تعهدات مسکن دولت قبل بر دوش دولت سیزدهم بود – شما آنلاین هستید


تعهدات مسکن دولت قبل بر دوش دولت سیزدهم بود
تعهدات مسکن دولت قبل بر دوش دولت سیزدهم بود

به گزارش خبرنگار مهر، دولت سیزدهم که می توان آن را دولت سازندگی و مسکن نامید، تمام تلاش خود را برای تحقق وعده خود برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در مدت ۴ سال انجام داده است. پیشگام توجه این دولت به ساخت و ساز مسکن، وزارت راه و شهرسازی و نهادهای تابعه، […]

به گزارش خبرنگار مهر، دولت سیزدهم که می توان آن را دولت سازندگی و مسکن نامید، تمام تلاش خود را برای تحقق وعده خود برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در مدت ۴ سال انجام داده است.
توجه دولت به ساخت و ساز مسکن توسط وزارت راه و شهرسازی و سازمان زیرمجموعه آن، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و در سطح بعدی، وزارت کشور و چندین شهرداری از جمله شهرداری تهران است که تاکنون راه اندازی شده است. کمپ ساخت مسکن و چندین پروژه ساخت مسکن با مشارکت سایر نهادها در تهران آغاز شده است.
بازنده بزرگ این موضوع اولا برخی وزارتخانه ها هستند که بیشتر زمین های دولتی را در اختیار دارند اما برخلاف نص صریح قانون جهش تولید مسکن، با وجود اینکه همچنان از واگذاری آن به وزارت راه و شهرسازی پرهیز می کنند. دستور رئیس جمهور
ثانیاً بانک‌های مشمول اعطای تسهیلات ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی زیان‌دهان نهضت ملی مسکن هستند، به جز بانک مسکن که بیش از سهمیه این بانک پرداخت کرده است، سایر بانک‌ها به سختی به این بخش تسهیلات می‌دهند.
دولت سیزدهم نیز مسئولیت تعهدات مسکن دولت قبل را پذیرفت
رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی شهریورماه سال گذشته و پس از تصدی مسئولیت در این وزارتخانه از ادامه ساخت واحدهای تحت برنامه اقدام ملی مسکن که بخشی از تعهدات دولت قبل بود خبر داد.
همچنین در آذرماه سال گذشته که اولین جلسه شورای عالی مسکن به ریاست رئیس جمهور تشکیل شد، به گفته محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، در این مورد تصویب شد. نشست که برنامه اقدام ملی باید به طرح نهضت ملی مسکن ملحق شود.
محمودزاده افزود: در مجموع در این دو طرح که هم اکنون با هم تلفیق شده اند بیش از ۳.۶ میلیون نفر در سامانه ثبت نام کرده اند.
این در حالی است که به گفته رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی بر اساس حسابرسی دیوان محاسبات کشور تنها ۸.۵ درصد از طرح ملی تجمیع مسکن در دولت قبل اجرا شده است.
دایره دریافت کنندگان مسکن دولتی افزایش یافته است
از دیگر اقدامات دولت سیزدهم در ثبت نام جدید نهضت ملی مسکن که در طرح مسکن دولت قبل لحاظ نشده بود، ساده سازی شرایط مشمولان دریافت مسکن حمایتی مصوب شورای عالی مسکن بود. امکان ثبت نام مردان مجرد بالای ۲۳ سال به شرط متاهل بودن در زمان تحویل واحد، کاهش مدت اقامت در شهر مورد نظر از ۵ به ۳ سال، افزایش سقف تسهیلات بانکی به ۴۵۰ میلیون تومان برای تهران. ۴۰۰ میلیون تومان کلانشهر، ۳۵۰ میلیون تومان برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر و ۳۰۰ میلیون تومان برای شهرهای دیگر در شورای پول و اعتبار و …. از جمله اقداماتی است که در دولت سیزدهم انجام شده است.
بانک زمین تشکیل شده است. شهرها رشد می کنند
ایجاد بانک زمین در وزارت راه و شهرسازی یکی از اقدامات اصلی دولت سیزدهم در حوزه زمین است.
بر اساس این پایگاه، زمین های دولتی برای تصرف وزارت راه و شهرسازی و سایر دستگاه های دولتی شمارش و شناسایی می شود و به صورت مرحله ای در اختیار پروژه های ساخت و ساز مسکن قرار می گیرد.
شورای عالی شهرسازی نیز با درج موضوع الحاق محدوده شهری و الحاق مرزهای جدید به شهر که امکان توسعه افقی وجود دارد از اجرای پروژه های مسکن در مناطق خارج از محدوده شهری جلوگیری کرده است.
ساخت شهر جدید در اولویت است یا شهرک جدید؟
