ارتباط بین ویروس کووید و دهانشویه چیست؟ – شما آنلاین هستید


پوشش ویروس یک سد محافظ است که ویروس را احاطه کرده است. با این حال، شواهد کافی برای حمایت از اینکه دهانشویه ابزاری موثر در برابر COVID-19 است وجود ندارد و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

برخی از دهانشویه ها ضد عفونی کننده هستند و می توانند میکروارگانیسم های موجود در دهان را از بین ببرند. همچنین می تواند در کنار مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از پوسیدگی دندان و بوی بد دهان جلوگیری کند.

دسرها می توانند به طور موقت کووید ۱۹ را در دهان از بین ببرند. اما ویروس به سرعت کپی های بیشتری از خود ساخت. بنابراین، ممکن است تنها بهترین راه حل موقت را ارائه دهد.

در حال حاضر، دندانپزشکان از دهانشویه ضد میکروبی برای کاهش تعداد میکروارگانیسم‌های موجود در ذرات مایع استفاده می‌کنند که ممکن است طی یک عمل از دهان فرد خارج شود. این لباسشویی حاوی مواد شیمیایی ضد عفونی کننده است.

تحقیقات نشان می دهد که استفاده از دهانشویه می تواند به طور موقت از انتقال SARS-CoV-2 در طی اقدامات دندانپزشکی جلوگیری کند.

با این حال، فرد همچنان می تواند ویروس را از طریق ریه ها و حفره بینی تنفس کند.

مطالعات جدید نشان می دهد که اگرچه غدد بزاقی و گلو هدف اصلی عفونت نیستند. اما مکان مهم انتقال و تکثیر ویروس در مراحل اولیه COVID-19 است.

این بدان معناست که استفاده از دهانشویه می تواند ابزار مفیدی برای جلوگیری از انتشار ویروس باشد.

مطالعات در سال ۲۰۲۰ نشان داد که دهانشویه حاوی مواد خاصی می‌تواند پوشش لیپیدی ویروس SARS-CoV-2 را که به عنوان محافظی برای ویروس عمل می‌کند، تجزیه کند یا از بین ببرد.

به گفته نویسندگان، تحقیقات منتشر شده از این نظریه حمایت می‌کند که دهانشویه به شکستن پوشش ویروسی در سایر ویروس‌ها از جمله کروناویروس‌ها کمک می‌کند و باید در رابطه با COVID-19 بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

مطالعه دیگری در سال ۲۰۲۰ نشان داد که پس از غرغره کردن و شستشو با فرمول دسر به مدت ۶۰ ثانیه، ۱۶ نفر از ۳۳ شرکت کننده در مطالعه آزمایش سیاه زخم نایسریا را در عرض ۵ دقیقه منفی کردند.

نویسندگان یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ پیشنهاد کردند که دهانشویه حاوی ۰.۵٪ پوویدون ید می تواند اتصال SARS-CoV-2 به بینی، گلو و بافت های دهان را مختل کند و همچنین ذرات ویروسی را در بزاق کاهش دهد.

اگرچه این تحقیق امیدوارکننده است، اما مطالعات اخیر دارای محدودیت‌هایی هستند و برای اثبات اینکه دهانشویه می‌تواند به عنوان یک اقدام پیشگیرانه در برابر COVID-19 عمل کند، کافی نیست. مطالعات مشتقات موجود کوچک هستند و هیچ مطالعه بالینی در مقیاس بزرگی وجود ندارد که شواهدی از دهانشویه به عنوان یک مداخله موفق در برابر COVID-19 ارائه دهد.

اگرچه محققان شواهدی یافته‌اند که نشان می‌دهد برخی از فرمول‌های دهانشویه می‌توانند با موفقیت ویروس را از بین ببرند، نتایج برای افرادی است که فقط برای مدت کوتاهی ویروس را دارند. درسته.

در نهایت، اگرچه دهانشویه می‌تواند ویروس‌های موجود در دهان و گلو را تحت تأثیر قرار دهد، COVID-19 نیز در مجاری بینی تجمع می‌یابد. در حالی که دهانشویه می تواند ویروس را در گلو به طور موثر از بین ببرد، اما در مجرای بینی باقی می ماند که می تواند ویروس را به داخل گلو منتقل کند.

تحقیقات نشان نداده است که دهانشویه بتواند عفونت های فعال را درمان کند یا از انتقال ویروس جلوگیری کند.

بنابراین، مردم باید اقدامات پیشگیرانه فعلی مانند واکسیناسیون و شستن مکرر دست ها را رعایت کنند. آنها همچنین باید از اقدامات بهداشتی توصیه شده برای کمک به توقف انتقال SARS-CoV-2 پیروی کنند.

منبع: سایت تدی مدیکال نیوز