امید: ساختار بسکتبال ایران به مشکل خورده است / ژاپن، چین و کره از هم دور هستند – شما آنلاین هستید


علی آرزومندی در گفت وگو با ایسنا، درباره عملکرد تیم ملی بسکتبال جوانان ایران در رقابت های قهرمانی زیر ۱۶ سال آسیا و عدم صعود به جام جهانی مالاگا، توضیح داد:. حالا بخواهید در مورد نتایج تیم جوانان زیر ۱۶ سال صحبت کنید، نتایج چه بود و نقاط قوت و ضعف را بررسی کنید، همچنان نتیجه گرایی است. ما چهار سال پیش در رده‌های نونهالان و نوجوانان به نیوزلند باختیم، اما سوال اینجاست که از آن زمان تاکنون چه تغییری در پیشرفت بسکتبال خود داشته‌ایم که انتظار داریم اکنون این اتفاق نیفتد؟

وی ادامه داد: اگر روند فعلی ما مانند ۱۵-۲۰ سال قبل باشد، نتایج همان خواهد بود، اگر انتظار پیروزی را داشته باشیم قطعا به دنبال تصادف هستیم چرا که در پیشرفت بسکتبال ما چیزی تغییر نکرده است! سال‌هاست که کشورهای مختلف برنامه‌ریزی کرده‌اند، در ۶ سال اخیر نه تنها نیوزلند و استرالیا، بلکه ژاپن، چین و کره نیز با برنامه‌ریزی مناسب بسکتبال خود را از بسکتبال ایران جدا کرده‌اند. اتفاقاً فاصله بسکتبالی خود را با ایران زیاد کرده اند. باید عمیقتر از نتایج این مسابقات به این موضوع نگاه کرد. اینکه دوباره نتیجه ببینیم درست نیست و باید روند کلی شناسایی استعدادها و پیشرفت های پایه خود را تغییر دهیم.

کارشناس بسکتبال ایران درباره لزوم توسعه رده های پایه گفت: باید روند استعدادیابی مناسب، فضای رقابتی مناسب در رده های پایه و همچنین حمایت همه جانبه از رده های پایه برای رسیدن به نتایج مطلوب داشته باشیم. عوامل دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. ژاپن در حال حاضر دو بازیکن در NBA دارد و در رده بزرگسالان که حاصل همکاری با این برنامه است، با ما فاصله زیادی دارد. ما باید به سمت فرآیندگرایی حرکت کنیم.

وی افزود: نباید در مورد گذشته صحبت کنیم زیرا الان فدراسیون تغییر کرده است و امیدوارم افسران جدید با متخصصان این رشته همکاری کنند تا پیشرفت بسکتبال بهتر شود و نتایج این دوره فراموش شود زیرا اگر الان انتقاد کنیم ما خودمان را شکست داده‌ایم.» باید برای آینده برنامه‌ریزی کنیم تا ۴ سال بعد این نتیجه حاصل نشود، حالا فرض کنیم تیم ملی جوانان ایران توانسته است به جام جهانی آسیا راه پیدا کند و در مالاگا نیز بازی کند. اما آیا چیزی تغییر خواهد کرد؟در حالی که نتیجه را فقط به ما احساس رضایت کاذب می دهد و ما فکر می کنیم روند بسیار خوب است.به یک بررسی جدی در دسته بندی اولیه نیاز داریم.

ارزمندی گفت: چند سال پیش کارشناسان بسکتبال روش هایی را برای شناسایی استعدادها ارائه کردند که متاسفانه مشکلات و ضعف هایی در اجرا وجود داشت که رعایت نشد. البته کرونا هم دخیل بود که رقابت پایه ما را متوقف کرد و سبک متوقف شد. بدون شک این سبک دارای ایراداتی نیز می باشد که هر از چند گاهی باید به آنها پرداخت. اما برای شروع حرکت خوبی است.

وی درباره تاثیر تغییرات نامطلوب کادرفنی تیم ملی بر عملکرد بازیکنان جوان گفت: من با آقایان شاه علی، رمضان و ویسی دشمنی ندارم زیرا همه این عزیزان برای کشور ما زحمت کشیده اند. بسکتبال. و بدون توجه و حقوق کار کرده اند.» انداختن آوار این تصمیم به دست فدراسیون و بازیکنان و مربیان اشتباه است. ابتدا باید ببینیم چه کرده ایم تا به نتیجه برسیم. البته نمی توان تاثیر تغییرات در هماهنگی تیم را نادیده گرفت. این که آیا تبادل کارکنان کمک می کند یا صدمه می زند، باید ۳۰٪ کار در نظر گرفته شود، ۷۰٪ باقی مانده یک موضوع مدیریت ورزشی است.

سرمربی سابق تیم ملی جوانان ایران در پایان سخنان خود گفت: نگاه سنتی به بسکتبال پایه باید فراموش شود. نباید چرخ و گوشی را دوباره اختراع کنیم، همه کشورها برای توسعه بسکتبال برنامه دارند و نتیجه کارشان را دیده اند. حتی ایسلند و جمهوری چک که بسکتبال زیادی ندارند، اکنون موفق شده اند. ما می توانیم برنامه های کشور توسعه یافته در بسکتبال را کپی کنیم و از ساختار استعدادیابی بر اساس معیارهای فرهنگی و اجتماعی خود استفاده کنیم.

پیام به پایان رسید