تارانتینو، فیلمساز، با بازی خشونت آمیز به سبک ژاپنی موافقت می کند – شما آنلاین هستید


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، پنجمین صدمین برنامه خانه هنرمندان ایران دوشنبه ۲۹ خردادماه به درام «سیزده قاتل» ساخته تاکشی مایک اختصاص دارد که منتشر شد. در سال ۲۰۱۰. کت و شلوار بیات از او انتقاد کرد.

«سیزده قاتل» چند چیز در ظاهر دارد که باعث می‌شود فکر کنید شبیه دیگر فیلم‌های سامورایی است، اما باید به خود کارگردان و فیلم بعدی هم توجه کنید. به نظر می رسد فیلم های مایک لایه ای از ژانر دارند. از آنجایی که این موضوع به طور کامل در فیلم هم وجود دارد، مثلاً شما شاهد شمشیرزنی، خشونت و … هستید. باید بگویم که مایک در فیلمش یک لایه بالا و یک لایه پایین دارد، در لایه پایین سعی می کند به فیلم خودش ارجاع دهد. گاهی اوقات سینما که او به سینمای صورتی می رود، مثلاً زنان شکنجه شده، خون، جنسیت و غیره وجود دارد.

این منتقد گفت: «مایک در فیلمسازی متفاوت است زیرا به اصطلاح از قوانین پیروی می کند اما به کار دیگری ادامه می دهد، مثلاً در
پنج دقیقه آخر واقعیت را نادیده می گیرد. همانطور که دیگران فکر می کنند، نگرانی اصلی او این است که به سامورایی ها افتخار کند، اما این روند همچنان در حال تغییر است. در واقع، مایک واقعیت را به یکباره به تصویر می کشد که انگار خود ژانر را زیر سوال می برد.

محمودوند با بیان اینکه خشونت در «سیزده قاتل» خشونت آسانی نبود، خاطرنشان کرد: میکا از کارگردانانی است که در ایران زیاد درباره آن نمی نویسد. میکا در حالی که با کوروساوا در یک سینمای تخصصی کار می کرد، توانست فیلمسازی را در ویسیناما تحصیل کند. او در اولین فیلمش سینمای صورتی و مولفه های آن مانند خشونت، جنسیت و… را نشان می دهد، سپس وارد بحث ژانر می شود و کم کم ژانر را زیر سوال می برد.

او با بیان اینکه مایک چندین فیلم با پایان‌های متفاوت دارد، توضیح می‌دهد: این فیلمساز فیلم دیگری به نام «نسخه‌ها» دارد که به خاطر آن به شهرت رسید. فیلم یک موضوع سینمایی صورتی را در ذهن دارد. با این حال، او توانست حتی فردی مانند تارانتینو را جذب کند. همانطور که تارانتینو در فیلم او بازی کرد. اینجاست که می توان تفاوت های تارانتینو و میچه را دید. این را هم باید بگویم که خشونت در فیلم مایک دو موقعیت دارد، یکی که خود شخصیت خشونت می بیند و دیگری که ما شاهد خشونت هستیم.

این منتقد با انتقاد از اینکه مایک این انیمیشن را نیز اقتباس کرده است، گفت: مایک اغلب در فیلم هایش از نفرین سامورایی استفاده می کند، یعنی فردی که هرگز نمی میرد و باید مدام بکشد. البته مایک در نیمه سوم کار خود ژانرها و آثار مختلفی مانند ورود به تاریخ ژاپن و حتی اجرای تئاتر تحت تأثیر برشت را اجرا کرد. در واقع او مدیوم های مختلفی را امتحان کرده است.

محمودوند در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: سوال «سیزده قاتل» و فیلم های مختلف این است که ما با هم چه کار داریم و این «دیگری» هر بار شکل دیگری به خود می گیرد. مثلاً یک بار گفت که من به شخصیت دیگری از یاکوزا فکر کردم. آنها مرده اند.

وی با بیان اینکه تاکشی مایک هیچ گاه آنطور که باید چیزی را جدی نمی گرفت، توضیح داد: مایک فیلمی میان ترم به نام «هک شده» داشت که از نظر تئوری سینما فیلم بسیار مهمی بود. تصادفاً یک بار مقاله ای خواندم که می گفت این فیلم ضد زن نیست. مایک مستقیماً با نویسنده کار می کند. به عنوان مثال، در “هک شده” ما شاهد یک دوره طولانی شکنجه هستیم. جالب است بگوییم که بازیگری که نقش شخصیت شکنجه را بازی می کند، اتفاقا نویسنده فیلم بوده است. «هک شده» فیلمی با گیم‌پلی اغراق‌آمیز است و همه بازیگران ژاپنی با لهجه‌های وحشتناک انگلیسی صحبت می‌کنند، اما اگر از این مسائل بگذریم، می‌توانیم فیلمی را ببینیم که با نمایش صحنه‌ها توجه مخاطب را به خود جلب کند. خشونت چیز زیادی را نمی گذارد.

این منتقد درباره دیالوگ ها و اینکه بازیگران به کندی صحبت می کنند، گفت: از این پس صحبت های بی صدا و پوست های مختلف چهره اصلی ترین ژانر ژاپنی خواهد بود که خارجی ها و ژاپنی ها فیلم را دوست دارند. برای فروش هستند. اگرچه فیلمسازان ژاپنی در ابتدا بر اساس الگوها کار می کردند، اما الگوهای آنها با گذشت زمان شروع به تغییر کرد. به عنوان مثال، از دهه ۱۹۹۰، زمانی که حباب اقتصادی ژاپن ترکید، شاهد تغییر بوده ایم. بگذار بگذرند با این حال، به تدریج می بینیم که فیلم های زیادی با تهیه کنندگان خارجی ساخته می شود که به فیلمسازان اجازه می دهد کمتر به این گونه کلیشه های رایج فکر کنند.

او گفت: یک سری فیلمسازان برچسب زده هستند و مردم کمتر به آنها نزدیک هستند؛ مایک هم در همین دسته است، همچنین توصیه نمی‌کنم همه فیلم‌های او را تماشا کنند، اما چیزی که تاکشی مایک را مهم می‌کند این است که او وارد هر فیلمی می‌شود. ژانر و تلاش برای شبیه شدن به آب؛ یعنی به جای اینکه شکل یک ژانر را به خود بگیرد، سعی می کند شکل خود را به یک ژانر بدهد. او فیلم های بسیار متفاوت و شگفت انگیزی دارد، به نظر من در مجموعه اش فیلم هایی دارد که بسیار هستند. از نظر سینما مهم است.

محمودوند درباره وفاداری «سیزده قاتل» که بازسازی این فیلم است، به فیلم اصلی گفت: «سیزده قاتل» از نظر فیلمنامه شبیه فیلم قبلی است اما بحث خشونت، جنسیت و شخصیت پردازی در فیلم متفاوت است.

عکس کنار خبر لیلا ابراهیمی است.