امامزاده صالح اردبیل یکی از سه تن از نوادگان امام موسی کاظم علیه السلام.


این بزرگوار مانند امامزاده سیدصدرالدین (علیه السلام) در نیمه اول قرن سوم هجری به اردبیل آمدند و به گفته مؤلف «بحرالانساب» یکی از سه تن از نوادگان امام موسی کاظم است. (ع) که به این منطقه آمدند.

امامزاده صالح

امامزاده صالح، امامزاده ای در وسط شهر اردبیل


به گزارش دیدشهر (didshahr.ir)، یکی از مهم ترین انگیزه های گردشگری در جهان، انگیزه مذهبی و زیارت است. این نوع گردشگری یکی از پایدارترین انواع گردشگری است. بر این اساس بقاع متبرکه علاوه بر نقش و تأثیر دین می تواند در توسعه منطقه تأثیرگذار باشد.

در شهر اردبیل دو امامزاده وجود دارد که یکی از آنها به امامزاده اوغلان (امامزاده پسر) و دیگری به امامزاده قیز (امامزاده دختر) معروف است.

امامزاده دختر در کنار مسجدی که مرحوم حاجی میرصالح مجتهد انوری ساخته است قرار دارد و موقعیت فعلی آن بین محله اوچدکان و بازار اردبیل است اما بقعه امامزاده صالح نزدیک میدان عالیقاپو قرار دارد.

در مورد آن بخوانید

امامزاده قیز، سیده ای عجیب و منحصر به فرد در اردبیل، با قدمت طولانی

برادر دیگر این دو بزرگوار حمزه است که مزار او در کلخوران اردبیل و جنوب بقعه شیخ جبرئیل قرار دارد. او با برادرانش به اردبیل آمد و به تبلیغ دین پرداخت و در این شهر درگذشت.

امامزاده صالح

امامزاده صالح اردبیل از جمله سادات عالی رتبه

آرامگاه او از قدیم الایام مورد توجه خاص و عام بوده و خاندان صفوی جلیل القدر ارادت خاصی به او داشتند.

به عقیده افکار عمومی، مبنای این نامگذاری و علت شناخته شدن آنها به این نام ها مشخص نیست; همچنین از زمانی که آنها را به این نام ها می شناختند، به دلیل کمبود منابع مکتوب درباره امامزاده اردبیل و به ویژه این دو امامزاده، اطلاعی در دست نیست.

امامزاده صالح (ع) یا امامزاده اوغلان ج

بقعه امامزاده صالح (ع) در میدان عالیقاپوی اردبیل قرار دارد که به آن امامزاده صالح (ع) یا اوغلان امامزاده سی می گویند.

نوادگان امامزاده صالح علیه السلام به امام موسی کاظم علیه السلام و در کتاب های متعددی مانند کتاب «اختران تابناک» به امام حسن مجتبی علیه السلام آمده است.

وی فرزند مستقیم امام هشتم شیعیان امام موسی کاظم علیه السلام و برادر امام علی بن موسی الرضا علیه السلام است.

آرامگاه او از دیرباز مورد توجه خاص و عام بوده و خاندان صفوی جلیل القدر ارادت خاصی به او داشتند.

به قول معروف و اشاره به کتاب ریاضی الانساب، کنز الانساب، نسخ التواریخ، حیاه الامام موسی بن جعفر (علیه السلام) و بسیاری دیگر از کتب تاریخی فرزند امام هفتم شیعیان. ، حضرت امام موسی الکاظم علیه السلام و برادر امام علی بن موسی الرضا علیه السلام محسوب می شوند.

صالح، یکی از سه تن از اولاد امام موسی کاظم علیه السلام.

این بزرگوار مانند امامزاده سیدصدرالدین (علیه السلام) در نیمه اول قرن سوم هجری به اردبیل آمدند و به گفته مؤلف «بحرالانساب» یکی از سه تن از نوادگان امام موسی کاظم است. (ع) که به این منطقه آمدند.

زاده صالح (علیه السلام) از سادات عالی رتبه و از نوادگان ائمه آل صحیح است که در اواخر قرن دوم پس از شنیدن خبر امامت رضا (ع) از عراق به ایران کوچ کرد. ولیعهد و آرامگاه او در محله ملا مومن به نام مقبره قرار دارد. امامزاده صالح یا «اوغلان امامزاده سی» معروف است.

یکی از برادران دیگرش به نام سید عبدالعزیز (ع) در محله نیار به خاک سپرده شد. حضور فرزندان اهل بیت(ع) به ظاهر شهر مذهبی اردبیل جلوه و شکوه خاصی بخشیده است.

تاریخ تولد و مرگ او مشخص نیست.

ویژگی های معماری امامزاده صالح

این بنا شامل رواق صحن و مسجد است که نمای جنوبی آن از ایوانی با طاق نیمه گنبدی و تزئینات کاشیکاری تشکیل شده است.

