تفاهم نامه ۴۰ میلیارد دلاری با گازپروم به زودی تبدیل به قرارداد می شود – شما آنلاین


به گزارش ایسنا، جواد اوجی در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به تفاهم نامه ۴۰ میلیارد دلاری روسیه، گفت: از زمان سفر رئیس جمهور به روسیه مذاکرات جدی را با طرف روسی آغاز کردیم. روس ها نیز به این موضوع علاقه دارند. ایران و روسیه دو غول گازی هستند و منابع عظیم هیدروکربنی دارند. روسیه ۱۰۰ میلیارد بشکه نفت قابل استحصال دارد و در حال حاضر ۷ تا ۸ میلیون بشکه در روز تولید می کند، ایران ۱۵۳ میلیارد بشکه نفت قابل استحصال دارد و تولید آن ۳.۸ تا ۴ میلیون بشکه در روز است، ما توانایی افزایش تولید نفت را داریم، بنابراین برای تحقق طرح انجام شده است.

وی با بیان اینکه مذاکراتی را با طرف روسی در زمینه توسعه میادین نفت و گاز، ساخت نیروگاه های LNG، مبادله و تجارت فرآورده ها و گاز آغاز کردیم و برخی از آنها به تفاهم نامه تبدیل شد، تصریح کرد: ما مذاکراتی را با طرف روسی انجام دادیم. البته علاوه بر آن، قرارداد توسعه میدان نفت و گاز مشترک ۴ میلیارد دلاری با روسیه داریم. . علاوه بر گازپروم روسیه، سایر شرکت های روسی نیز حضور خواهند داشت که با مشارکت و سرمایه گذاری خارجی، بخشی از نیاز سرمایه گذاری ۱۶۰ میلیارد دلاری در کشور تامین می شود.

وزیر نفت با بیان اینکه در نظرسنجی انجام شده برای طرح توسعه وزارت نفت به ۱۶۰ میلیارد دلار در هشت سال نیاز داریم، گفت: برای تامین این سرمایه برنامه ریزی شده است و با این روند هیچ سرمایه ای وجود نخواهد داشت. مشکل در ارائه آن

اوجی با اشاره به سرمایه گذاری ۱۹ میلیارد دلاری در صنعت پتروشیمی گفت: ظرفیت پالایشی کشور هم اکنون ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز است. ظرفیت تولید نفت و میعانات گازی این کشور حدود ۴.۵ میلیون بشکه در روز است. با در نظر گرفتن روند مصرف بنزین، نفت و گاز در کشور پیش بینی می کنیم در صورت عدم تحقق این سرمایه گذاری در سال های آینده با مشکل تامین مواجه شویم.

وی خاطرنشان کرد: احداث پالایشگاه های نفتی از ابتدای دولت سیزدهم مورد تاکید رئیس جمهور بوده است زیرا این بخش برای تامین سوخت، امنیت انرژی و همچنین جلوگیری از خام فروشی نفت موثر است. از سوی دیگر محصولات و محصولات پتروشیمی ما محدودیتی ندارند، گفت: وزارت نفت تصمیم گرفت طرح پالایش ۳۰۰ هزار بشکه ای را آغاز کند. این طرح به لحاظ جانمایی و دانش فنی به تصویب دولت رسیده و در بودجه ۱۴۰۱ به وزارت نفت ارائه شده است و همچنین پیشنهاد احداث پالایشگاه در مکران نیز مطرح شده است.

وزیر نفت افزود: بزرگترین چالش برای احداث پالایشگاه نفت، تامین منابع مالی است. مشکلی با توانایی سازندگان و کارشناسان نداریم. برای تامین مالی دولت به ما کمک می کند از وجوه و منابع مالی و نقدینگی بانک ها و هلدینگ های بزرگ اقتصادی استفاده کنیم و این بانک ها و شرکت ها در این پروژه سهامدار شوند. از بورس انرژی نیز برای تامین سرمایه کمک می گیریم تا از توان و مشارکت مردم نیز استفاده شود. پروژه های نفت و گاز سودآور هستند و بازده سرمایه خوبی دارند.

اوجی تصریح کرد: با راه اندازی این دو پروژه، یک پالایشگاه و یک پالایشگاه پترو، غذای صنایع پایین دستی تامین می شود. از سوی دیگر امنیت انرژی تامین می شود و همچنین صادرات فرآورده های نفتی که نمی توان اجازه داد. علاوه بر این، این پروژه ها اشتغالزایی بالایی دارند و از ظرفیت های بیکار کارخانه استفاده می شود. در عوض، نقدینگی که سفر می کند به سمت تولید می رود. هم در این پالایشگاه ها و هم در پتروپالایشگاه ها بیش از ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام به فرآورده تبدیل می شود. ظرفیت پالایشگاه آبادان ۴۵۰ هزار بشکه و ظرفیت کل این دو یک و نیم برابر پالایشگاه آبادان است.

