اختراع محققان ایرانی برای درمان پوکی استخوان/ توسعه هدایت استخوانی – شما آنلاین هستید


به گزارش خبرنگار مهر، در حال حاضر سازمان غذا و داروی آمریکا و آژانس دارویی اروپا چندین داروی تجاری را برای درمان شکستگی های استخوان بلند بدون پیوند و همجوشی مهره های ستون فقرات با استفاده از پروتئین مورفوژنتیک استخوان انسان-۲ تایید کرده اند. BMP-2) به صورت نوترکیب ساخته می شود.

اما عوارض جانبی ناشی از استفاده از (BMP-2) نشان می دهد که نیاز به حامل برای حمل دارو وجود دارد که به کاهش دوز دارو کمک می کند و هزینه را نیز ارزان می کند.

در همین راستا، گروهی از محققان بین‌المللی با همکاری علیرضا دولتشاهی پیروز از دانشگاه فنی دانمارک و نسیم گل افشان از دانشگاه اوترخت هلند، الگوی جدیدی برای رسانای استخوانی تولید کرده‌اند که دوز لازم از BMP-2 را فراهم می‌کند. ترمیم بازسازی استخوان در مدل آسیب دیده پوکی استخوان کاهش می یابد.

به طور خلاصه، این کامپوزیت یک قالب سه بعدی مبتنی بر ژلاتین است که با سولفات کلسیم یا هیدروکسی آپاتیت (به عنوان یک ماده رسانای غیر آلی استخوان) تقویت شده است.

تحقیقات نشان می دهد که سیستم های کامپوزیت آلی- معدنی ظرفیت هیدراتاسیون بالا و تجزیه پذیری خوبی در شرایط آزمایشگاهی دارند. استفاده از ترکیبات سرامیکی ضریب یانگ یا ضریب الاستیک قالب را نسبت به زمانی که فقط هیدروژل استفاده می شود سخت تر می کند.

ضریب یانگ در واقع نسبت تنش به کرنش است. از آنجایی که تنش یک کمیت بی بعد تنش و کرنش است، ضریب یانگ نیز تنش است و واحد آن در سیستم SI پاسکال است.

تحقیقات روی سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از مغز استخوان انسان (hBM-MSCs) نشان می دهد که الگوهای سه بعدی چسبندگی و تکثیر سلولی را همراه با توانایی تمایز استخوان افزایش می دهند.

به طور کلی، این مطالعه پتانسیل کامپوزیت های ژلاتین-کلسیم بیوسرامیک رسانای استخوانی را به عنوان حامل فاکتورهای رشد استخوان برای بازسازی استخوان از طریق دوزهای بسیار پایین فاکتورهای رشد نشان می دهد.