تهدیدی که در ذهن همه است – شما آنلاین هستید


تهدیدی که هوش همه را نشانه رفته است
تهدیدی که هوش همه را نشانه رفته است

خطرات افزایش چربی شکم قطعی است و چربی اضافی شکم با طیف گسترده ای از بیماری ها از جمله بیماری قلبی، دیابت و حتی سرطان مرتبط است. اکنون محققان دریافته اند که این امر بر عملکرد هوشی تأثیر دارد. به گزارش هلث، یکی از دلایل خطرناکتر بودن چربی شکم نسبت به سایر چربی ها […]

خطرات افزایش چربی شکم قطعی است و چربی اضافی شکم با طیف گسترده ای از بیماری ها از جمله بیماری قلبی، دیابت و حتی سرطان مرتبط است. اکنون محققان دریافته اند که این امر بر عملکرد هوشی تأثیر دارد.
به گزارش هلث، یکی از دلایل خطرناک تر بودن چربی شکم نسبت به چربی های انباشته شده در سایر قسمت های بدن، احاطه آن به اندام های داخلی است. نام دیگر این پدیده چربی احشایی است. در مردان، این نوع چربی می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و دیابت نوع ۲ را افزایش دهد. در زنان، چربی شکم با سرطان سینه و مشکلات کیسه صفرا مرتبط است.
به دلیل عوامل مختلفی از جمله وعده های غذایی سنگین در رستوران ها، سبک زندگی کمتر فعال و مصرف غذاهای فرآوری شده، چربی شکم به طور پیوسته در میان بزرگسالان افزایش یافته است، اگرچه میزان چاقی در سال های اخیر نسبتاً ثابت بوده است.
در حالی که افراد عادی می توانند اثرات ناسالم اضافه وزن را درک کنند، ممکن است یک عارضه جانبی نگران کننده تر را نیز تجربه کنند: کاهش هوش.
نتایج تحقیقات نشان می دهد که ممکن است بین حمل وزن اضافی در وسط و تغییرات در عملکرد مغز ارتباط وجود داشته باشد. این تحقیق که در مجله Brain, Behavior and Safety منتشر شد، داده های بیش از ۴۰۰۰ مرد و زن در حدود سن ۶۵ سال و بدون اختلال شناختی را تجزیه و تحلیل کرد. این مطالعه اثرات چربی زیر جلدی شکم و تغییرات در هوش مایع را در یک دوره ۶ ساله تجزیه و تحلیل کرد.
هوش سیال به توانایی تفکر انعطاف پذیر و درک مفاهیم انتزاعی اشاره دارد. افرادی که دارای هوش سیال بالا هستند نسبت به افرادی که دارای هوش سیال متوسط ​​هستند بهتر می توانند وظایف استدلال قیاسی را انجام دهند. هوش سیال به افراد اجازه می دهد انتزاعی فکر کنند و مسائل را خلاقانه حل کنند.
نتایج این مطالعه نشان داد که در شرکت کنندگانی که چربی شکمی بیشتری داشتند، با افزایش سن، هوش مایع آنها کاهش یافت. در مقابل، به نظر نمی رسید شرکت کنندگانی که توده عضلانی بیشتری داشتند کاهش مشابهی را نشان دهند.
علاوه بر این تحقیق، نتایج تحقیقات دیگری که در سال ۲۰۱۳ در مجله Neuropsychology منتشر شد نشان داد که چاقی با کاهش دامنه توجه و اختلال در سرعت حرکت و همچنین کاهش سرعت پردازش و نقص در عملکرد اجرایی در سالمندان چاق نسبت به افراد غیرچاق مرتبط است. افراد .چربی افزایش می یابد.
متأسفانه تأثیرات چاقی بر هوش شناختی به سالمندان محدود نمی شود و نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ منتشر شده در پلاسوان نشان می دهد که افزایش بی تحرکی در بین کودکان به کاهش سلامت و توانایی شناختی آنها منجر شده است.
در این مطالعه از گروهی از کودکان خواسته شد تا نام مناطق خاصی را روی نقشه یاد بگیرند. روز بعد مجدداً از آنها خواسته شد که موارد را روایت کنند تا مشخص شود چه چیزی در ذهن آنها ذخیره شده است. کودکان تناسب تر، در مقایسه با کودکانی که تناسب اندام کمتری دارند، میزان نگهداری بیشتری از مطالب ارائه شده را نشان دادند. علاوه بر این، داشتن یک ساعت فعالیت بعد از مدرسه، مانند بازی کردن، منجر به بهبود توجه و پردازش اطلاعات می شود.
راه های مختلفی برای کاهش چربی شکم وجود دارد، از جمله خوردن غذاهای غنی از فیبر محلول، مانند آووکادو و کلم بروکسل. حتی کاهش ۵ تا ۱۰ پوند از وزن فعلی می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با چاقی کمک کند.
اگر از همین امروز شروع به تغذیه سالم کنید، نه تنها بدنتان از شما تشکر خواهد کرد، بلکه ظاهراً مغزتان نیز از شما تشکر خواهد کرد.