این همه گیری به ویژه برای کودکان مبتلا به ADHD سخت است


تصویر خبر: اپیدمی به ویژه برای کودکان مبتلا به ADHD سخت استنوشته کارا موریس، خبرنگار HealthDay

سه شنبه ۲۵ ژانویه ۲۰۲۲ (HealthDay News)

تحقیقات جدید هشدار می‌دهد که زندگی در سایه همه‌گیری برای بچه‌ها آسان نبوده است، اما بچه‌های مبتلا به اختلال بیش‌فعالی کمبود توجه (ADHD) را کنار زده است.

اگرچه احتمال ابتلای آنها به کووید-۱۹ بیشتر نبود، اما در صورت آلوده شدن، احتمال بروز علائم بیشتر بود. اما این آسیب به همین جا ختم نشد: این کودکان همچنین به احتمال زیاد دچار مشکل خواب، ترس از خطرات عفونت، مشکل در یادگیری از راه دور، و رفتاری از خود نشان می‌دهند که قوانین را زیر پا می‌گذارد.

مداخلاتی که می تواند به تمرکز این کودکان کمک کند – مانند مشارکت در مدرسه و نظارت والدین – نیز به دلیل بیماری همه گیر با مشکل مواجه شده اند.

الیانا روزنتال، نویسنده این مطالعه، دانشجوی دکترا در دانشگاه لیهای در پنسیلوانیا، می گوید: “من فکر می کنم بزرگترین راه حل این است که ما باید به دنبال آن دسته از کودکان مبتلا به ADHD باشیم که ممکن است از رادار خارج شوند.” “شاید توجه بیشتر به آنها در این زمان دشوار واقعاً بتواند تفاوتی ایجاد کند.”

برای این مطالعه، محققان از داده‌های مطالعه در حال انجام مغز و رشد شناختی نوجوانان استفاده کردند، که شروع به اضافه کردن برخی سؤالات مرتبط با کووید در طول همه‌گیری می‌کند. این تیم از نمونه بزرگی از جوانان مبتلا به ADHD استفاده کرد و آنها را با افرادی که ADHD نداشتند، با استفاده از پاسخ‌های پرسشنامه والد-کودک در ماه مه ۲۰۲۰ و مارس ۲۰۲۱ مطابقت داد. کودکان در زمان بررسی‌ها حدود ۱۲ و ۱۳ ساله بودند.

روزنتال می‌گوید: «من فکر می‌کنم، متأسفانه، مهمترین یافته این است که عوامل محافظتی که معمولاً می‌دانیم به کودکان مبتلا به ADHD کمک می‌کند، مانند نظارت والدین و مشارکت در فضای مدرسه، با کودکان مبتلا به ADHD به خوبی کار نمی‌کند. بنابراین پزشکان، محققان و هر کسی که با کودکان مبتلا به ADHD کار می کند باید گزینه دوم را برای مداخلات برای کمک به این کودکان در نظر بگیرند تا به مسیر خود بازگردند.

روزنتال توضیح داد که کودکان مبتلا به ADHD تنظیم هیجانی بیشتری دارند، که می تواند با فراز و نشیب های همه گیر مقابله کند. نظارت والدین نیز ممکن است خارج از مسیر باشد زیرا والدین ممکن است نگرانی های دیگری مانند از دست دادن شغل را تجربه کنند.

روزنتال گفت: «ما باید آزمایش‌های بیشتری را برای کودکان مبتلا به ADHD که در این بیماری همه‌گیر زندگی می‌کنند، انجام دهیم، چه از طریق غربالگری تحصیلی یا غربالگری سلامت روان باشد. “کودکان مبتلا به ADHD نسبت به همسالان غیر ADHD خود احتمال بیشتری برای ابتلا به بیماری های همراه دارند. بنابراین، هنگامی که این بررسی ها انجام شد، می توانیم یک گام به عقب برداریم و ببینیم در چه وضعیتی هستیم و ببینیم که چه نوع مداخلاتی نیاز است. باید انجام شود. در مدارس یا در مراکز مراقبت های بهداشتی برای میانجیگری آنچه در مورد همه گیری رخ داده است، اجرا شود.

