ارزیابی تعطیلات کودکان به دور از توهم است / حتی پرداخت امکان پذیر است! – شما آنلاین هستید


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، نخستین نشست سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان با حضور فعالان، سینماگران و پیشکسوتان سینمای کودک و نوجوان عصر دوشنبه ۲۲ تیرماه در فارابی برگزار شد. بنیاد سینمایی.

سید مهدی | جوادی مدیرعامل فارابی در ابتدای این نشست که در تالار یادبود عباس کیارستمی بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد، ضمن تشکر از اهالی سینمای کودک، گفت: بنیاد سینمایی فارابی مسئولیت برگزاری این فیلم را بر عهده داشته است. جشنواره های کودک و نوجوان، بنابراین از آبان ماه سال گذشته یکی از مسائل جدی ما در بنیاد بررسی نحوه برگزاری این جشنواره ها بوده است. از آن زمان تاکنون جلسات زیادی در فارابی برگزار شد و نظرات خود را با برخی از فعالان این منطقه در میان گذاشتیم. چند تن از دوستان فارابی را مأمور بررسی آسیب شناسی و ارزیابی نقاط قوت و ضعف این رویداد با بررسی ۳۴ دوره قبلی و پاسخ به سوالات مهم در مورد سهم جشنواره در سینمای کودک و نوجوان کردیم.

جوادی وی بیان کرد: بدیهی است که جشنواره در فضایی از جامعه نیاز مبرمی به نشاط و ایجاد فضای شور در بین تماشاگران و سینماگران دارد، اما واقعیت دیگر این است که چند درصد از کودکان و نوجوانان کشور تماشاگر آن می شوند. در طول جشنواره. آیا از این فضا استفاده می کنند؟ از همسایه این سوال مطرح است که جشنواره در شرایطی که شرایط سینمای کودک از نظر تولید و اکران ضعیف است، چگونه به پیشرفت سینمای کودک کمک کرده و تا چه اندازه در ارتقای کمی و کیفی سینمای کودک و نوجوان موثر است؟

وی ادامه داد: از اردیبهشت ماه امسال کارگروه ارزیابی و برنامه ریزی را با حضور کارشناسان در این زمینه تشکیل دادیم. بازی کارشناسان خارج از فارابی به همراه مصاحبه نخبگان، مروری مفصل از گذشته، حال و آینده جشنواره ارائه کردند.

مدیر سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان در ادامه به ضرورت تحول در عرصه سینمای کودک و نوجوان پرداخت و گفت: بر اساس ارزیابی های کارشناسی، جشنواره نباید تنها تاثیر مثبتی بر سینمای کودک و نوجوان داشته باشد. اما باید از این قدرت هم استفاده کند. باید از تغییر روحیه فیلمسازان این حوزه به سمت ساخت یک اثر ضعیف و بدون مخاطب جلوگیری کند. مشکلاتی که در گذشته و در نتیجه سیاست های غلط ما در فارابی و برخی نهادهای دیگر رخ داده است، در حالی که فقط برای آن را بیاور تعداد فیلم های حاضر در جشنواره را ساختیم و ارائه فیلم در جشنواره یک فیلم بیشتر نبود.

دبیر سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان ادامه داد: باید از نظرات فعالان و صاحب نظران این حوزه برای رسیدگی به مزایا و معایب برگزاری جشنواره استفاده کنیم، چرا که معتقدیم اجرای این رویداد از هر جهت که باشد باعث می شود. به تبلیغ جشنواره ها و سینماهای کودک کمک نکند. .

او تاکید کرد که نباید مسائلی مانند تشدید جشنواره را مطرح می کرد کودک مانع شده است وی با بیان اینکه تغییر رویه اشتباه است، گفت: قطعاً ارتقای جایگاه بین المللی جشنواره و جنبه جهانی آن موضوع مهمی است، اما می طلبد که به دور از هرگونه توهمات خودساخته، جایگاه واقعی جشنواره را بررسی کنیم. باید جرات تغییر کرد. ما باید روال و رویه‌ها را تغییر دهیم و اگر این تصمیم برای بنیاد سینمایی فارابی هزینه داشته باشد، مشکلی نیست و ما این هزینه‌ها را برای احیا و اعتلای این سینما متحمل می‌شویم.

جوادی گفت: در حال ایجاد صندوق ملی برای حمایت از سینماهای کودک و نوجوان هستیم تا سهم نقدینگی این سینماها تامین شود. داشته است تقویت سینمای کودک و نوجوان نیازمند یک حرکت ملی است و تحقق آن فقط کار است. فارابی نیست. سازمان های صدا و سیما، کانون های پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سایر نهادها و سازمان ها نیز باید پای کار بیایند.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به اینکه این اولین نشست با فعالان سینمای کودک و نوجوان است، گفت: هدف ما اجرای برنامه تجویزی نیست و نظر فعالان در این جلسه تعیین کننده است. به همین منظور این جلسات در قالب برنامه های متعدد و با حضور سایر فعالان در قالب گروه های محدود ادامه خواهد داشت.

مرضیه برومند، وحید نیکخواه آزاد، سیروس حسن پور، علی اکبر قاضی نظام، سیدجواد هاشمی، مجید برزگر، داریوش دالوند، امیرحسین مجبور شدامیر مشهدی عباس، بابک نبی زاده، جلال چاوشیان، علی نوری اسکویی، حسین قاسمی جامی، علی عبدالعلیزاده، رهبر قنبری، نادره ترکمانی، شیوا درویش، شیوا کاظمی، زهال رضوی، مانی نوری، داوود گل اطیابی، علیرضا حمیدرضا قطبی و مهدی جعفری از جمله فیلمسازان حاضر در اولین نشست مدیران سی و پنجمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان با فعالان سینمای کودک بودند.

در این جلسه که حدود سه ساعت به طول انجامید، به موضوع ناهمسان به دلیل نحوه برگزاری جشنواره سی و پنجم، تمرکز جشنواره در یک شهر یا گستردگی این رویداد توسط شهر دیگر، زمان و نحوه برگزاری جشنواره، جشنواره دوسالانه و… نوجوانان نظرات مطرح شده در جلسه اول را به طور کامل بررسی کردند.

نشست مدیران سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان با فعالان، سینماگران و پیشکسوتان سینمای کودک و نوجوان در بنیاد سینمایی فارابی با هدف دستیابی به بهترین راه برای برگزاری سی و پنجمین دوره این جشنواره به صورت عملی ادامه خواهد داشت. .