انواع جا کابینت و کمد مخفی را بشناسیم!


طراحی و اجرای کابینت و کمد دیواری برای هر خانواده می تواند بسیار جالب و جذاب و همچنین پرهزینه باشد، بنابراین توجه به انتخاب بهترین نوع یراق آلات کابینت یکی از وظایف اصلی کابینت ساز یا سفارش دهنده می باشد. . در این بین انتخاب دستگیره نقش بسیار مهمی دارد چرا که هم از نظر کارکرد و هم از نظر ظاهری دسته کمدی و کابینت یکی از مهم ترین لوازم جانبی است، بنابراین شناخت کامل این لوازم بسیار مهم است.

انواع جا کابینت و کمد مخفی را بشناسیم!

انواع جا کابینت و کمد دیواری

دستگیره های کابینت از نظر سبک طراحی به دو مدل کلی کلاسیک و مدرن تقسیم می شوند، در ضمن برای کابینت و کمد به سبک نئوکلاسیک می توان از این دو دستگیره بنا به سلیقه مشتری و سبک کار استفاده کرد. دستگیره های کابینت و کمد از نظر ساختاری به پنج مدل دسته دو پیچی، دسته های تک پیچ، دستگیره های مخفی، دستگیره های توکار و دستگیره های لبه بالایی تقسیم می شوند که در طراحی مدرن و امروزی کاربرد فراوانی دارند. آمار استفاده از مدل های مدرن دو پیچ بسیار بالا است.

دستگیره های کابینت مخفی

دستگیره های مخفی مدل های مختلفی وجود دارد که هر کدام با توجه به نوع طراحی و البته سلیقه کاربر کاربرد متفاوتی دارند که البته هدف همه آنها فقط بازکردن در است نه چیز دیگری. نصب دستگیره باید مشخص باشد، البته در همه موارد اینگونه نیست و مدل نصب قابل مشاهده و تشخیص است، این دستگیره ها دارای مدل های مختلفی از جمله دستگیره توکار، دستگیره کابینت بالایی، دستگیره پروفیل H و دسته پروفیل L.

مدل دستگیره مخفی کابینت طلا

مدل های دسته جانبی و بالا

دستگیره های لبه بر خلاف مدل دو پیچی متصل به کار، در بالای کشو یا لبه درب های عمودی کابینت ها و کمدها قرار می گیرند. این دستگیره ها سایز استاندارد ندارند و در اندازه های مختلف سانتی متری تولید می شوند که سایزهای ۳۰، ۶۰ و ۹۰ سانتی متری از پرطرفدارترین ها در این سبک از دستگیره های کابینت و کمد هستند. مدل های لبه بیشتر از پروفیل های آلومینیومی ساخته شده اند و برخلاف ظاهر شیک خود از مقاومت بالایی برخوردار هستند.

نگهدارنده پروفیل H و L

خب یکی از معروف ترین مدل های دستگیره مخفی که در ساخت کمد دیواری کاربرد زیادی دارد، مدل پروفیل H&L شکل است. در ساخت کابینت آشپزخانه مدرن و شیشه های بلند، اگر نمی خواهید با سوراخ کردن و نصب دستگیره ظاهر دستگیره کابینت را خراب کنید، می توانید از دستگیره های پروفیلی H&L استفاده کنید. مدل های پروفیل متری هستند و می توانید آنها را در ابعاد مختلف برش دهید.

مدل های داخلی را کنترل کنید

مجموعه ای از دستگیره های مورد استفاده در کمد و کابینت های توکار، این دسته ها در اشکال مختلف گرد، مربع و مستطیل تولید می شوند، دارای سبک طراحی کلاسیک و نئوکلاسیک می باشند. نحوه نصب و استفاده از دستگیره توکار به این صورت است که محل دستگیره روی در سوراخ شده و دستگیره داخل آن قرار می گیرد و سطحی برابر با درب کمد و کابینت دارد که این کار توسط افراد ماهر و ماهر انجام می شود. با استفاده از ابزار و تجهیزات خاص استفاده می شود. دلایل زیادی برای استفاده از مدل توکار وجود دارد، ممکن است به دلیل سلیقه و علاقه خود تصمیم به استفاده از این مدل در طراحی خود داشته باشید یا به دلیل محدودیت فضای درب کشو مجبور به استفاده از این دستگیره در کمد ریلی شوید.

دستگیره مستطیلی توکار

آهنربا برای کابینت های مدرن

آهنربا یا فشار کش کابینت و کمد نوعی مکانیزم و یراق آلات برای باز کردن درب کابینت است و این مکانیزم دستگیره محسوب نمی شود، بیشتر به عنوان جایگزین دستگیره معمولی و مخفی استفاده می شود. آهن ربا در طراحی مدرن و کابینت های براق بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، اگر نمی خواهید سطح صاف کمد و کابینت خود را از دست بدهید می توانید از این آهنرباها استفاده کنید. برای نصب آهنربا توصیه می شود به متخصص مراجعه کنید و خودتان آن را نصب نکنید.

