تعطیلات آخر هفته و تاثیر آن بر گردشگری


افزایش تعطیلات آخر هفته یکی از موضوعاتی است که سال هاست فعالان اقتصادی و گردشگری بر اهمیت آن در توسعه گردشگری در دولت های مختلف تاکید کرده اند.

تعطیلات آخر هفته و تاثیر آن بر گردشگری

به گزارش دیدشهر، دولت های مختلف تلاش کرده اند تا ضرورت این امر را به مسئولان و متولیان گردشگری منعکس کنند.

محسن حاجی سعید، رئیس هیئت مدیره سازمان حرفه ای راهنمایان گردشگری گفت: مقوله تعطیلات آخر هفته دو روزه مقوله ای فراتر از گردشگری است به این معنا که نه تنها برای این حوزه فوایدی دارد، بلکه دارای مزایای مثبتی نیز می باشد. تاثیرات در جنبه های دیگر اگر مرد قرن ۲۱ بخواهد ۳۰ سال شش روز در هفته کار کند و در آخر هفته فقط یک روز مرخصی داشته باشد، مسلماً از مشغله کاری آسیب روحی خواهد دید.

حاجی سعید ادامه داد: اگر نظرسنجی انجام شود که آیا تعداد ساعات کار کارکنان با توجه به حجم کاری آنها ضروری است یا خیر، همه تایید می کنند که نیاز به تنظیم ساعت کاری وجود دارد. بنابراین بهتر است بهره وری بالاتری نسبت به افزایش ساعات و روزهای کاری در محل کار پیدا کنیم، زیرا دنیا در این زمینه به نتیجه رسیده است. وی اصرار بر ۶ روز کاری را با کاهش امکان تردد در مناطق مختلف ناعادلانه به خانواده کارگران دانست و گفت: باید بین کار و زندگی تعادل برقرار شود. علاوه بر این با کاهش روزهای کاری شاهد این هستیم که صرفه جویی در مصرف انرژی و… نیز در ادارات، سازمان ها و موسسات اتفاق می افتد.

مزایای دو روز آخر هفته

رئیس هیئت مدیره سازمان حرفه ای راهنمایان تور در بخشی دیگر از سخنان خود موضوع گردشگری و مزایای تعطیلات دو روزه آخر هفته را به این صنعت برشمرد و افزود: با افزایش تعطیلات آخر هفته امکان سفر برای خانواده ها وجود دارد که در نهایت منجر به افزایش شخصی آنها نیز خواهد شد

وی ادامه داد: زمانی که تعطیلات دو روزه باشد، تردد در داخل منطقه و مناطق همجوار مجاز است. نمونه اش را در مسیر منطقه شمال از شهرهای اطراف مثل تهران و… می توانیم ببینیم حالا فکر کنید اگر برای کل کشور این اتفاق بیفتد، شاهد مهاجرت معکوس در این کشور خواهیم بود.

حاجی سعید درباره اینکه تعطیلات دو روزه چگونه می تواند منجر به مهاجرت معکوس شود، بیان کرد: زمانی که مردم به مناطقی می روند که آب و هوای خوب و جاذبه های طبیعی یا تاریخی منطقه خود دارند، روستاییان ساکن در این مناطق کمتر مهاجرت می کنند. با تبدیل شدن این روستاها و مناطق به جاذبه های گردشگری، شاهد سرمایه گذاری روستاییان و مردم شهر هستیم. رونق بوم گردی، توسعه مشاغل مرتبط با صنایع دستی یا محصولات روستایی از دیگر اثرات مثبت تعطیلات دو روزه آخر هفته است که این فعال گردشگری بر آن تاکید کرد و افزود: در سال های اخیر شاهد مهاجرت بی رویه روستائیان به شهر بوده ایم. . که می تواند وضعیت را به نفع توسعه روستایی تغییر دهد.

رئیس هیئت مدیره سازمان حرفه ای راهنمایان تور ادامه داد: ساماندهی سفر از دیگر مواردی است که با تعطیلی پنجشنبه در کشور شاهد آن خواهیم بود. در حال حاضر شاهد حجم بالای سفر در کشور با تعطیلات گاه و بیگاه هستیم که در بسته شدن جاده ها و ترافیک شاهد آن هستیم. اگر تعطیلات در طول سال تقسیم شود و دو روز باشد و امکان سفر در تمام تعطیلات آخر هفته وجود داشته باشد، طبیعی است که در تعطیلات شاهد تعداد زیادی از مسافران نباشیم زیرا امکان سفر برای آنها در طول سال وجود دارد.

سخنان این فعالان گردشگری نشان می دهد که اگر ایران بخواهد از سبک سفر تهاجمی خارج شود و امکانات سفر را برای مردم خود فراهم کند؛ او چاره ای جز تعطیلات دو روزه نداشت.

آخر هفته در کشوری دیگر

بسیاری از کشورها در طول سال ها حداقل دو تعطیلات آخر هفته را در نظر گرفته اند و برخی نیز ساعات کاری را کاهش داده اند. برخی تعداد روزها را کاهش دادند و در روزهای دیگر ساعات کاری را افزایش دادند.

بررسی ها نشان می دهد که بیش از ۱۰۰ کشور جهان برنامه تعطیلات دو روزه در پایان هفته را اجرا کرده اند. کشورهایی مانند اسپانیا، انگلیس، کاستاریکا، نیوزلند، فنلاند، ژاپن و مکزیک با دیدن نتایج مثبت این طرح به این فکر افتادند که چرا مانند آلمان که پس از تجربه “کار کوتاه” در سال ۲۰۰۸ و در طول این مدت تعطیلات را به سه روز افزایش داد. در اقتصاد بحرانی، اتخاذ این روش می تواند کارایی کار را نیز بهبود بخشد. یک مطالعه انجام شده در انگلستان نشان می دهد که یک هفته کاری چهار روزه هم به نفع دولت و هم به نفع کارفرمایان و شهروندان است.

در ایران نیز وضعیت با سایر مناطق و کشورهای جهان تفاوتی ندارد. آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار حاکی از آن است که ۷۰ درصد ایرانی ها سفر نمی کنند و برعکس ۳۰ درصدی که سفر می کنند بیشتر به سفرهای بین شهری و شخصی محدود می شوند. یکی از دلایل این امر ارزان نبودن سفر است و در این بخش، تعطیلات دو روزه می تواند منجر به کاهش هزینه های سفر شود.

با افزایش سفر، مشاغل مرتبط با گردشگری مانند مواد غذایی، صنایع دستی، حمل و نقل و … در طول سال مشتری خواهند داشت و برای جلوگیری از ضرر و زیان نیازی به افزایش هزینه خدمات در روزهای خاصی از سال نیست. نتیجه این است که رقابت پذیری و تعدیل قیمت با ورود گروه های بزرگتر به بازار گردشگری محقق می شود و ایرانیان بیشتری می توانند سفر و گردشگری را در سبد خانوار خود بگنجانند.

گردشگری