با آستان مقدس سیدصدرالدین اردبیلی بیشتر آشنا شوید


آستان مقدس امامزاده سید صدرالدین اردبیلی در ورودی شهر اردبیل از سمت طف مغان قرار دارد که مسافران در بدو ورود به اردبیل می توانند در آنجا استراحت و زیارت کنند.

    سیدصدرالدین اردبیلی

به گزارش دیدشهر، صدرالدین (علیه السلام) از نوادگان مستقیم امام موسی کاظم (علیه السلام) بود که به همراه برادرانش «امامزاده صالح» و «امام زاده حمزه» (ع) در اول هجرت کردند و در اردبیل ساکن شدند. نیمه قرن سوم هجری قمری است

امامزاده سیدصدرالدین اردبیلی که برخاسته از دوره صفویه بود نیز به موازات جنگ و اشغال و همچنین تخریب این معبد باشکوه تخریب و ویران شد، اما اکنون این امامزاده توانسته پیشرفت خوبی نسبت به بقیه داشته باشد. . امامزادگان در سالهای اخیر

بازسازی امامزاده سیدصدرالدین شهر اردبیل در سال ۱۳۹۲ آغاز شد که با مساعدت مسئولین این امامزاده ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در فضایی بالغ بر ۲۸۰۰ متر مربع در حال ساخت است. این امامزاده دارای شبستان، گنبد و برج زنانه و مردانه است.

    سیدصدرالدین اردبیلی

بنا دارای پی سنگی با دیوارهای آجری با ملات ماسه آهک است. یک گنبد آجری کم ارتفاع گورستان اطراف را پوشانده است.

باغی در ضلع جنوبی امامزاده و صحن بزرگ دهقانی در شمال، محل سکونت غلامان قبر است. ورودی بقعه در ضلع شمالی آن قرار دارد و به دالان باریکی باز می شود که از شرق به غرب امتداد دارد و دو سر راهرو به دو حجره برای استراحت زائران منتهی می شود.

در وسط این راهرو در ضلع جنوبی آن دری وجود دارد که به بقعه باز می شود، در وسط اتاقی به ابعاد تقریبی ۶×۵ متر است که گنبدی کم ارتفاع آن را پوشانده است. .

این اثر در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۶۶۸۸ به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است.

بقعه متبرکه امامزاده سیدصدرالدین در میدان وحدت ابتدای جاده اردبیل به مشگین شهر در میان زمین کشاورزی قرار دارد.