باکتری های موجود در دهان، مغز شما را کند می کنند – شما آنلاین هستید


این تحقیق که توسط یک تیم بین‌المللی از دانشمندان انجام شد، بر اساس شواهد قبلی مبنی بر ارتباط بین سلامت دهان و دندان با زوال عقل و تخریب عصبی استوار است.

این ایده که بیماری لثه در شروع یا پیشرفت بیماری آلزایمر نقش دارد، یک فرضیه در آستانه تحقیقات زوال عقل است. اما در سال‌های اخیر، دانشمندان بیشتری این ایده را جدی گرفته‌اند و شروع به بررسی ارتباط آن کرده‌اند.

بیشتر تحقیقات تا کنون بر روی روش احتمالی Porphyromonas gingivalis، باکتری مسئول بیماری لثه، می تواند به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر مغز تأثیر بگذارد، متمرکز شده است.

مطالعه جدید بر روی نوع دیگری از باکتری های دهان به نام Fusobacterium nucleatum تمرکز دارد که با وجود پریودنتیت اندازه آن افزایش می یابد.

در یک سری آزمایشات حیوانی، تحقیقات جدید نشان داده است که چگونه F. nucleatum می تواند تکثیر سلول های ایمنی در مغز را افزایش دهد. سپس این پاسخ التهابی برای تسریع توسعه آلزایمر در حیواناتی که برای مدل سازی این بیماری پرورش داده شده بودند مشاهده شد.
جیک جینکون چن از دانشکده پزشکی دندانپزشکی دانشگاه تافتز توضیح می دهد: در این مطالعه، آزمایشگاه ما برای اولین بار دریافت که Fusobacterium nucleatum می تواند باعث التهاب سیستمیک و حتی حمله به بافت های سیستم عصبی و بدتر شدن علائم و نشانه های بیماری آلزایمر شود. . این یافته ها نشان نمی دهد که این باکتری های دهان به طور مستقیم باعث بیماری آلزایمر می شوند. در مقابل، محققان گفتند، باکتری ها با تحریک پاسخ های التهابی در مغز، چه رفتاری و چه آسیب شناختی، پیشرفت بیماری را تسریع می کنند. [آلزایمر]قویتر شدن

برخی از سوالات بی پاسخ باقی می مانند، به خصوص اینکه دقیقاً چگونه این باکتری ها باعث آسیب مستقیم به بافت مغز می شوند.
مطالعه جدید هیچ اثری از F. nucleatum در بافت مغز پیدا نکرد و به این فرضیه اضافه کرد که برخی از انواع پاسخ های التهابی به پاتوژن ها از مغز عبور می کنند و بر تخریب عصبی تأثیر می گذارند.

این مطالعه دو پروتئین پیش‌التهابی بالقوه فعال شده توسط F. nucleatum را نشان می‌دهد که قبلاً با تخریب عصبی مرتبط بود و مکانیسم قابل قبولی را ارائه می‌کند که توسط آن باکتری‌های دهان می‌توانند پیشرفت بیماری‌های مغزی مانند آلزایمر را تسریع کنند.

اما هنوز خیلی زود است که بگوییم این یافته ها به درمان های جدیدی برای آلزایمر منجر می شود. در نهایت، چن گفت، یافته‌های تیم او باید سیگنالی برای پزشکان باشد تا به سلامت دهان و دندان در بیماران، به‌ویژه آنهایی که در مراحل اولیه اختلال شناختی دارند، توجه کنند.
او معتقد است که درمان موثر بیماری پریودنتال می تواند پیشرفت بیماری هایی مانند آلزایمر را کاهش دهد.
چن گفت، مطالعه ما نشان می دهد که F. nucleatum می تواند حافظه و مهارت های تفکر را در موش ها از طریق مسیرهای سیگنال دهی خاص کاهش دهد. این یک علامت هشدار برای محققان و پزشکان است.

مطالعه جدید در مجله Frontiers in Aging Neuroscience منتشر شده است.

منبع: وب سایت نیواطلس منتشر شده توسط دانشگاه تافتس