تغییر از شهر ماشینی به شهر انسانی


شهر اردبیل آماده تبدیل از شهر ماشین آلات به شهر مردم و دوچرخه است. اردبیل نیاز به چهره ای جدید دارد نمایی که استاندارد خدمات فضایی ایجاد شده است.

تغییر از شهر ماشینی به شهر انسانی

مدیریت شهری همواره با کمبود بودجه همراه است و نمی تواند تمام نیازها و نیازهای مردم را در مدت کوتاهی تامین کند. بنابراین لازم است در بین اقدامات ساخت و ساز شهری اولویت داده شود. در تعیین اولویت ها، یکی از معیارها، خدمات رسانی به بیشترین تعداد شهروندان است. اقداماتی مانند توسعه حمل و نقل عمومی برای همه شهروندان از جمله افرادی که خودرو شخصی دارند و کسانی که نمی توانند از خودروهای شخصی استفاده کنند در اولویت قرار دارد.

تاکید بر اولویت حمل و نقل عمومی و لزوم گسترش آن از زبان بسیاری از مدیران و تصمیم گیران شهری بوده و هست. اما آنچه در چند سال گذشته در شهر رخ داده است نشان از اولویت مسلم خودروی شخصی دارد. تا زمانی که حمل و نقل عمومی و توسعه آن در اولویت قرار نگیرد، نه تنها مشکل ترافیک بهبود نمی یابد، بلکه روز به روز وضعیت پیچیده تر می شود.

از دلایل تردد در مرکز اردبیل می توان به نبود پیاده روهای سالم و خدمات شهری مانند دوچرخه و وسایل نقلیه چند سرنشین مانند وانت به تعداد کافی و وجود مدارس در معابر اصلی و فرهنگ رانندگی اشاره کرد. ، که وظیفه راهنمایی و رانندگی در آموزش راننده را شامل می شود. در مورد خط رانندگی می توان به این نکته اشاره کرد که در این بحث حدود ۸۰ درصد از میدان شهر اردبیل خط و خط مشخصی ندارد که با اصلاح آن می تواند در رفع ترافیک مرکز شهر بسیار کمک کننده باشد.

یکی از راهکارهای روان سازی ترافیک در بزرگراه های شهر اردبیل از جمله بزرگراه های سید و بسیج و تسریع در جابجایی مسافران با کمترین هزینه و جلوگیری از آلودگی هوا در آینده نزدیک، استفاده ویژه از سرعت بالا است. خطوط اتوبوسرانی (BRT) که در بسیاری از شهرهای کشورمان مورد استفاده قرار می گیرند، کار می کنند.

شهر اردبیل نیز نیاز مبرمی به مسیر ویژه اتوبوس های تندرو دارد که دلیل اصلی نیاز شهر اردبیل نه بار ترافیکی، بلکه دسترسی آسان و ارزان ساکنان شهر اردبیل به خدمات درمانی، تفریحی و آموزشی که در جنوب شهر متمرکز شده اند، چرا که همیشه این سوال وجود دارد که شهروندی که مثلا در شمال، شمال غرب، شمال شرق و شرق شهر اردبیل زندگی می کند، چگونه ۱۳ محله را دوست دارد. ، بدون ماشین شخصی به مراکز تفریحی و آموزشی مثل شورابیل، دانشگاه ها و نمایشگاه های بین المللی بروید؟

علی مصیب زاده

پازل پیاده رو