کشمکش‌ها می‌توانند تأثیر طولانی‌مدتی داشته باشند. تحقیقات قبلی نشان داده است که دانش‌آموزانی که در مدرسه خوب عمل نمی‌کنند بیشتر احتمال دارد ترک تحصیل کنند. روزنتال گفت که آنها ممکن است در نوجوانی رفتار پرخطر بیشتری داشته باشند. بدون حمایت کافی برای رسیدگی به چالش‌های سلامت روان، جوانان کمتر احتمال دارد که روابط مثبت با همسالان و خانواده‌ها را ایجاد کنند.

نتایج اخیرا در منتشر شده است مجله اختلالات توجه.

دکتر راشل کنراد، مدیر سلامت روان جوانان در بیمارستان زنان و بریگهام در بوستون، گفت که بسیاری از مردم نگران این بودند که چگونه این اپیدمی در زمان شروع آن بر جمعیت های مختلف تأثیر می گذارد، از جمله تأثیرات منحصر به فرد بر کودکان و جوانان مبتلا به ADHD. کنراد در آخرین مطالعه شرکت نداشت.

کنراد گفت: «من فکر می‌کنم از ابتدای همه‌گیری، دلایلی که ما فکر می‌کردیم افراد مبتلا به ADHD ممکن است به طور نامتناسبی تحت تأثیر قرار بگیرند این است که افراد مبتلا به ADHD بیشتر احتمال دارد مشکلات خلقی و اضطرابی داشته باشند.» “افراد مبتلا به ADHD اغلب دارای تنوع در عملکرد خود هستند. گاهی اوقات آنها می توانند به خوبی تمرکز کنند، گاهی اوقات آنها در حرکت بین فعالیت ها مشکل دارند.”

کنراد گفت که برخی از تغییرات ناشی از فاصله‌گذاری اجتماعی، پنهان‌کاری و یادگیری از راه دور می‌تواند مشکلات بیشتری را از نظر سازگاری و عملکرد خوب در محیط‌های مختلف ایجاد کند. او گفت که ساختار و روال برای افراد مبتلا به ADHD بسیار مهم است که تغییرات مکرر لحظه آخری می تواند چالشی منحصر به فرد ایجاد کند، در حالی که میزان بالای استرس والدین و سطوح مختلف نظارت در خانه به چالش ها اضافه می کند.

برعکس، زیرمجموعه‌ای از کودکانی که اضطراب اجتماعی بیشتری دارند یا با حواس‌پرتی کمتر تمرکز می‌کنند، در شرایط یادگیری اپیدمیولوژیک بهتر عمل می‌کنند.نمایش اسلاید

علائم ADHD در کودکان چیست؟ آزمایشات و داروها
نمایش اسلاید را ببینید

کنراد گفت: «من فکر می‌کنم زیرمجموعه‌هایی از جمعیت وجود دارند که واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهند، اما به طور کلی فکر می‌کنم دلایل زیادی وجود دارد که افراد مبتلا به ADHD به‌طور منحصربه‌فردی آسیب‌پذیر هستند و ما قطعاً آن را می‌بینیم».

در حالی که مدارس در ابتدا در تلاش بودند تا محیط درون مدرسه ای را در زوم تکرار کنند، برای سیستم های مدرسه ای مهم است که به سمت جلو حرکت کنند تا دانش آموزان با نیازهای آموزشی خاص را در خود جای دهند. کنراد گفت که این می تواند شامل ساختار بیشتر، وقفه های بیشتر یا دوره های کوتاه تر تمرکز شدید باشد.

وی همچنین به وجود یک بحران بهداشت عمومی در مراقبت از سلامت روان کودکان اشاره کرد.

کنراد گفت: «بحران سلامت روان در میان کودکان همچنان بدتر می‌شود، دریافت درمان سلامت روان بیشتر و بیشتر به تأخیر می‌افتد، و کمبود به تدریج بدتر می‌شود.» ما واقعاً باید به این فکر کنیم که چگونه می توانیم دسترسی به این بیماران را گسترش دهیم.»

اطلاعات بیشتر

CHADD به افراد و خانواده‌های مبتلا به ADHD که همه‌گیری COVID-19 را تجربه می‌کنند، مشاوره ارائه می‌کند.

منابع: Eliana Rosenthal، دانشجوی دکترا، کالج آموزش، دانشگاه Lehigh، بیت لحم، PA. دکتر راشل کنراد، مدیر سلامت روان جوانان، بخش روانپزشکی، بیمارستان زنان و بریگام، بوستون؛ مجله اختلالات توجه۱۷ دسامبر ۲۰۲۱

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.


از جانب آرم WebMD

راه حل های بهداشتی از حامیان ما

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/