افشای معارف صفویه همزمان با سالروز ولادت شیخ صفی الدین اردبیلی


۱۳ مرداد ماه سالروز تولد شیخ صفی الدین اردبیلی است و روز اردبیل با حضور شخصیت های ملی و محلی و رونمایی از آثار تاریخی دوره صفویه از جمله پرچم صفویه، کلاه ایمنی نمادین قزلباش و خنجر مربوط به شاه عباس صفوی برگزار می شود. .

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

استاندار اردبیل در مراسم گرامیداشت روز اردبیل که روز سه شنبه در گالری گسل مجموعه تاریخی مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی برگزار شد، گرامیداشت این روز و هفته منطقه اردبیل را فرصتی برای افشای سرکوب تاریخ مغفول مانده و درخشان صفویه.

سید حامد عاملی گفت: شیخ صفی الدین اردبیلی شالوده حکومت شیعی را در ایران به وجود آورد و ایران بر سر سفره این عارف بزرگ نشسته است و امروز نیز برای تداوم توسعه و پیشرفت کشور نیازمند اندیشه صفویه هستیم.

وی ادامه داد: در زمان صفویه مردم منطقه و قزلباش ها با پرچم اهل بیت(ع) در مقابل بیگانگان و هجوم تزارها، بلشویک ها و عثمانی های روسیه ایستادند و تاریخ درخشانی را برای کشور رقم زدند. .

دکتر غلامرضا اعوانی، فیلسوف و رئیس موسسه حکمت و فلسفه ایران در این برنامه گفت: بعد معنوی و الهی فرهنگ ما که نمونه و نتیجه شیخ صفی الدین اردبیلی است نباید فراموش شود. سرزمین ما از دیرباز مهد دانش معنوی بوده است.

وی ادامه داد: آنچه ایران را در جهان برجسته می کند، علاوه بر پیشرفت علمی، فرهنگ این کشور است و شیخ صفی حق بزرگی بر دوش مردم ایران دارد و اگر او نبود، وضعیت کشور ماست. . امروز مانند دیگر کشورهای مسلمان مانند افغانستان خواهد بود.

رئیس پژوهشکده حکمت و فلسفه ایران گفت: فرهنگ ایرانی تأثیر بسزایی در شرق و غرب دارد و فرهنگ از طریق آموزش و پرورش و دانشگاه به نسل های آینده منتقل می شود و متأسفانه فرزندان جامعه امروزی به جای تمرکز بر این موضوع. محتوای مرتبط با فرهنگ و اصالت اگر به ما دسترسی داشته باشند، محتوایی را می بینند که نباید در شبکه های اجتماعی ببینند.