الزامات ساخت محوطه باستانی قره حسنلو نمین


عدالت عزت پور

کونو

محوطه باستانی قره حسنلو ویلکیج در شهر نمین همانطور که قبلا در مقاله ذکر شد به بنای باستانی قره حسنلو تبر پرتاب نکنید می گویند گنجینه های تاریخ ایران دوران اشکانیان و اردبیل است و ما باید از این گنجینه های باستانی بزرگ پاسداری کنیم، بنا به ادعای برحق فعالان تاریخ و باستان شناسی کشور و اردبیل در روزهای اخیر این موضوع تبدیل به یک موضوع شده است. مطالبه عمومی

سوالی که تاکنون پاسخ قانع کننده ای برای آن پیدا نکرده ام این است که چرا باید محوطه های باستانی شناسایی شده در پیمایش میدان اردبیل در سال ۲۰۱۸ با تغییرات کاربری در اختیار منطقه ویژه اقتصادی نیمین قرار گیرد؟ و سپس در اختیار سرمایه گذاران خصوصی کارخانه فولاد است؟

کجای دنیا استفاده از اماکن باستانی را تغییر داده و در اختیار سرمایه گذاران صنعتی قرار می دهند؟ آیا نمی توان همان صنعت را در جای دیگری راه اندازی کرد و باید در مکان های باستانی راه اندازی شود؟

وقتی یک محوطه باستانی به عنوان یک مکان آیینی تعیین می شود و چهار تدفین انسان با اشیای مختلف کشف می شود، قطعاً این موضوع آنقدر مهم است که باید برای حفظ آن تمام تلاش را کرد.

تدفین انسان که در ایران باستان اهمیت و جایگاه خاص خود را دارد، در شناخت فرهنگ، آیین ها، دین و اعتقادات نیاکان ما بسیار کمک کننده است.

اکنون که کاوش های نجاتی انجام شده است، پژوهشکده های میراث فرهنگی و پژوهشکده های باستان شناسی کشور نیز بازدیدهای کارشناسی خود را از محوطه انجام دهند و لازم است نسبت به احداث کارخانه های فولادسازی و همچنین آثار زیان بار در آینده حساسیت لازم را داشته باشند. در محوطه های باستانی بررسی و گزارش های لازم به صورت شفاف و شفاف ارائه شود و در خصوص جابجایی برخی از مراحل ساخت و ساز در کنار محوطه باستانی و ثبت آثار اقدامات لازم انجام شود.

همچنین تقاضا می شود محوطه باستانی کامپونگ قره حسنلو ساخته شود و تمامی آثار به دست آمده از این محوطه که در مجموعه مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی نگهداری می شود در این محوطه قرار داده شود تا اقدامات بعدی با نظم و ترتیب انجام شود. . برای معرفی این سایت و محوطه باستانی.

دکتری تاریخ ایران*

در این مورد بخوانید:

الزامات ساخت محوطه باستانی قره حسنلو نمین