بهره برداری از روز استقلال برای توسعه گردشگری


روز استقلال کشورهایی که با مجاهدت های فراوان برای نجات از استعمار به دست آمد، روزی بزرگ و فراموش نشدنی است که در کشورهای مختلف جهان جشن گرفته می شود و از آن به عنوان فرصتی برای ترویج گردشگری استفاده می شود.

بهره برداری از انقلاب برای توسعه گردشگری

هر کشوری با در نظر گرفتن پیشینه تاریخی و پتانسیل های متفاوت خود در حوزه گردشگری سعی در معرفی این روز به جهانیان و جذب گردشگران برای بازدید از کشور خود دارد. در این میان زیرساخت های تبلیغاتی و مسافرتی از نظر واحدهای اقامتی، تورگردان و مسیرهای حمل و نقل زمینی، هوایی و ریلی بسیار حائز اهمیت است.

استقلال هند؛ دلیلی برای جشن گرفتن و بیرون رفتن

هند هر سال در ۱۵ آگوست آزادی خود را از استعمار بریتانیا جشن می گیرد و از این رو به توسعه گردشگری داخلی خود کمک می کند. در این روز تمام سازمان های دولتی تعطیل، دفاتر دهلی نو روشن می شوند و پرچم ها در سراسر کشور به نشانه جشن برافراشته می شوند. همزمان با این روز استقلال، تلویزیون برنامه های مختلفی پخش می کند و یاد و خاطره آزادگان این کشور را زنده می کند. در این روز برنامه ها و جشنواره های فرهنگی مختلفی برگزار می شود که باعث رونق گردشگری داخلی در شبه قاره می شود. در ۱۵ آگوست ۱۹۴۷، جواهر لعل نهرو، اولین نخست وزیر هند، با یک سخنرانی استقلال هند را اعلام کرد. در این روز هند پس از سه قرن از سلطه استعمار بریتانیا آزاد شد. با توجه به اینکه در هند ادیان مختلف وجود دارد و گستره جغرافیایی آن نیز باعث تفاوت در فرهنگ شده است، تا زمان استقلال فرصتی وجود نداشت که تمام شبه قاره همزمان جشن بگیرند. در این روز ملی، مدارس و دانشگاه ها برنامه های فرهنگی برگزار می کنند و شیرینی ها و پرچم ها در سطح شهر پخش می شود. علاوه بر این، اعضای خانواده دور هم جمع می شوند و مرکز خرید با فروش صنایع دستی و چیزهایی که خاطرات آن روز را زنده می کند جشن می گیرد. در سال استقلال هند با فراهم شدن امکانات، گردشگری داخلی در سراسر کشور گسترش خواهد یافت.

استقلال برزیل؛ عوامل توسعه گردشگری در داخل و خارج از کشور

برزیل یکی از کشورهایی است که روز استقلال خود را جشن می گیرد. این کشور در ۷ سپتامبر ۱۸۲۲ پس از میلاد از استعمار پرتغال رهایی یافت. این جشنواره شامل بخش‌های زیادی است که مهم‌ترین آنها غذا و نوشیدنی برزیلی و هنرها و صنایع دستی آن است. موسیقی سنتی این کشور نیز بخشی از این جشنواره است که گردشگران زیادی را به این منطقه می کشاند. اکنون نه تنها این روز در برزیل جشن گرفته می شود، بلکه برزیلی های مقیم خارج نیز جشن های مختلفی را برگزار می کنند. اولین جشن استقلال برزیل که در خارج از این کشور برگزار شد و گردشگران زیادی را به خود جذب کرد در سال ۱۹۸۴ در شهر نیویورک بود. اکنون با گذشت سالها این جشن بزرگتر شده است و برزیلی های خارج از کشور و همچنین علاقه مندان را به خود جذب می کند. برزیل بزرگترین و پرجمعیت ترین کشور آمریکای لاتین است. حدود ۱۰۰۰۰ سال پیش یک قبیله نیمه کوچ نشین در این کشور زندگی می کردند. با ورود پرتغالی ها در سال ۱۵۰۰ میلادی، برزیل مستعمره شد.

استقلال مالزی؛ موفق ترین سال در توسعه گردشگری

سال ۲۰۰۷ پنجاهمین سالگرد استقلال مالزی است. امسال دولت این کشور آن را سال سفر به مالزی نامگذاری کرد و تعداد گردشگران افزایش یافت تا اینکه هنوز روز استقلال این کشور فرا نرسیده بود، دولت از گردشگران خواست دیگر به این کشور سفر نکنند! زیرا تمامی هتل ها، واحدهای اقامتی و سایر امکانات توریستی مالزی اشغال شده و جایی برای ورود گردشگران وجود ندارد. مالزی در روز استقلال خود توانست با تبلیغات و معرفی هر چه بیشتر این کشور به دنیا گردشگران را جذب کند. به عبارت دیگر با ارائه تمامی امکانات از جمله معرفی این کشور به دنیا از طریق تبلیغات، همکاری با اپراتورهای گردشگری در سراسر جهان، افزایش تعداد هتل ها و واحدهای اقامتی، افزایش تعداد خطوط هوایی و سایر کانال های ارتباطی بین المللی و ملی، می تواند به آن کمک کند. می تواند گردشگران زیادی را جذب کند. سرعت و درآمد زیادی از صنعت گردشگری به دست آورد و اقتصاد را رونق بخشد. پنجاهمین سالگرد استقلال مالزی در ۳۱ اوت ۲۰۰۷ به مدت یک ماه جشن گرفته شد. در این روز اقدامات زیادی از جمله رژه، نمایشگاه های تاریخ مالزی، آتش بازی و کنسرت های عمومی بزرگ و رایگان در مناطق باز برای جذب گردشگران بیشتر انجام شده است. مالزی معرفی این کشور را از ابتدای سال ۲۰۰۷ میلادی آغاز کرد و از جمله جشنواره های آن می توان به جشنواره گل، جشنواره روز فدراسیون، جشنواره کوالالامپور، جشنواره بین المللی مسابقه آتش بازی، جشنواره رنگ در صنایع دستی و فرهنگ، نمایشگاه بین المللی سفینه فضایی و کارناوال اشاره کرد. تحت عنوان این کشور قبل از شروع مراحل رسمی از مردم خواست نظر خود را در مورد نحوه برگزاری این جشن اعلام کنند. تعداد گردشگران بین المللی که در سال ۲۰۰۷ وارد مالزی شدند بیش از ۲۰ میلیون نفر بود. مالزی یکی از مستعمرات بریتانیا است که در سال ۱۹۵۷ به استقلال دست یافت.