مزایا و معایب آهنرباهای کابینت

داشتن درب کابینت بدون هیچ گونه جانبی یکی از مزیت های کابینت های مغناطیسی یا لمسی است که همه را به وجد می آورد و دوست دارد چنین طراحی داشته باشد، اما مانند هر چیز زیبای دیگری معایبی دارد که ممکن است شما را از خرید آن باز دارد. ناامید نشوید، آهنرباهای کابینت مشکل دارند، یعنی باید دقیقا به جایی که آهنربا وصل شده ضربه بزنید تا باز شود و این می تواند آزاردهنده باشد. کابینت ها و آسیب دیدن آنها به دلیل نداشتن دستگیره از دیگر معایب مگنت هاست. درهای کابینت با استفاده مکرر آسیب می بینند.

کابینت مدرن با دسته های مخفی

تعمیر آهنربا کابینت

مگنت یا فشار مگنت درب کابینت از قطعات و فنر تشکیل شده است که خرابی آهنربا در اثر خرابی این قطعات ایجاد می شود. برای تعمیر آهنربا باید قطعه مشابهی را پیدا کنید. بهترین کار تعویض آهنربا است که با توجه به قیمت پایین آهنربا کار بهتری است.

عمر آهنربای کابینت

برخلاف تصور همگان مبنی بر اینکه این مکانیزم از آهنربا ساخته شده و از کار نمی افتد، باید بدانید که مکانیزم فشار این محصول به مرور زمان از کار می افتد که دیگر مانند روزهای اول کار نخواهد کرد و این برای آن کاملا آزاردهنده است. درهای کابینت که چندین بار در روز باز و بسته می شوند.

معایب دستگیره های کابینت مخفی

مزایای همان دسته مخفی بیشتر از معایب آن است، پس بدون توجه به معایب این محصول و با توجه به سلیقه و علاقه خود دسته مورد نظر را انتخاب کنید. عیب اصلی که می توان به دستگیره های مخفی نسبت داد عدم ظاهر آن است. از آنجایی که این مدل ها کاملا مخفی هستند و در برخی موارد قسمت کوچکی از آن ها دیده می شود، از نظر زیبایی نمی توانند به طراحی شما کمکی کنند، در حالی که کابینت های دو پیچ و دسته کمد در صورتی که با انتخاب مناسب همراه باشند، بسیار عالی هستند. تاثیر روی زیبایی انتهای کابینت ها و کمدهای نصب شده بر روی دیوار، به همین دلیل است که طراح استفاده از نگهدارنده استاندارد دو پیچی را پیشنهاد می کند.

نحوه نصب دستگیره کابینت مخفی

نصب دستگیره مخفی کار سختی نیست، دستگیره توکار باید طبق توضیحات کارشناسان نصب شود، اما با پیچ های ام دی اف به راحتی می توانید دسته بالایی را نصب کنید، مدل پروفیل هم همینطور است. که باید آن را به اندازه لازم برش دهید و سپس با پیچ به محل مورد نظر وصل کنید. اگر قصد دارید دستگیره مخفی را خودتان نصب کنید، بهتر است در اندازه گیری های خود دقت کنید تا کاملا صاف و متقارن باشد و از پایان کار خود لذت ببرید.

رنگ انواع دستگیره ها مخفی است

دستگیره ها مانند سایر مدل ها و کابینت ها دارای رنگ های متنوعی هستند که از جمله رنگ های پرکاربرد در این محصول می توان به طلایی و مشکی اشاره کرد که دسته طلایی مخفی یکی از پرطرفدارترین رنگ ها می باشد. علاوه بر رنگ مشکی و طلایی، از رنگ های نقره ای و زیتونی نیز استفاده می شود. آبکاری دسته به دلیل اینکه کیفیت و دوام متفاوتی دارد به گونه ای متفاوت انجام می شود.مدل های روکش شده با روش PVD دارای مقاومت رنگ و ماندگاری بالایی هستند.

نگهدارنده طلا

قیمت دستگیره مخفی

قیمت دستگیره مخفی کابینت و کمد با توجه به عوامل متعددی که به آن اشاره کردیم متغیر است

  1. رسیدگی به مواد
  2. روش آبکاری
  3. ابعاد محصول

دسته نگینی اصلی ترین عامل تاثیرگذار در قیمت این محصول است، دسته از مواد مختلفی ساخته شده است، آلیاژ زاماک کیفیت و دوام بالایی دارد به همین دلیل قیمت آن نسبت به دسته آلومینیومی بیشتر است.

روش آبکاری دومین عامل موثر بر قیمت دستگیره کابینت است. آبکاری PVD یکی از بهترین روش های پوشش است، زیرا رنگ دسته برای مدت زمان بسیار طولانی بدون تغییر باقی می ماند. این روش آبکاری در صنعت تجهیزات و ابزارآلات کاربرد دارد، ابزار بسیار مفیدی است.

سایز محصول نیز یکی از مواردی است که در قیمت نهایی تاثیر می گذارد، ممکن است دو سایز از یک محصول قیمت های متفاوتی داشته باشند.