ایجاد یک فناوری امیدوارکننده برای تهیه واکسن کرونا – شما آنلاین هستید


محققان دانشگاه کالیفرنیا، دانشکده پزشکی سانفرانسیسکو و همکارانش در جاهای دیگر راه‌های مختلفی را برای ساخت واکسن کووید-۱۹ شناسایی کرده‌اند که بر علیه سویه جدید کروناویروس عمل می‌کند و می‌توان آن را به عنوان قرص یا از طریق استنشاق یا راه‌های دیگر مصرف کرد.

این روش بر ساخت پلاسمیدها (مولکول‌های دایره‌ای کوچک DNA از باکتری‌های اصلاح‌شده ژنتیکی) متکی است تا حاوی قطعاتی از مواد ژنتیکی باشد که به طور خاص برای هدف قرار دادن نقطه ضعیف پروتئین Spike، بخشی از ویروس که برای اتصال ضروری است، طراحی شده‌اند.

پلاسمیدها از کروموزوم های باکتری جدا هستند و می توانند به طور مستقل تکثیر شوند و دانشمندان می توانند از آنها برای انتقال مواد ژنتیکی از یک سلول به سلول دیگر استفاده کنند و پس از آن ماده ژنتیکی معرفی شده می تواند در سلول گیرنده تکثیر شود.

Maurizio Zanetti، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا و رئیس آزمایشگاه ایمونولوژی در مرکز سرطان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو در گزارشی اعلام کرد: این رویکرد امکان سیستم دائمی تر و موثرتر را در مقیاس بزرگ نشان می دهد. . مربوط به واکسن کرونا

وی گفت: جزئیات پیچیده است، اما اصل اساسی ساده و مبتنی بر اصول و روش های شناخته شده و اثبات شده است. اما ما در راه دستیابی به برتری نسبت به واکسن‌های شبه RNA پیام‌رسان هستیم.

واکسن‌های RNA پیام‌رسان، مانند واکسن‌های تولید شده توسط فایزر و مدرنا، نتیجه دهه‌ها تحقیق و توسعه قبلی هستند. این بیماری همه گیر فوریت، تمرکز و منابع جدید را اضافه کرده است و این واکسن به مردم وعده راه سریع تری را داده است.

این واکسن ها منجر به تغییرات اساسی در روند اپیدمی ها می شود که باعث کاهش شدت بیماری، بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر می شود. اما آنها برای جلوگیری از انتشار ویروس کار زیادی انجام ندادند و میزان ابتلا به این بیماری همچنان در حال افزایش و کاهش بود.

زانتی می گوید: هدف در وهله اول متوقف کردن بیماری نیست. در عوض، هدف کاهش عواقب، کاهش شدت و عوارض بیماری است و واکسن ها این کار را انجام داده اند.

اما ماهیت همیشه در حال تکامل ویروس نشان داده است که اثربخشی واکسن بسته به متغیرها متفاوت است و اغلب کاهش می یابد. به عنوان مثال، نشان داده شده است که سویه “آلفا” مسری تر از سویه اصلی است که در ووهان چین منشا گرفته است. نوع «دلتا» از «آلفا» و «آمیکرون» بیشتر از «دلتا» مسری‌تر است.

در حالی که واکسن‌ها همچنان به محافظت قابل توجهی در برابر بیماری‌های شدید ادامه می‌دهند و آنتی‌بادی‌هایی که استخراج می‌کنند در خنثی کردن ویروس و در نتیجه افزایش انتقال آن کم‌تر می‌شوند، کروناویروس‌های نوظهور همچنان تهدیدی برای سلامت عمومی جهانی هستند.

جدیدترین واکسن‌هایی که روی آن‌ها کار می‌کنیم (کیفیت در مقابل کمیت) تمرکز دارند. زیرا هدف آن القای آنتی بادی هایی است که ترجیح می دهند از اتصال ویروس به گیرنده های سلولی آن جلوگیری کنند و تحویل آن منجر به پاسخ متمرکزتری به آنتی بادی ها می شود.