تاریخ باستان دیشهر عمان


عمان یکی از کشورهای مهم خلیج فارس و دارای تاریخ کهن است.

نویسنده: بهنام سلطانی

به گزارش دیدشهر، اکثر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس دارای موقعیت استراتژیک هستند، اما موقعیت عمان از همه آن کشورها ویژه تر است. این کشور از شرق رو به دریای عمان است. این دریا یک منطقه آبی مهم در شمال اقیانوس هند است که به خلیج عمان و از آنجا به خلیج فارس متصل می شود. بنابراین عمان به یکی از مهم ترین آبراه های دنیا برای ترانزیت کالا دسترسی دارد.

نکته جالب و مهم دیگر در مورد عمان این است که مردم آن در دو منطقه مجزا زندگی می کنند. عمان کشوری است که توسط تنگه هرمز به دو قسمت تقسیم شده است. بخش کوچکی از این کشور در جنوب تنگه هرمز قرار دارد. که مسندم نام دارد و از سرزمین اصلی جدا شده و قسمت دوم آن را امارات احاطه کرده و آن را مده می گویند.

در استعمار پرتغال

بدون شک عمان دارای قدیمی ترین کشور مستقل در بین کشورهای عربی است. تاریخ دانان بر این باورند که تاریخ این کشور به ۱۴ هزار سال پیش برمی گردد و تاریخ آن مربوط به هزاره ۱۲ قبل از میلاد و پایان عصر یخبندان است. در آن دوره از تاریخ، عمان سرزمینی سرسبز و حاصلخیز بود و مردم آن روابط تجاری گسترده ای با مردم شبه جزیره هند و عربستان داشتند. در اواخر قرن سوم پیش از میلاد و پس از ویرانی سد مارب، عمانی ها قیام کردند و در اوج آشفتگی داخلی، قبیله بنی آزاد وارد عمان شدند. پس از مدتی اشراف بنی عضد با سایر قبایل خارجی که به عمان آمده بودند درگیری مسلحانه را آغاز کردند و در مدت کوتاهی تمامی قبایل خارجی از خاک عمان بیرون رانده شدند. مهمترین جنگ بنی عضد با ایرانیان مقیم عمان بود. معروف به جنگ سلوت که در زمان داریوش سوم رخ داد و ایرانیان سرانجام پس از چند جنگ سنگین مجبور به ترک این منطقه شدند. در برخی منابع مکتوب تاریخی آمده است که عمان از سال ۲۲۶ تا ۶۱۰ میلادی همراه با یمن بخشی از امپراتوری ساسانی بوده است. در اواسط قرن ششم هجری و پس از تثبیت پادشاهی در عمان، نواحی ساحلی به حال خود رها شد و این بهترین فرصت برای پرتغالی‌هایی بود که در جنگ‌های دریایی مهارت داشتند.

پیروزی عظیم

بخش مهمی از تاریخ عمان مربوط به جنگ بین سربازان این کشور و پرتغالی ها است. پرتغالی ها که مناطق ساحلی عمان را در اختیار داشتند در سال ۱۵۰۷ رسماً به این کشور حمله کردند و سرزمین عمان تا ۱۵۰ سال بعد در کنترل آنها باقی ماند. ارتش پرتغال با عبور از سواحل عمان تمامی شهرهای ساحلی شرق آفریقا را تحت کنترل داشت و از آنجا به سواحل هند و اقیانوس هند رسید. تأسیس پادشاهی «یارابا» در عمان آغاز مبارزه برای اخراج پرتغالی ها از این کشور بود. عمانی ها با کشتی های جنگی با پرتغالی ها جنگیدند و سرانجام در سال ۱۶۴۴ کشور خود را از حکومت خود خارج کردند. عمانی ها به خروج کامل کشورشان از حکومت راضی نبودند و با تعقیب ارتش پرتغال آنها را از ساحل شرقی آفریقا و اقیانوس هند بیرون کردند تا اینکه در سال ۱۶۹۸ میلادی پرتغالی ها برای همیشه منطقه خلیج فارس را ترک کردند. . پس از این پیروزی بزرگ، عمان دارای بزرگترین ناوگان دریایی و تجاری در اقیانوس هند بود و قلمرو آنها تا سواحل شرقی آفریقا و اقیانوس هند گسترش یافت. آنها تا دهه ۶۰ قرن ۱۹ بر این منطقه حکومت کردند و در این دوره تاریخی به یکی از ثروتمندترین کشورهای منطقه تبدیل شدند.