به گفته وی، این پروژه ها تا پنج سال آینده به بهره برداری می رسد و مردم از آن بهره مند می شوند. چهار بانک و چهار هلدینگ دولتی بزرگ در این پروژه ها مشارکت دارند. در تامین ابزار و تجهیزات مشکلی نداریم و چالش اصلی تامین منابع مالی است. طی بررسی‌های انجام شده مشخص شد که در طول هشت سال به سرمایه‌گذاری ۱۶۰ میلیارد دلاری در بخش بالادستی صنعت نفت نیاز داریم و با استفاده از منابع مالی هلدینگ و مشارکت مردم، اکثر پروژه‌های اولویت‌دار در این حوزه قرار خواهند گرفت. عمل.

وزیر نفت ادامه داد: از ابتدای دولت سیزدهم تفاهم نامه ها و قراردادهایی به ارزش ۸۰ میلیارد دلار در حوزه نفت و گاز و پالایشگاه های نفت امضا کرده ایم. تفاهم نامه ای به ارزش ۴۰ میلیارد دلار نیز با گازپروم روسیه در بخش های مختلف امضا شده است و هیچ مانعی برای آن وجود ندارد.

وی با اشاره به وضعیت میدان آزادگان گفت: امروز ۱۹۰ هزار بشکه نفت از میدان نفتی آزادگان که با عراق مشترک است برداشت کردیم. توسعه میدان از منابع داخلی وزارت نفت سال ها طول می کشد، بنابراین برای توسعه این میدان ۶ بانک و هلدینگ بزرگ اقتصادی را درگیر کرده ایم و امیدواریم این تفاهم نامه در آینده نزدیک منجر به عقد قرارداد شود. . آینده. بر این اساس طی هفت سال ۷ میلیارد دلار سرمایه گذاری می شود و تولید از این میدان نفتی به ۵۷۰ هزار بشکه می رسد. امروز توسعه همه رشته ها توسط متخصصان داخلی انجام می شود و شما متخصص خارجی را در بالادست و پایین دست نمی بینید.

وزیر نفت ادامه داد: در بحث دانش بنیان بسته دیگری داریم. نزدیک به ۵۰۰۰ حلقه چاه تولیدی داریم که ۷۰۰ حلقه آن کم بازده است. با استفاده از توان شرکت های دانش بنیان، این ها را شناسایی می کنیم تا شرکت های دانش بنیان با دانش روز بتوانند ظرفیت تولید این چاه ها را افزایش دهند و در تولید شریک شوند. ما همچنین از ظرفیت پالایش فراساحلی استفاده می کنیم و نفت را در چندین کشور فرآوری می کنیم و ارزش افزوده آن را در بازار هدف بیشتر می کنیم.

اوجی درباره وضعیت دانش اکتشاف و استخراج در حوزه نفت گفت: در بحث اکتشاف، توسعه و بهره برداری از میادین نفتی و گازی در خشکی و دریا همه توانمندی ها و حفر چاه در دریا را داریم. همه ظرفیت ها در این کشور است. ظرفیت تولید گاز یک میلیارد مترمکعب و ظرفیت تولید نفت ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار مترمکعب است و مشاور خارجی در هیچ بخشی نداریم. ظرفیت ۹۵ میلیون تن محصولات پتروشیمی را داریم که قابلیت خوبی محسوب می شود. بزرگترین مشکل منابع مالی است که با روندی که طی می کنیم از منابع مالی و هلدینگ های بانکی برای حل مشکل استفاده می کنیم.

به گفته وی، در دولت سیزدهم ۲۸ قرارداد به ارزش بالای یک میلیارد دلار در بحث جمع آوری گاز داریم که اکثر شرکت های طرف قرارداد خصوصی هستند و خودشان به این گاز نیاز دارند. قول می دهیم تا پایان این دولت کار میدانی مشترک و جمع آوری گاز مشخص شود.

وزیر نفت با اشاره به وضعیت صادرات نفت و بازگشت پول حاصل از آن گفت: سال گذشته تکلیف وزارت نفت در بحث بودجه کاملا محقق شد، محدودیت ها را دور زدیم یا خنثی کردیم، سال گذشته ۱۲.۵ بود. میلیارد دلار از صادرات محصولات پتروشیمی برای این سامانه هزینه شد. سپرده گذاری می کنیم.

انتهای پیام