بایدها و نبایدها با دوش های متعدد


اگر در مورد هر چند وقت یکبار دوش گرفتن سوالی دارید، نکات این مقاله را از دست ندهید.

پوست


یک سوال رایج در بین مردم این است که هر چند وقت یکبار باید دوش بگیرند؟ پاسخ های زیادی برای این سوال وجود دارد. جفری کوهن، متخصص پوست و استادیار دانشکده پزشکی ییل، می گوید: به طور کلی، افراد بسته به ترجیحات شخصی و واکنش پوستشان هر روز تا دو بار در روز دوش می گیرند، بنابراین اگر شما اینطور هستید، باید گفت که این یک عادت است. خوب

او توصیه می کند از آب ولرم در حمام استفاده کنید و آن را به ۱۰ یا ۱۵ دقیقه محدود کنید. انجام این کار می تواند احتمال خشک شدن پوست شما با یک دوش آب گرم طولانی را به حداقل برساند.

از آنجایی که افراد متفاوت هستند، روال شستشوی شما ممکن است با افرادی که می شناسید یا می بینید متفاوت باشد. مشکلی نیست.

شاید شغل کثیفی دارید یا زیاد ورزش می کنید. شاید شما تمایل دارید هر کاری که انجام می دهید بنشینید و عرق کنید.

در هر صورت، ممکن است بیشتر از کسانی که از تعریق محدود و زندگی راحت و بدون انرژی لذت می برند، نیاز به دوش گرفتن داشته باشید، و اگر ترجیح می دهید بیشتر دوش بگیرید، شاید دو یا سه بار در هفته، متخصصان پوست می گویند، خوب است.

فرهنگ یک فرد همچنین می تواند نقش مهمی در تعداد دفعات احساس نیاز به دوش گرفتن داشته باشد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ در مورد عادات حمام کردن جهانی توسط شرکت تحقیقات بازار Euromonitor International نشان داد که مردم حدوداً هفت بار در هفته دوش می گیرند.

اگر به اندازه کافی دوش نگیرید چه اتفاقی می افتد؟

پوست شما مانعی بین داخل و خارج بدن شماست. این بدان معناست که پوست با چیزهای زیادی در تماس است که اگر دوش نگیرید، مواد زائد مانند سلول‌های مرده پوست، کثیفی‌های محیطی و سبوم (روغن‌کننده طبیعی بدن شما) جمع می‌شوند و در نهایت منجر به عفونت و تحریک پوست می‌شوند.

کوهن می گوید، علاوه بر این، تجمع می تواند منجر به بوی بد بدن شود، زیرا شما آلودگی و باکتری های ایجاد کننده بو را از بین نمی برید.

عرق نیز نقش دارد، اما همیشه بو نمی دهد. این غدد آپوکرین در مناطقی از بدن شما هستند که پروتئین ها و چربی هایی را که باکتری ها دوست دارند ترشح می کنند. هر چه تجمع این مواد بیشتر باشد، احتمال رشد باکتری ها بیشتر می شود و در نتیجه منجر به بوی بد بدن می شود.

این بدان معنا نیست که اگر کمتر دوش بگیرید، ممکن است بدن شما به طور طبیعی بوی کمی متصاعد کند، یا شاید بتوانید تنها با یک شستشوی سریع از شر بوی بد خلاص شوید، مردم قطعا از شما دوری خواهند کرد. این بستگی به شناخت ترجیحات بدن شما دارد.

با این حال، در بدترین موارد، دوش نگرفتن می‌تواند باعث درماتیت آتوپیک شود، جایی که سبوم، عرق و کراتینوسیت‌ها (نوعی سلول پوست) جمع می‌شوند و رنگدانه‌ها یا پلاک‌های پوسته‌دار را تشکیل می‌دهند.

آیا می توانید زیاد دوش بگیرید؟

شاید کمی غیر قابل تصور و دور به نظر برسد، اما وقتی دوش می گیرید، حتی اگر پوستتان خیس باشد، آب بدنتان را خشک می کند، یعنی دوش گرفتن باعث می شود رطوبت از پوستتان خارج شود. کوهن می گوید: اگر پوست بسیار خشکی دارید، هر چه بیشتر دوش بگیرید، رطوبت بیشتری را از دست خواهید داد. پوست شما همچنین در حفظ سیستم ایمنی شما نقش دارد و پپتیدهای ضد میکروبی تولید می کند تا به مبارزه با عفونت کمک کند.

به گفته کوهن یکی از راه های مقابله با خشکی پوست استفاده از آب گرم است. آب داغ خشکی پوست را افزایش می دهد. همچنین می توانید از یک صابون ملایم برای کاهش تحریک ناشی از محصولات پاک کننده استفاده کنید و حتما پوست خود را قبل و بعد از خشک شدن مرطوب کنید. از طرفی دوش گرفتن زیاد باعث خشکی و در نتیجه شکنندگی موها می شود.

ریزش مو