استاتین ها، کوآنزیم Q10 و ویتامین D: آنچه باید بدانید و چرا؟

یکی از رایج ترین داروهایی که برای بزرگسالان تجویز می شود، استاتین است. این داروها برای کاهش کلسترول در تلاش برای کاهش خطر حمله قلبی در نظر گرفته شده اند

به اطرافیان خود به همکاران، اعضای خانواده، دوستان یا حتی کسانی که در سوپرمارکت هستند نگاه کنید. شما یا یکی از این افراد در حال مصرف یا مصرف استاتین هستید. تخمین زده می شود که از هر ۱۰ بزرگسال، ۸ نفر یک استاتین مصرف کرده اند، که هر سال بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه جدید نوشته می شود (برخی برای کسانی که در سال قبل آن را مصرف کرده اند، نوشته می شود).

متأسفانه، آنها همچنین رایج ترین دارویی هستند که افراد مصرف آن را به دلیل عوارض جانبی قطع می کنند. تخمین زده می شود که ۵۴ درصد از افرادی که استاتین مصرف می کنند پس از دو تا سه ماه مصرف آنها را متوقف می کنند.

با این حال، بسیاری از عوارض جانبی ناشی از کمبود CoQ10 (مخفف کوآنزیم Q10) ناشی از اثر یک استاتین در کبد است. معمولاً ۳ ماه طول می کشد تا یک فرد عوارض جانبی کمبود CoQ10 را تجربه کند.

استاتین ها در کبد برای مهار آنزیم HMG-CoA ردوکتاز عمل می کنند. این آنزیم مسئول ساخت ۷۰ درصد کلسترول مصرفی بدن است. با این حال، یکی دیگر از کاربردهای این کوآنزیم، ساخت CoQ10 است که برای بدن ضروری است – به این معنی که تا زمانی که این کوآنزیم کار می کند، بدن می تواند تمام CoQ10 مورد نیاز خود را بسازد. بدون این آنزیم، بدن نمی تواند CoQ10 تولید کند و اگر این ماده مغذی به بدن اضافه نشود یا از رژیم غذایی گرفته نشود، بدن آسیب خواهد دید.

با توجه به عوارض جانبی مشکل ساز برای فردی که استاتین مصرف می کند، اینها نشانه های کمبود CoQ10 هستند: از دست دادن حافظه، افسردگی، و خستگی. تنگی نفس؛ ضربان قلب نامنظم و تپش قلب. گرفتگی عضلات پا یا پاهای سنگین و دردناک. دیابتی؛ و ناتوانی جنسی علامت اصلی که باعث می شود افراد مصرف دارو را متوقف کنند، تأثیر آن بر روی پاها است – درد یا احساس سنگینی. دومین مورد شایع از دست دادن میل جنسی یا ناتوانی جنسی است.

CoQ10 به خودی خود دارای خواص محافظ قلب است. داروهای استاتین برای کمک به کاهش خطر حمله قلبی در نظر گرفته شده است. اما مطالعات نشان داده اند که تاثیر کمی در پیشگیری از حملات قلبی دارد. این احتمالاً به دلیل این است که دارو باعث کمبود CoQ10 می شود.

بسیاری از عوارض جانبی دیگر این داروها ناشی از کمبود ویتامین D است. این دسته از داروها باعث کاهش ویتامین D می شوند. این عوارض عبارتند از: افسردگی، اضطراب، اختلال عاطفی فصلی (SAD). تنگی نفس؛ ضعف عضلانی یا پوکی استخوان. کم شنوایی یا اختلال شنوایی. افزایش خطر ابتلا به سرطان. دردهای روماتیسمی؛ یا بی اشتهایی یا هوس خوردن.

بنابراین، مگر اینکه موارد منع مصرف دیگری وجود داشته باشد، مصرف روزانه CoQ10 و ویتامین D هنگام مصرف استاتین ایده خوبی است. اگرچه برخی از پزشکان مکمل های روغن ماهی را به بیماران خود توصیه می کنند، اما بیشتر مکمل های روغن ماهی حاوی CoQ10 یا ویتامین D کافی برای جبران کمبود ناشی از دارو نیستند. بنابراین توصیه می شود روزانه ۱۰۰ میلی گرم CoQ10 و ۵۰۰۰۰ واحد بین المللی ویتامین D مصرف شود.

اگر می خواهید مصرف این مواد مغذی را در رژیم غذایی خود افزایش دهید، می توانید سطوح بالاتر CoQ10 را در ماهی، گوشت گاو و مرغ پیدا کنید. یا پسته یا بادام زمینی. اگرچه می‌توانید CoQ10 را در غذاها پیدا کنید، اما بیشتر آن‌ها مقادیر بسیار کمی دارند تا با کمبود ناشی از استاتین مقابله کنند. بهتر است مکمل مصرف شود.

در مورد ویتامین D، غذاهای غنی از این ماده مغذی عبارتند از غذاهای دریایی با آب سرد، شیر غنی شده، جگر و غلات غنی شده. اگر روزانه ۲۰ دقیقه نور خورشید دریافت می کنید (با ضد آفتاب محافظت نمی شود)، احتمالاً ویتامین D کافی برای جبران کمبود ناشی از دارو دریافت می کنید.

از آنجایی که ما در مورد مکمل ها صحبت می کنیم، ممکن است ایده خوبی باشد که مکملی برای محافظت از کبد مصرف کنید زیرا استاتین ها برای کبد بسیار مضر هستند و به مرور زمان ممکن است آسیب کبدی رخ دهد. مکملی مانند Milk Thistle، ALA (آلفا لیپوئیک اسید)، یا NAC (n-استیل سیستئین) را در نظر بگیرید تا به محافظت از کبد شما در برابر آسیب کمک کند.

به عنوان یک نکته، توجه داشته باشید که استاتین با جذب تمام مواد مغذی مصرف شده تداخل دارد. بنابراین توصیه می شود این دارو را قبل از خواب مصرف کنید تا مواد مغذی در طول روز از وعده های غذایی شما جذب شود. اما آن را با آب انار یا گریپ فروت مصرف نکنید زیرا این آب‌ها عوارض جانبی دارو را افزایش می‌دهند و می‌توانند خطر آسیب یا بیماری کبدی را تا حد زیادی افزایش دهند. همچنین ممکن است باعث نوروپاتی (آسیب عصبی) شود.

مثل همیشه، قبل از مصرف هر مکملی، با فردی که هم با مکمل ها و هم با داروهای تجویزی آشنایی دارد صحبت کنید.

می توان یک داروی دارویی مصرف کرد و عوارض آن دارو را کاهش داد یا از بین برد – گاهی برای این کار باید به طبیعت نگاه کرد. فقط عاقل باشید و مطمئن شوید آنچه از طبیعت می گیرید با دارو سازگار است.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده فقط برای اهداف آموزشی است. مهم است که بدون مشورت با پزشک شخصی یا ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی، تصمیمات بهداشتی نگیرید یا مصرف هیچ دارویی را قطع نکنید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر