اشتباهات اصلی هنگام طراحی یک وب سایت واکنش گرا – شما آنلاین هستید


تعدادی از افرادی که خدمت می کنند طراحی سایت در مشهد آنها انتخاب می کنند، چیزی در مورد طراحی واکنشگرا نمی دانند و احتمالاً به آن اهمیت نمی دهند. این در حالی است که با پیشرفت تکنولوژی و افزایش درصد کاربران تبلت و گوشی های هوشمند، نمی توان این موضوع را نادیده گرفت یا نادیده گرفت.

در این مقاله علاوه بر تصمیم به بیان اهمیت طراحی سایت واکنش گرا، می خواهیم اشتباهات رایجی که افراد در طراحی سایت ریسپانسیو مرتکب می شوند را نیز بیان کنیم.

اهمیت طراحی سایت ریسپانسیو

آیا تا به حال تصمیم گرفته اید با استفاده از تلفن همراه خود سایتی را بررسی کنید، اما به دلیل طراحی که روی صفحه نمایش گوشی قرار نمی گیرد، امکان مشاهده اطلاعات وجود ندارد؟ این طراحی واقعا واکنش گرا است. زمانی که تصمیم دارید سایت خود را به صورت ریسپانسیو طراحی کنید، باید اندازه دستگاه ها و دستگاه های مختلف را در نظر بگیرید و برای هر سایز طراحی مناسبی داشته باشید.

به عنوان مثال، زمانی که شخصی سایت شما را با تلفن همراه باز می کند، باید بتواند متن را بدون اسکرول یا بزرگنمایی به راحتی بخواند و به طور کلی برای مشاهده هیچ بخشی از سایت نیازی به اسکرول افقی نداشته باشد. این بدان معناست که سایت شما برای موبایل و ریسپانسیو بهینه شده است.

اهمیت این طرح زمانی مشخص می شود که کاربر شما با گوشی موبایل وارد سایت می شود و قصد خرید محصول شما را دارد اما به دلیل طراحی نامناسب و اطلاعات نامشخص سایت را ترک می کند و دیگر از شما خرید نمی کند. به خصوص که امروزه بیشتر افراد برای گشت و گذار در اینترنت و خرید آنلاین از تلفن همراه استفاده می کنند و ممکن است برخی از افراد برای این کار از لپ تاپ یا سیستم های کامپیوتری استفاده کنند.

به همین دلیل است که بیشتر نمایندگی دیجیتال مارکتینگ در مشهد طراحی سایت ریسپانسیو به صورت پیش فرض جزء خدمات اولیه طراحی سایت قرار می گیرد و در کل این کار جزء کارهای طراحی محسوب می شود. بهتر است بگوییم بدون حالت ریسپانسیو سایت شما ناقص است و مشکلات بزرگی دارد.

اشتباهات در طراحی سایت ریسپانسیو

از آنجایی که با اهمیت طراحی سایت ریسپانسیو آشنا هستیم، در این قسمت تصمیم گرفتیم اشتباهاتی که ممکن است در این فرآیند طراحی رخ دهد را بیان کنیم.

اگر تصمیم دارید سایت خود را به صورت ریسپانسیو طراحی کنید، باید این کار را بدون هیچ نقصی انجام دهید. موارد کوچکی وجود دارد که ممکن است نادیده گرفته شوند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

به این نکته توجه کنید که طراحی سایت ریسپانسیو یکی از مواردی است که در سئوی سایت شما نیز موثر است. گوگل همیشه کاربران را در اولویت قرار می دهد و هر مشکلی که ممکن است آنها را آزار دهد برای گوگل مهم است و برای شما یک امتیاز منفی محسوب می شود. همه متخصصان در این زمینه سئو در مشهد آنها کار می کنند، آنها همیشه بر روی پاسخگویی سایت تاکید می کنند و در مورد این اشتباهات طراحی هشدار می دهند.

طراحی نامنظم منوی سایت

به طور معمول، منوهای طراحی شده برای گوشی ها با منوهای نمایش داده شده روی دسکتاپ متفاوت است. برای مثال می توانید در حالت دسکتاپ در کنار نام هر قسمت منو عکسی قرار دهید تا علاوه بر زیباتر بودن، کاربران بتوانند بهتر با آن ارتباط برقرار کنند. وجود این عکس در حالت موبایل قطعا آزاردهنده خواهد بود. صفحه نمایش گوشی آنقدر بزرگ نیست که بتوانید هم عکس ها و هم نام منوها را به طور منطقی در کنار هم نمایش دهید و هیچ حواس پرتی ایجاد نشود.

image 1666780721 1 - اشتباهات عمده در طراحی وب سایت های ریسپانسیو

در موقعیت های دیگر، ممکن است مناسب باشد که برخی از بخش های منو در حالت موبایل نمایش داده نشوند یا به صورت منوی کشویی نمایش داده شوند. همه اینها به تعداد بخش های منو و اهمیت آنها بستگی دارد، اما به طور کلی، منوی وب سایت شما باید خوانا باشد و بر روی تلفن های همراه و تبلت ها به راحتی روی آن کلیک کنید.

از تصاویر ثابت استفاده کنید

عکس ها همیشه بخش مهمی از سایت هستند و نمی توان انکار کرد که بدون عکس طراحی سایت امکان پذیر نیست. بسیار مهم است که عکس هایی که استفاده می کنید در دستگاه های مختلف اندازه معقولی داشته باشند.

به جرات می توان گفت که در ۹۹ درصد صفحات عکس وجود دارد و اگر از تصاویر ثابت برای طراحی سایت خود استفاده کنید مشکل ساز خواهد شد. تصور کنید که متن تمام قسمت های سایت در حالت موبایل کاملاً مناسب است، اما در این بین عکسی وجود دارد که بزرگتر از اندازه آن است و خارج از کادر صفحه است. این کاری است که یک تصویر با اندازه ثابت در سایت شما انجام می دهد.

برای تغییر اندازه عکس ها با توجه به اندازه دستگاه مورد نظر، باید از اندازه های نسبی و واحدهایی مانند درصد استفاده کنید.

از یک URL جداگانه برای موبایل استفاده کنید

یکی از نکاتی که ممکن است طراحان سایت برای طراحی ریسپانسیو استفاده کنند، استفاده از آدرس جداگانه برای حالت موبایل است. این یک اشتباه بزرگ است. شاید با طراحی یک صفحه نمایش مجزا در این حالت، صفحه نمایش سبک تری در موبایل خود داشته باشید، اما مطمئن باشید که معایب بسیار بیشتری دارد.

این امر باعث می شود زمانی که کاربر با گوشی خود صفحه را باز می کند، برای انتقال به صفحه مورد نظر مدت بیشتری صبر کند. این باعث می شود مخاطب خسته شود و در نهایت سایت را به کلی ترک کند.

همچنین داشتن چنین صفحه ای می تواند آسیب جدی به سئوی سایت شما وارد کند و رتبه صفحه هدف سایت را به طور جدی کاهش دهد. به همین دلیل استفاده از URL جداگانه کاملا اشتباه است.

نتیجه

در این مقاله در مورد اهمیت طراحی وب سایت واکنش گرا صحبت می کنیم و سپس شما را با برخی از رایج ترین اشتباهاتی که طراحان وب سایت در طراحی وب سایت ریسپانسیو مرتکب می شوند آشنا می کنیم. اطمینان حاصل کنید که رعایت این نکات کوچک تاثیر زیادی روی سایت شما و تعداد کاربران خواهد داشت.