از آنجایی که توسعه شهرهای جدید در اطراف کلانشهر نتوانست انتظارات را برآورده کند و منجر به انتقال مردم به این شهرها شد، یکی از اقدامات مناسب دولت سیزدهم واگذاری شهرک سازی در اطراف شهر و نزدیک پایتخت بود. شهری که نیاز به جابجایی زیرساخت ها و انشعابات نیز دارد، آب، برق، گاز و فاضلاب برای این شهرک ها تازگی ندارد و مشکل کمبود ناوگان حمل و نقل عمومی برون شهری برای جابجایی جمعیت این شهرک ها کمتر احساس می شود.
به گفته علیرضا جعفری، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید، قرار است چند شهرک جدید در اطراف تهران احداث شود.
از دیگر اقدامات مناسب دولت سیزدهم در این حوزه، امکان سرمایه گذاری بخش خصوصی در شهرک سازی و همکاری دولت با سرمایه گذاران است.
لیزینگ حرفه ای
محمودزاده معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی از اختصاص ۱۵۰ هزار واحد از ۲ میلیون واحد نهضت ملی مسکن در مرحله اول اجرای آن به اجاره نامه های حرفه ای خبر داد.
بر اساس این طرح، با توجه به وضعیت مالی خانوارهای اولی، زوج‌های جوان و زن سرپرست خانوار، اولویت با امکان گنجاندن این افراد در خانه‌های استیجاری است و می‌توانند تا ۵ سال با هدف اقامت داشته باشند. افزایش سکونت این خانوارها در سایر واحدهای مسکونی شرایطی که نسبت به بازار اجاره برای اقامت در واحد اجاره ای راحت تر است.
نرخ سود یارانه ای تسهیلات ساخت مسکن برای ۳ دهک اول
دولت سیزدهم در راستای اجرای قانون جهش تولید مسکن مصوب شهریورماه سال گذشته شورای نگهبان، مصوبه مجلس و ابلاغ آن به دولت سیزدهم، تسهیلات اختصاص یافته به طرح نهضت ملی مسکن را در دستور کار خود قرار داد. طبق قانون، جهش تولید مسکن باید از صندوق ملی مسکن که در قانون پیش بینی شده است گرفته شود تا در نرخ یارانه محاسبه شود.
پیش از این در دولت دوازدهم تمامی تسهیلات بانکی که قرار بود به برنامه اقدام ملی مسکن تخصیص داده شود با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار (۱۸ درصد) در نظر گرفته می شد که با تاسیس مسکن ملی تاسیس شد. وجوه و سپرده های منابع مصوب با احتساب ۳۰ هزار میلیارد تومان در قانون بودجه امسال، این وجوه نقش مکملی در متعادل سازی مابه التفاوت نرخ سود یارانه ای با نرخ سود شورای پول و اعتبار برای سه نفر اول خواهد داشت. دهه ها
به گفته علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی به زودی ۳ هزار میلیارد تومان به حساب صندوق ملی مسکن واریز می شود.
سهمیه هر بانک از محل تسهیلات نهضت ملی مسکن تعیین می شود
در آبان ماه سال گذشته بانک مرکزی سهمیه تسهیلات هر بانک در قانون جهش تولید مسکن را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.
این بانک در بخشنامه خود اعلام کرد: در اجرای قانون جهش تولید مسکن، بر اساس مصوبه مورخ ۲۰ آبان ماه سال ۱۴۰۰ در شورای پول و اعتبار، مقرر شد؛
سقف انفرادی تسهیلات مذکور برای تهران ۴۵۰ میلیون تومان، شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت ۴۰۰ میلیون تومان، مراکز مناطق ۳۵۰ میلیون تومان، سایر شهرها ۳۰۰ میلیون تومان و روستاها ۲۵۰ میلیون تومان تعیین شده است.
سهمیه هر بانک برای ارائه تسهیلات مسکن روستایی و شهری مشمول قانون جهش تولید مسکن در سال ۱۴۰۰ به شرح زیر تعیین می شود.

مهمترین اقدامات عملی وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن
به گزارش خبرنگار مهر، از مهمترین اقدامات اجرایی دولت سیزدهم در اجرای تعهدات مسکن مهر می توان به شروع و اقدامات انجام شده در ساخت چندین واحد اشاره کرد که به شرح زیر است:
– اعطای تسهیلات حقوق مالکیت به ۲۱۸ هزار و ۶۸ واحد
– آغاز نوسازی ۱۵۸ هزار و ۳۰ واحد مسکونی روستایی
– پیشرفت فیزیکی ۵۷۸ هزار و ۱۳۰ واحد در کشور با سرپرستی اداره کل راه و شهرسازی استان.
– سهمیه ۶۰۰ هزار واحدی پارچه فرسوده از یک میلیون واحد نهضت ملی مسکن.
– سهمیه ۷۰۰ هزار واحد شهری جدید
– تامین زمین برای ۴۰۰۰۰۰ واحد در شهر جدید و ساخت ۲۰۰۰۰۰ واحد از آنها.
– سهمیه ۸۰۰۰۰۰ واحد مسکن روستایی و ساخت ۲۰۰۰۰۰ واحد روستایی در سال.
تخصیص ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات برای مسکن روستایی با سود ۵ درصد