بخش کنترل‌های مناسبی اعمال می‌شود و کار به سمت بهتر شدن پیش می‌رود. در واقع نظام بانکی باید با طرح نهضت ملی مسکن تکلیف خود را روشن کند. زیرا طبق قانون موظف است ۲۰ درصد از منابع خود را به حوزه مسکن اختصاص دهد اما در عمل ۵ درصد از این وظیفه را انجام می دهد.

پیام به پایان رسید