به ایرانیان کمک کنید

عمان پس از اخراج بیگانگان، قنات های زیادی برای آبیاری مناطق حاصلخیز و ترویج کشاورزی ساخت و در عوض برای حفاظت از قلمرو خود، ۳ قلعه بزرگ ساخت که هم اکنون جزو آثار تاریخی کشور محسوب می شود. عمان امن و امان است و مردم این کشور در آرامش زندگی می کنند، اما اختلافات و آشوب های داخلی به یکباره خواب مردم این کشور را بر هم می زند. جنگ داخلی در عمان ادامه داشت تا اینکه سعید بن سلطان در این کشور به قدرت رسید. در سال‌هایی که منطقه خلیج فارس درگیر جنگ‌های افول‌آمیز بود و جنگ داخلی تمامیت عمان را تهدید می‌کرد، سعید بن سلطان کشور خود را به سواحل امن و در عین حال شهر مسقط را به عنوان پایتخت کشور آورد. عمان و حلقه ارتباطی مرکز تجاری مهم این کشور با هند و آفریقا تغییر خواهد کرد. تنها تقصیر سعید بن سلطان این بود که عمان را بیش از حد معمول به خود وابسته کرد و به همین دلیل پس از مرگ او بار دیگر کشور در هرج و مرج فرو رفت. زندگی در عمان هر روز تیره‌تر می‌شد تا اینکه سرانجام سلطان قابوس در سال ۱۹۷۰ بر تخت سلطنت نشست. به هر حال، طبق نشریات غربی، او یکی از ۱۰ پادشاه ثروتمند جهان به حساب می آید.

مکان دیدنی

کشور ۵ میلیونی عمان یکی از همسایگان جنوبی ایران است و برخلاف تصوری که ما ایرانی ها کشورهای عربی گرم و خشک داریم، مملو از دیدنی ها و جاذبه های طبیعی است. شهر نیزوا یکی از مکان های دیدنی عمان است که در قرن ششم و هفتم پایتخت این کشور بوده و اکنون به خاطر کاخ های خیره کننده اش مشهور است. مسجد سلطان قابوس که یکی از بزرگترین مساجد جهان عرب به شمار می رود، یکی دیگر از آثار تاریخی است و فرش معروف ایرانی که از دیرباز بزرگترین فرش دستباف جهان به شمار می رفت، در اینجا گسترده شده است. مسجد غار «مجلس الجن» که در سال ۱۹۸۳ توسط دان دیویدسون، زمین شناس معروف کشف شد و دومین غار عمیق جهان محسوب می شود، یک جاذبه طبیعی کامل است. یکی دیگر از جاذبه های مهم عمان وادی شب با استخرها، صخره ها و غارهای شگفت انگیزش است. قلعه نخل روغنی هزار ساله که توسط مزارع نخل های روغنی احاطه شده است نیز دیدنی است. عمان آبراه های قدیمی زیادی دارد که قدمت ۵ آبراه آن به ۲۰۰۰ سال قبل می رسد و یادآور حکومت ایران در این کشور است.

کادو دادن مرسوم است

مردم عمانی به خوشنویسی علاقه زیادی دارند و اکثر آنها خط خوبی دارند. نوشتن آیات قرآن به اشکال مختلف بخشی از فرهنگ و هنر مردم این دیار است. البته آقایان بیشتر به موسیقی توجه دارند و موسیقی سنتی عمانی شهرت جهانی دارد. یکی دیگر از سنت های عمانی هدیه دادن است. البته هدیه دادن یک رسم قدیمی در این کشور است. این بدان معناست که مردم بیش از هر چیز به دوستان خود بخور می دهند. بخور در عمان هدیه ای ارزشمند محسوب می شود و به همین دلیل پادشاه عمان جعبه های زیبای حاوی بخور را به سران کشورهای دوست و همسایه تقدیم می کند. عمانی ها بر این باورند که کندر قدرت شفابخشی دارد و بسیاری از بیماری ها را درمان می کند. صلاله، جایی که کاخ باشکوه سلطان قابوس در آن ساخته شد، جایی است که تجارت عود رونق گرفت و به عنوان پایتخت عود جهان شناخته می شود.