ارز دیجیتال چیست؟ – شما آنلاین هستید


شاید ترم امروز ارز دیجیتال من زیاد شنیده ام این اصطلاح در واقع به نوعی از پول دیجیتالی اشاره دارد که به صورت رمزنگاری بر اساس فناوری بلاک چین ایجاد شده است. برای خرید و فروش ارز دیجیتال باید این کار را از طریق صرافی آنلاین انجام دهید. این پول یا ارز دیجیتال در دنیای مجازی و برای بسیاری از تراکنش ها استفاده می شود. ویژگی های منحصر به فرد ارز دیجیتال افراد زیادی را به سمت خود جذب کرده و به نوبه خود ارزهای رمزنگاری شده زیادی ایجاد شده است. در این مقاله سعی داریم شما را با مفهوم ارز دیجیتال و برخی مفاهیم مرتبط با آن آشنا کنیم. پس لطفا تا آخر بخوانید

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال یا ارز دیجیتال یک دارایی مجازی است که شکل فیزیکی ندارد. این ارز مجازی از طریق فناوری بلاک چین ایجاد می شود و به سازمان یا ارگان خاصی تعلق ندارد. یا بهتر بگوییم سازنده اصلی آن ناشناس است و به صورت کاملا غیر متمرکز مدیریت می شود. هدف از ایجاد یک ارز دیجیتال انجام معاملات با بهترین امنیت است. در واقع این ارز مبادلات مالی را به میزان قابل توجهی تغییر داده است. ارزش اکثر ارزهای دیجیتال ثابت نیست و تابعی از عرضه و تقاضا است. این ارز نشان دهنده نسل جدیدی از تراکنش های مالی است.

ما در عصری زندگی می کنیم که فضای دیجیتال به طور قابل توجهی رشد کرده است. امروزه اکثر مردم تراکنش های پولی خود را به فضای دیجیتال منتقل می کنند و از ارز دیجیتال برای انجام این تراکنش ها استفاده می کنند. دلیل اصلی روی آوردن مردم به ارز دیجیتال امنیت بالای استفاده از این ارز است. در واقع این امنیت به دلیل پیچیدگی رمزنگاری ارز دیجیتال است. از طرفی معاملات در این بازار پیچیده نیست و اکثر افراد می توانند وارد این معاملات شوند.

ارز است و ارز دیجیتال آیا آنها یکسان هستند؟

معمولاً واژه‌های ارز دیجیتال و ارز دیجیتال به جای یکدیگر استفاده می‌شوند و اکثر مردم فکر می‌کنند این دو یکسان هستند. اما دو عبارت فوق با یکدیگر متفاوت هستند. در واقع ارزهای دیجیتال زیرمجموعه ای از ارزهای دیجیتال هستند. به عبارت دیگر، هر ارز دیجیتال یک ارز دیجیتال است، اما همه ارزهای دیجیتال ارز دیجیتال نیستند. ارزهای دیجیتال به صورت رمزنگاری ایجاد می شوند.

هدف از ایجاد ارزهای دیجیتال

همانطور که گفتیم، از پروتکل های رمزگذاری شده پیچیده برای ایجاد ارزهای دیجیتال استفاده شده است. به همین دلیل امنیت دردا بالاست و احتمال کلاهبرداری و تقلب ارزی نزدیک به صفر است. از سوی دیگر، واسطه ها در بازار معاملات ارزهای دیجیتال حذف شده اند. بنابراین، معامله به روش آسان تری انجام می شود. بنابراین هدف از ایجاد این ارز دیجیتال با امنیت بالا جلوگیری از کلاهبرداری و تسهیل در معاملات است.

image 1668331752 1 - ارز دیجیتال چیست؟

نوعی ارز دیجیتال

انواع مختلفی از ارزهای رمزنگاری شده وجود دارد. امروزه صدها ارز دیجیتال رایج وجود دارد که مردم با آنها آشنا هستند. اما اگر بخواهیم محبوب ترین ها را نام ببریم، باید به بیت کوین، اتریوم و اخیراً برخی از ارزهای دیجیتال مانند NFT اشاره کنیم. به طور کلی همه این ارزها رمزگذاری شده و مبتنی بر فناوری بلاک چین هستند. بنابراین، تراکنش های استفاده از آنها بسیار امن و مطمئن خواهد بود.