تنها قسمتی از بنای قدیمی که باقی مانده، ساختمان هشت ضلعی است که معبد در آن قرار دارد.

مجموعه ساختمان شامل رواق، معبد، صحن و مسجد است و نمای جنوبی آن از رواقی با طاق نیمه گنبدی و ترنای کاشی کاری شده تشکیل شده است.

سر در بقعه امامزاده صالح در زمان شاه عباس کبیر کاشیکاری و با کاشی های آجری تزیین شد. این کاشی ها امروزه باقی مانده است.

بنای امامزاده صالح در زمان صفویه ساخته شده است

بنابر سنت خود، پس از شنیدن خبر تاج و تخت امام رضا علیه السلام در اواخر قرن دوم از عراق به سوی ایران حرکت کرد، اما پس از شهادت برادرش امام رضا علیه السلام قیام کرد. علیه عباسیان خلیفه اما پس از شهادت سر مبارکش از بدنش جدا شد و نزد حاکم ری فرستاده شد و شیعیان و عاشقان اهل بیت به طهارت و قداست این امامزاده بزرگوار در روستایی نزدیک ری (دشت تجریش امروزی) به خاک سپرده شدند. ).

در این رابطه دو روایت نقل شده است که این سر را مانند سر امام حسین علیه السلام یا رای الحسین شام در تجریش دفن می کنند و پیکرش را به دارالارشاد اردبیل منتقل می کنند. .

بر اساس کتاب بحرالانساب، تاریخ بنای این امامزاده در عصر صفویه است.

امامزاده صالح

کاشی های باقی مانده تنها گواه هویت امامزاده صالح است

چون بنا زیارتگاه (امام زاده) است، مالکیت اثر وقفی است و هم اکنون زیر نظر اداره کل وقف و امور خیریه استان اردبیل می باشد.

این بنا شامل رواق ـ حرم و صحن است.

تنها قسمتی از بنای قدیمی که باقی مانده، ساختمان هشت ضلعی است که معبد در آن قرار دارد.

بنا بر شعری که بر روی کاشی‌های ایوان سروده شده، این بنا در زمان شاه عباس اول در سال ۱۱۳۰ هجری قمری ساخته شده است.

امامزاده صالح

امامزاده صالح با هشت بنای زهلی

اشعار و تاریخ ساخت یا تعمیر بر روی کاشی ها به شرح زیر نوشته شده است:

در زمان سلطنت عباس شاه دین پرور
که خدمتکار آل علی است
پایه های آرامگاه شاهزاده صالح از سر صدک
حسن، چاکر و علی مؤسسان هستند
من تاریخ را می دانم، خرود گفت:
تبریک به حسین علی

بست و دارالامانی لذیذین

امامزاده صالح در زمان سلاطین صفوی مورد احترام آنان بوده و مقبره وی بنا به نوشته آدام اولواروس و شاردون زندان و زندان گناهکاران محسوب می شده است.

چنانکه در کتاب اردبیل در قطعه ای تاریخی نوشته بابا صفری آمده است، گنهکاران از عرض میدانی که بین بقعه و قبر شیخ صفی الدین است که امروزه حدود صد است، می پیمودند. متر در صراط مستقیم و به آستانه ورودی شیخ می رسند. چون فرار نکردند همانجا ماندند و از غذای مهمان خانه شیخ سیر شدند.

جدای از موضوع استقرار و ملک این مقام که تا دوره قاجار ادامه داشت.

نقش امامزاده صالح در زندگی فرهنگی و مذهبی مردم اردبیل

این بقعه همواره یکی از زیارتگاه های اردبیل به ویژه در ماه های محرم و رمضان بوده است، اما به دلیل موقعیت این مقام در کنار مقبره شیخ صفی، همواره در سایه این انجمن قرار دارد.

به همین دلیل تا سال های اخیر این معبد در بین اکثر ساکنان اردبیل و حومه ناشناخته مانده بود و از این رو تأثیر چندانی در بین مردم ایجاد نکرد.

اما با گذشت زمان در سال های اخیر با توجه به قرار گرفتن این مکان در دست وقف و بازسازی آن و برنامه های مذهبی و فرهنگی متنوعی که با همت آستان زیاتگاه و سایر دستگاه های مرتبط انجام شده است. به تدریج جایگاهی در بین مردم پیدا کرده است و رشد کرد و با توجه به اینکه تقریباً در مرکز شهر اردبیل قرار داشت در امور مذهبی و فرهنگی اردبیل مرکز خود را باز یافت.

به این ترتیب برنامه ها و مراسم مختلفی در این معبد برگزار می شود. از جمله جشن های سال نو، محرم، صفر و جشن های رمضان. همچنین با توجه به نیاز محفل خوانی قرآن، نماز و غیره در این مکان انجام می شود.