با ادویه های گذشته چه کنیم؟


ادویه ها هم تاریخ انقضا دارند، اگرچه احتمال کپک زدن یا مسموم شدن شما بسیار کم است، اما عطر و خواص خود را از دست می دهند.

ادویه ها

نویسنده: فاطمه عباسی

به گزارش شهرخان، اگر ادویه های قدیمی دارید، لازم نیست آن ها را دور بریزید، اما کافی است در این روش دوباره از آن ها استفاده کنید.
خیلی ها فکر می کنند ادویه ها به دلیل خشک بودن دلیلی برای فاسد شدن ندارند، اما این طرز فکر درست نیست! ادویه ها ممکن است کپک نزنند و فاسد نشوند، اما به مرور زمان بی فایده می شوند.

این که چقدر طول می کشد بستگی به نحوه تهیه و نگهداری آن دارد. راه هایی وجود دارد که می توان مرغوبیت هر ادویه را برای مدتی حفظ کرد و البته راه هایی برای استفاده از ادویه های قدیمی وجود دارد.

ادویه های تازه طعم بیشتری به غذا می دهند، مگر اینکه ادویه ها را برای طعم آنها به غذا اضافه کنیم؟ بنابراین، اگر قصد ندارید ادویه را سریع مصرف کنید، آن را آسیاب نشده بگذارید. گیاهان آسیاب نشده مانند فلفل، زیره، میخک و غیره را می توان به مدت ۳-۴ سال نگهداری کرد.

اما اگر زنجبیل، زردچوبه و هر نوع فلفلی مانند پاپریکا یا فلفل قرمز را آسیاب کنید، باید ظرف ۲ سال از آن استفاده کنید تا از خواص دارویی آن بهره مند شوید. از گیاهانی مانند ریحان، پونه کوهی، آویشن و ادویه های مخلوط سریعتر و در عرض یک سال استفاده کنید. البته حتما ادویه های خالص خود را در شیشه در بسته و در جای خشک و خنک نگهداری کنید. وانیل و نمک از این محدودیت مستثنی هستند، اگرچه ممکن است در رابطه با رطوبت محیط با چالش هایی روبرو شوید.

با این حال، همه ما در کمدهایمان چاشنی هایی داریم که تاریخ مصرف گذشته است و ممکن است هنگام خرید آنها بودجه مناسبی نداشته باشیم. گرما می تواند آخرین عطرهای باقی مانده در ادویه های قدیمی را آزاد کند. دارچین، زنجبیل یا میخک گزینه های ایده آلی برای این عمل ترمیمی هستند.

ادویه های معطر قوی می توانند حشرات را دفع کنند و جایگزین آفت کش های شیمیایی شوند. فلفل، پونه کوهی، مریم گلی و نعناع با موفقیت حشرات را دفع می کنند. یک فعالیت خلاقانه ساخت آبرنگ با کمک ادویه ها، رنگ های طبیعی و پایه آب برای سرگرمی کودکان است.

استفاده از پودر ادویه جات مانند دارچین و زنجبیل برای تهیه شمع ها یا صابون های معطر باعث جذابیت بیشتر آنها می شود. از فلفل یا میخک نیز می توان به عنوان لایه بردار استفاده کرد. اگر کیسه نخی نازکی دارید، می توانید ادویه های قدیمی را به عنوان عطر در آن قرار دهید تا محیط مورد نظرتان را از بوی نامطبوع پاک کنید. تاریخ مصرف ادویه ها به این معنی نیست که کشنده هستند، اما بسیاری از ادویه ها هستند که قبل از انقضا کهنه می شوند و می توان از این طریق استفاده کرد.

با ادویه های گذشته چه کنیم؟