در یک دسته، ارزهای دیجیتال را می توان به عنوان آلت کوین و توکن طبقه بندی کرد. البته بیت کوین در این دو دسته قرار نمی گیرد. هر آلتکوین بلاک چین مخصوص به خود را دارد. چندین سکه بر اساس کد اولیه بیت کوین ایجاد شد. تغییرات جزئی در این سکه انجام شده است. برخی از سکه های دیگر مانند اتریوم، ریپل و ویو دارای زنجیره های کد بین سکه ای مجزا هستند. استفاده از این سکه بیشتر از پول دیجیتال است. در ادامه به توضیح مختصری در مورد هر یک از این ارزها پرداخته ایم. اما قبل از آن بهتر است با مفهوم بلاک چین آشنا شوید

زنجیره بلوک

در یک تعریف ساده، بلاک چین به شبکه ای اطلاق می شود که اطلاعات رمزگذاری شده را به صورت دسته بندی شده ذخیره می کند. ایجاد هرگونه تغییر یا دستکاری در اطلاعات بلاک چین غیرممکن است. این اطلاعات به صورت زنجیره ای به یکدیگر متصل شده و بین اعضای شبکه بلاک چین به اشتراک گذاشته می شود. برای هر بلوک اطلاعاتی که در بلاک چین تولید می شود، یک ارز تولید می شود و این ارز از طریق دستگاه ماینینگ استخراج می شود و به عنوان پاداش در اختیار ماینر قرار می گیرد.

image 1668331755 - ارز دیجیتال چیست؟

مشکل کوین چیست؟

بیت کوین این یک نوع ارز دیجیتال است. این ارز به عنوان معروف ترین و قدیمی ترین ارز در دنیای دیجیتال به حساب می آید. بسیاری از مردم ارز دیجیتال را با بیت کوین شناسایی کرده اند. شما می توانید این ارز را برای هر کسی در هر نقطه از جهان ارسال کنید بدون اینکه هیچ دولتی یا موسسه مالی متمرکز از این تراکنش مطلع باشد. این ارز دیجیتال در واقع یک شبکه همتا به همتا (P2P) است که تراکنش ها را با الگوریتم اجماع اثبات کار تایید می کند.

نحوه کار رمزارزها متفاوت است و به عبارت دیگر هر کدام از آنها از مدل متفاوتی برای تراکنش های خود استفاده می کنند. به عنوان مثال، روش کار بیت کوین یک مدل اثبات کار است.

اتریوم

اتریوم یکی دیگر از انواع معروف ارز دیجیتال است که ایده آن برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ مطرح شد و دو سال بعد در سال ۲۰۱۵ ایجاد شد. ارز اتر می تواند برای ایجاد توکن استفاده شود. این ارز نیز مبتنی بر بلاک چین است. اتریوم بستری برای اجرای برنامه های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند بدون دخالت واسطه است.

NFT

NFT همچنین نوعی ارز دیجیتال رمزگذاری شده یا رمزارز نامیده می شود. NFT ها را می توان به عنوان گواهی مالکیت دیجیتال غیر تکراری که برای هر نوع دارایی دیجیتال صادر می شود، نام برد. می توان گفت که NFTها قراردادهای هوشمندی هستند که با استفاده از یک پلتفرم منبع باز کنترل می شوند. وجه تمایز NFTها و تفاوت اساسی آنها با سایر ارزهایی که توضیح دادیم، غیر قابل تبدیل بودن آنهاست. توکن های NFT قابل استفاده نیستند. یعنی نمی توان آن را با هیچ دارایی دیگری حتی دارایی مشابه بدون از دست دادن ارزش مبادله کرد.

کلام پایانی؛ آموزش ارز دیجیتال

در مطالب بالا در مورد ارز دیجیتال و برخی اصطلاحات مرتبط با آن صحبت کردیم. اگر می خواهید وارد این عرصه شوید و از این راه کسب درآمد کنید، باید بگوییم که باید ارز دیجیتال را یاد بگیرید و در این زمینه بیشتر مطالعه و تحقیق کنید. خوشبختانه افراد زیادی هستند که هر گونه راهنمایی و اطلاعاتی که یک مبتدی نیاز دارد را در قالب مشاوره ارز دیجیتال ارائه می کنند. با مراجعه به سایت های ارز دیجیتال می توانید با این دسته بندی بیشتر آشنا شوید.