تاثیر پیاده روی در پیشگیری از بیماری آلزایمر


ورزش و پیاده روی، خواب مناسب و کافی، انجام محاسبات ریاضی می تواند در پیشگیری از آلزایمر موثر باشد.

پیاده روی را ورزش کنید


راه قطعی برای پیشگیری از آلزایمر ناشناخته است، اما هر اقدامی باید از میانسالی شروع شود. مصرف آنتی اکسیدان ها، غذاهای غنی از ویتامین E، ورزش و پیاده روی، خواب مناسب و کافی، انجام محاسبات ریاضی، اصلاح عوامل خطر قلبی عروقی و داروهای ضد التهاب را نباید نادیده گرفت.

بیماری آلزایمر یک بیماری تحلیل برنده عصبی با شروع تدریجی و پیشرفت مداوم است و به مرور زمان با تأثیر گذاشتن بر حافظه و سایر توانایی های ذهنی مانند تفکر، استدلال و قضاوت، فرد در انجام وظایف روزمره زندگی با مشکلات فراوانی مواجه می شود.

باید بدانیم که آلزایمر عامل ۶۰ تا ۷۰ درصد موارد زوال عقل است و این بیماری اغلب پس از ۶۵ سالگی به بالا در زنان بروز می کند. اغلب شروع آلزایمر آهسته است و ممکن است تشخیص این بیماری در مراحل اولیه دشوار باشد، اما سه علامت بالینی اختلال حافظه، اختلال بینایی و فضایی و اختلال گفتار می تواند به تشخیص آن کمک کند که در سه گروه کلی طبقه بندی می شود. .

اختلال شناختی

اختلال حافظه: تا زمانی که انجام فعالیت های روزانه مشکل شود.

از دست دادن زمان و مکان: از جمله فراموش کردن روز هفته، تاریخ و زمان.

اختلالات گفتاری: فرد مبتلا به آلزایمر گاهی اوقات کلمات ساده را فراموش می کند و کلمات نامناسب را جایگزین می کند و اشتباهات گرامری دارد.

یک جسم متحرک: برای مثال شخصی کیف پول خود را در یخچال می گذارد.

اختلال در درک تصاویر و تشخیص اندازه و فاصله آنها: به عنوان مثال، بالا رفتن از پله ها، اما عدم توانایی در برآورد ارتفاع پله ها.

اختلالات خلقی

از دست دادن انگیزه: فرد نسبت به رویدادهای زندگی و محیط خانوادگی خود بی تفاوت است.

مشکلات در تفکر ذهنی: فراموشی تدریجی اعداد و ندانستن نحوه شمارش اعداد.

ضعف یا کاهش قدرت قضاوت: فرد مشکل را درک نمی کند و مراجعه به پزشک را ضروری نمی داند.

اختلالات رفتاری

تغییر در خلق و خو و رفتار: خلق و خوی بیمار به سرعت تغییر می کند، حتی بدون دلیل، آرامش او به خشم تبدیل می شود.

رعایت نکردن آداب اجتماعی و هرگونه تغییر جدی در عادات و رفتار سابق: گفتن ناگهانی جوک های بی ادبانه در مجالس رسمی.

بر اساس این مقاله که توسط مسعود کریمی تهیه و توسط فدراسیون پزشکی ورزشی به ایسنا داده شده است، عوامل خطر ابتلا به آلزایمر شامل سن بالای ۶۵ سال، سکته، سابقه خانوادگی (ارث)، بیماری عروق کرونر قلب عنوان شده است. ، سطح تحصیلات پایین، افزایش کلسترول خون، سابقه افسردگی، کمبود ویتامین ها و اسید فولیک، عدم فعالیت بدنی و ورزش، استعمال دخانیات، سابقه ضربه شدید به سر، استرس های روانی اجتماعی مانند بازنشستگی و فوت همسر و همچنین سموم در محیط زیست. یکی از عوامل خطر ابتلا به بیماری آلزایمر است.

مراحل بیماری آلزایمر

اولیه: علائم بیماری به تدریج ظاهر می شود و نمی توان زمان دقیق شروع این مرحله را تعیین کرد، از دست دادن حافظه کوتاه مدت به وضوح به صورت فراموشی رویدادهای اخیر و ناتوانی در یادگیری چیزهای جدید دیده می شود.

متوسط: در این مرحله پزشک بیماری را تشخیص می دهد و علائم بیماری به قدری آشکار است که زندگی اجتماعی، کار و فعالیت های روزانه بیمار را تحت تأثیر قرار می دهد.

مرحله نهایی (پیشرفته): بیمار کاملاً به مراقب خود وابسته است، نمی تواند صحبت کند، بی علاقگی و خستگی مفرط شایع است و بیمار در حال حرکت است و قادر به تغذیه نیست. علت مرگ در این مرحله اغلب عوامل خارجی مانند زخم بستر و عفونت پلور است و نه خود بیماری آلزایمر.

پیشگیری از بیماری آلزایمر

هیچ راه مطمئن شناخته شده ای برای پیشگیری از آلزایمر وجود ندارد، اما هر اقدامی باید از میانسالی شروع شود. در این زمینه به نظر می رسد استفاده از آنتی اکسیدان ها، مصرف مواد غذایی غنی از ویتامین E که از ورود رادیکال های آزاد به سلول های مغز جلوگیری می کند، ورزش و پیاده روی، خواب مناسب و کافی، انجام محاسبات ریاضی، اصلاح عوامل خطرزای قلبی عروقی و … داروهای ضد التهاب موثر است. همچنین افرادی که گروه خونی O دارند، نسبت به سایر گروه های خونی، ماده خاکستری بیشتری در مغز خود دارند که نقش محافظتی در بیماری آلزایمر دارد.

مغز آلزایمر