ایستگاه بیشه متفاوت ترین ایستگاه راه آهن کشور


قطار می تواند یک جاذبه گردشگری هم باشد، نمونه آن ایستگاه بیشه در استان لرستان است که در پاییز به یکی از زیباترین ایستگاه های قطار کشور تبدیل می شود.

نویسنده: مجتبی یارزمان

دیدشهر: آیا تا به حال به این فکر کرده اید که قطار می تواند یک جاذبه گردشگری باشد؟ نه تنها در طول سال ها، انواع، مدل ها و خدمات قطارها در انتخاب سفر اهمیت زیادی پیدا کرده است، بلکه ایستگاه ها و مکان هایی که قطارها در آن تردد و توقف می کنند نیز جزو اهداف سفر محسوب می شوند. در این گزارش به معرفی یکی از زیباترین ایستگاه های قطار می پردازیم که در فصل پاییز جلوه ای متفاوت به مسافران می دهد. ایستگاه «بیشه» در منطقه لرستان که در آخرین ماه پاییز مقصد بسیاری از ساکنان منطقه و کشور به شمار می رود، پذیرای مسافران زیادی برای بازدید از سازه انسانی محصور در طبیعت است. پس اگر به دنبال مقصد دیگری برای سفر پاییز امسال خود هستید، مطالعه این گزارش را از دست ندهید.

ایستگاه اختصاصی

در گذشته تنها راه رسیدن به آبشار بیشه قطار بود. برای بازدید از دیدنی های این منطقه مسافران باید با قطار به ایستگاه بیشه بیایند و از آنجا فقط چند قدمی پای آبشار فاصله دارد. اما چند سالی است که جاده ای برای گردشگرانی که می خواهند وقت خود را در کنار آبشار سپری کنند ساخته شده است. بسیاری از قطارهای عبوری توقف های بیشتری در این ایستگاه دارند و به مسافران این امکان را می دهند که لحظاتی از فضا و زیبایی «بیشه پوران» لذت ببرند. اما با افزایش ترافیک، توقف قطارهای عبوری به حداقل می رسد.

چهارفصل لرستان

زیبایی های منطقه لرستان بر هیچکس پوشیده نیست و همه می دانند که این زیبایی هنر طبیعت است. این منطقه که در غرب کشور و در منطقه کوهستانی قرار دارد، زیبا و بکر است و توانایی منحصر به فردی برای جلب رضایت دوستداران طبیعت در تمام فصول سال دارد. از سبزه بهار تا سفیدی یکنواخت زمستان، از هوای مطبوع تابستان تا زردها و نارنجی های یکنواخت پاییزی. به طور خلاصه، اگر اهل طبیعت گردی هستید، فقط باید انتخاب کنید که کدام قسمت از طبیعت منطقه لرستان با روحیه طبیعت گردی شما سازگاری بیشتری دارد.

در جنگل قدم بزنید

بعد از اینکه با قطار پیچ و خم های این مسیر را طی کردید و از دیدن این طبیعت زیبا شگفت زده شدید و به ایستگاه بیشه پوران رسیدید، داستان برای شما آغاز می شود. زمان را فراموش کنید و فقط به لحظاتی فکر کنید که خود را تسلیم طبیعت خواهید کرد. به این فکر کنید که چگونه سازه های دست ساز توسط درختان جنگلی احاطه شده اند و شما را شگفت زده خواهد کرد. قطعا متوجه گذر زمان نخواهید شد و زمان زیادی را در ایستگاه خواهید گذراند، قدم زدن روی شاخ و برگ های رنگارنگ و سوت ماشین های دودی که هر از چند گاهی سکوت ایستگاه را می شکنند، یکی از جاذبه های بی نظیر است. ایستگاه بیشه پوران. اگرچه نمی توانید به اندازه کافی از این منظره دیدن کنید، اما بهتر است از اطراف ایستگاه دیدن کنید و اطراف را بشناسید. به روستای بیشه بروید و با مردم مهربان و صمیمی این روستا صحبت کنید و در صورت نیاز از مغازه های کوچک محلی خرید خود را انجام دهید.

با صدای بلند و بلند

بسیاری از گردشگران از ایستگاه بیشه برای گشت و گذار استفاده می کنند. آبشارها، روستاها و مناطق خاص و بکر را ببینید که به راحتی با قطار قابل دسترسی هستند. یکی از پرکاربردترین سفرهای ایستگاه بیشه پوران تماشای آبشاری به همین نام است. آبشاری که از میان درختان بلوط می گذرد و آب کوه های زاگرس را به پایین رودخانه سزار می رساند و تصویری شگفت انگیز با ارتفاع ۴۸ متر از خود بر جای می گذارد و بر صخره های زیرین فرود می آید. بیشه پوران به دلیل زیبایی و منحصر به فرد بودنش در سال ۱۳۸۶ به عنوان عریض ترین آبشار ایران در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و هر ساله پذیرای بیش از ۴۰۰ هزار گردشگر است که به پای آبشار رسیده اند.

در بوته بمان

اگر به پایان روز نزدیک شده اید و می خواهید در این منطقه بمانید، نگران نباشید و به گشت و گذار خود ادامه دهید. در روستای بیشه اقامتگاه های اجاره ای به مسافران وجود دارد و همچنین تعداد محدودی واحد ویلایی برای این منظور در نظر گرفته شده است که از طریق بومیان منطقه به راحتی قابل دسترسی است.

در راه جنگل

ایستگاه بیشه که به تنهایی در میان درختان در هم تنیده ساخته شده است، در تمام فصول سال جذاب است. درختان تنومند، سر به فلک کشیده و بلند، صدای قطار در وسط این تونل درختکاری شده نوید لحظات شاد و فراموش نشدنی را برای مسافران می دهد. این ایستگاه به نام بیشه پوران در نزدیکی روستای بیشه قرار دارد و نام خود را از آبشار بیشه پوران گرفته است. ایستگاه بیشه پوران روزانه پذیرای مسافران زیادی است و قطارهای گذری که به سمت خوزستان حرکت می کنند نیز از این ایستگاه عبور می کنند، اما برای مسافران محلی که ترجیح می دهند روزانه با قطار رفت و آمد کنند، دو قطار صبح و عصر حرکت می کنند. .