بیماری قلبی – نگاهی دقیق تر

به بیماری قلبی، کاردیومیوپاتی نیز گفته می شود. این اصطلاحی است که برای انواع بیماری هایی که بر قلب تأثیر می گذارد استفاده می شود. از سال ۲۰۰۷، حملات قلبی علت اصلی مرگ و میر در انگلستان، کانادا، ایالات متحده و ولز بود.

طبق آمار ایالات متحده، بیماری های مختلف قلبی به طور متوسط ​​در هر ۳۴ ثانیه منجر به مرگ یک نفر می شود. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO) حملات قلبی باعث مرگ بیش از ۱۲ میلیون نفر در سراسر جهان می شود. سالانه بیش از ۴۵۹۰۰۰ نفر در ایالات متحده بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند در حالی که حدود ۱۰۱۰۰۰ مرگ در بریتانیا وجود دارد.

این بیماری انواع مختلفی دارد. معمولاً “بیماری عروق کرونر قلب” نامیده می شود. این بیماری رگ های فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و به دلیل تجمع پلاک های آترواسکلروتیک در دیواره رگ هایی که ماهیچه قلب را تامین می کنند، ایجاد می شود. آسیب میوکارد یا حمله قلبی. آنژین صدری یا درد قفسه سینه تنها برخی از شرایط و علائم اصلی ناشی از این نوع بیماری است.

بیماری قلبی انواع مختلفی از عوارض مانند بیماری عروق کرونر، فشار خون بالا، سکته مغزی، بیماری دریچه ای و بیماری روماتیسمی دارد. علل زیادی برای این بیماری وجود دارد که به آنها عوامل خطر می گویند. این عوامل خطر به دو دسته اصلی تقسیم می شوند که عبارتند از (۱) عوامل اصلی و (۲) عوامل کمک کننده. عوامل خطر اصلی آنهایی هستند که نشان داده شده است خطر حمله قلبی را افزایش می دهند. از سوی دیگر، عوامل خطرساز آنهایی هستند که پزشکان معتقدند در نهایت می‌توانند منجر به افزایش خطر حمله قلبی شوند، اگرچه نقش دقیق این عوامل هنوز مشخص نشده است. برخی از عوامل خطر را می توان اصلاح، درمان یا تغییر داد در حالی که برخی دیگر نمی توانند. اگر بتوانید تقریباً همه عوامل خطری را که با تغییر سبک زندگی خود به وجود می آیند کنترل کنید، می توانید خطر حمله قلبی خود را کاهش دهید.

افرادی که فشار خون بالا، فشار خون بالا، دیابت یا چاقی دارند در معرض خطر حمله قلبی هستند. همین امر در مورد افرادی که سیگار می کشند و سبک زندگی کم تحرک دارند نیز صدق می کند. از نظر جنسیت، مردان بیشتر از زنان در معرض حمله قلبی هستند، اگرچه این تفاوت پس از رسیدن زنان به یائسگی کاهش می یابد.

افراد بالای ۶۵ سال نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی هستند. علاوه بر این، عوامل ژنتیکی در احتمال ابتلا به حمله قلبی نقش دارند زیرا افرادی که سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارند نیز بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

عوامل موثر در بیماری قلبی استرس، هورمون های جنسی، قرص های ضد بارداری و مصرف الکل هستند. هیچ وقت برای شروع مراقبت از قلبتان دیر یا زود نیست. می توانید با حذف برخی از عوامل خطر و مدیریت عواملی که خارج از کنترل شما هستند شروع کنید. به این ترتیب می توانید خطر حمله قلبی را کاهش دهید.

حملات قلبی و سکته مغزی در زنان معمولاً ناشی از عواملی مانند سطوح بالای تری گلیسیرید، مصرف بیش از حد الکل و پاسخ استرس فردی است که ممکن است منجر به پرخوری و سیگار کشیدن شود. چه مرد باشید و چه زن، بهترین راه برای پیشگیری از بیماری قلبی داشتن یک رژیم غذایی متعادل، ورزش، کنترل فشار خون بالا، بهبود سطح کلسترول و همچنین کنترل وزن، کنترل دیابت، ترک سیگار و مدیریت استرس است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر