آیا قد شما بر شانس ابتلا به سرطان روده بزرگ تأثیر می گذارد؟


آیا قد شما بر شانس ابتلا به سرطان روده بزرگ تأثیر می گذارد؟

۷ مارس ۲۰۲۲

خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در افراد بلند قد بیشتر از محققان کوتاه قد است و می گویند در غربالگری این بیماری باید قد را در نظر گرفت.

برای مطالعه جدید، تیم تحقیقاتی در پزشکی جان هاپکینز در بالتیمور داده‌های ۴۷ مطالعه بین‌المللی را که شامل بیش از ۲۸۰۰۰۰ مورد سرطان کولورکتال و بیش از ۱۴۰۰۰ مورد پولیپ پیش سرطانی روده بزرگ (آدنوم) بود، تجزیه و تحلیل کردند. داده های مطالعه جانز هاپکینز روی بیش از ۱۴۰۰ بزرگسال که کولونوسکوپی کرده بودند نیز شامل شد.

دکتر دکتر یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: «یافته‌ها نشان می‌دهد که در مجموع، قد بلندترین افراد در بالاترین صدک قد، ۲۴ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان کولورکتال هستند تا کوتاه‌ترین افراد در پایین‌ترین صدک. جرارد مولین، دانشیار گوارش و کبد.

به عبارت ساده، هر ۳.۹ اینچ (۱۰ سانتی متر) افزایش قد با ۱۴ درصد بیشتر خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و ۶ درصد بیشتر احتمال ابتلا به آدنوم مرتبط است.

بر اساس گزارش منتشر شده آنلاین در ۱ مارس، این بدان معناست که مردان ۶ فوت و ۱ اینچ و زنان ۵ فوت و ۸ اینچ یا بلندتر ۱۴ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و ۶ درصد افزایش خطر ابتلا به آدنوم هستند. اپیدمیولوژی سرطان، نشانگرهای زیستی و پیشگیری.

در ایالات متحده، میانگین قد برای مردان ۵ فوت و ۹ اینچ و برای زنان ۵ فوت و ۴ اینچ است.

مولین در انتشار خبری هاپکینز گفت: “این بزرگترین مطالعه در نوع خود تا به امروز است.” این بر اساس شواهدی است که نشان می دهد قد بلندتر یک عامل خطر نادیده گرفته شده است و باید هنگام ارزیابی و توصیه به بیماران برای غربالگری سرطان کولورکتال در نظر گرفته شود.

اکنون پزشکان برای توصیه غربالگری سرطان کولون بر خطرات ژنتیکی و مرتبط با سن تمرکز می کنند.

مولینز خاطرنشان کرد که این یافته‌ها علت و معلولی را ثابت نمی‌کند، یا اینکه قد بلندتر به اندازه سن یا ژنتیک یک عامل خطر قوی است، اما ارتباط طولانی‌مدت بین قد بلندتر بودن و خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را تقویت می‌کند.

محققان پیشنهاد کردند که قد بلندی ممکن است به اندازه فاکتورهای سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و رژیم غذایی بالا در گوشت قرمز فرآوری شده، عامل خطر سرطان روده بزرگ باشد.

یکی از نویسندگان مطالعه دکتر. الینور ژو گفت که “یکی از دلایل احتمالی این ارتباط این است که قد بزرگسالان با اندازه اندام بدن مرتبط است. تکثیر فعال تر در اندام های افراد بلند قدتر می تواند احتمال جهش هایی را که منجر به دگرگونی بدخیم می شود افزایش دهد.”

ژو، متخصص گوارش، گفت که تحقیقات بیشتری برای شناسایی جمعیت خاصی از افراد قد بلندتر در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ مورد نیاز است.

او گفت: «به عنوان مثال، ورزشکاران قد بلند و افراد دارای قد ارثی، مانند افراد مبتلا به سندرم مارفان، می‌توانند زودتر غربالگری شوند و تأثیر قد بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.»

بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریکا، سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع در ایالات متحده است.

اطلاعات بیشتر

اطلاعات بیشتری در مورد غربالگری سرطان کولورکتال در موسسه ملی سرطان ایالات متحده وجود دارد.

منبع: پزشکی جان هاپکینز، انتشار خبری، ۳ مارس ۲۰۲۲

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.
نمایش اسلاید


سرطان کولورکتال: علائم، علائم، غربالگری، مراحل
به نمایش اسلاید مراجعه کنید

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/