افزایش خطر زوال عقل در بیماران کم کاری تیروئید – شما آنلاین


به گفته تککسلریست، کم کاری تیروئید زمانی رخ می دهد که تیروئید شما هورمون تیروئید کافی تولید و ترشح نکند. این بیماری متابولیسم را کند می کند و کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

در برخی موارد، اختلالات تیروئید با علائم زوال عقل مرتبط است که می تواند با درمان معکوس شود. تا به امروز، مطالعات متعددی برای بررسی ارتباط بین اختلالات تیروئید و زوال عقل انجام شده است. مطالعه جدیدی که به درک بهتر ارتباط بین این دو بیماری کمک می کند، نشان می دهد که افراد مسن مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به زوال عقل باشند.

برای انجام این مطالعه، محققان سوابق سلامت ۷۸۴۳ تایوانی که به تازگی مبتلا به زوال عقل شده بودند را با همان تعداد افرادی که این بیماری را نداشتند مقایسه کردند. میانگین سنی آنها ۷۵ سال است.

با بررسی سابقه کم کاری یا پرکاری تیروئید در این افراد مشخص شد که ۱۰۲ نفر کم کاری تیروئید و ۱۳۳ نفر پرکاری تیروئید داشتند. پرکاری تیروئید زمانی رخ می دهد که مقادیر بیش از حد هورمون های تیروئید در بدن تولید و ترشح شود. در پرکاری تیروئید برخلاف کم کاری تیروئید متابولیسم بدن افزایش می یابد.

محققان ارتباطی بین پرکاری تیروئید و زوال عقل پیدا نکرده اند، اما بین کم کاری تیروئید و زوال عقل ارتباط وجود دارد.

۶۸ نفر یا ۰.۹ درصد از افراد مبتلا به زوال عقل در مقایسه با ۳۴ نفر یا ۰.۴ درصد افراد بدون زوال عقل کم کاری تیروئید داشتند. تحقیقات نشان می دهد که افراد بالای ۶۵ سال مبتلا به کم کاری تیروئید ۸۰ درصد بیشتر از افراد هم سن و سالی که مشکلات تیروئیدی ندارند در معرض ابتلا به زوال عقل هستند. این نتایج پس از تطبیق با سایر عوامل مانند جنسیت، سن، فشار خون بالا و دیابت که می توانند بر خطر ابتلا به زوال عقل تأثیر بگذارند، به دست می آیند.

در افراد کمتر از ۶۵ سال، داشتن سابقه کم کاری تیروئید با افزایش خطر زوال عقل همراه نیست.

Chien-Hsiang Weng، نویسنده این مطالعه از دانشگاه براون در رود آیلند، گفت: “وقتی به افرادی که برای کم کاری تیروئید دارو مصرف می کردند، نگاه کردیم، متوجه شدیم که این افراد سه برابر بیشتر از افرادی که دارو مصرف نمی کنند، در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند. یک توضیح احتمالی برای آن می تواند ارتباط بین شدت بیشتر بیماری و زوال عقل باشد.مطالعات مشاهده ای ثابت نمی کند که کم کاری تیروئید به طور مستقیم باعث زوال عقل می شود، اما فقط ارتباط بین این دو را نشان می دهد.

در این مطالعه، شدت کم کاری تیروئید در نظر گرفته نشد.