آیا سکوت سنگین «ابراهیم» درباره «موسی (ع)»/ محصول اسکار سیما است؟ – شما آنلاین هستید


آیا سکوت سنگین است
آیا سکوت سنگین است

خبرگزاری مهر – گروه هنر – آتیه موذن: «هفت روز سیما» عنوان بسته ویژه تحلیل خبری است که در پایان هر هفته به بررسی مهم ترین تحولات خبری مرتبط با متن و حواشی نشریات صدا و سیما می پردازد. رویدادهای اطراف در طول هفته در این بسته خبری هفتگی سعی داریم اخبار رسمی از فعالیت برنامه نویسان و مدیران را درج کنیم […]

خبرگزاری مهر – گروه هنر – آتیه موذن: «هفت روز سیما» عنوان بسته ویژه تحلیل خبری است که در پایان هر هفته به بررسی مهم ترین تحولات خبری مرتبط با متن و حواشی نشریات صدا و سیما می پردازد. رویدادهای اطراف در طول هفته
در این بسته خبری هفتگی سعی داریم علاوه بر اخبار رسمی فعالیت برنامه سازان و مدیران سیما، به حواشی رسانه ها و حتی شایعاتی که حتی در صورت غیر رسمی بودن می تواند بر اخبار مرتبط با سیما تأثیر بگذارد، نگاهی داشته باشیم. .
امروز پنجشنبه سوم شهریور ماه می توانید با بسته خبری «هفت روز سیما» شماره ۱۲۱ در بررسی متن و حواشی اتفاقات تلویزیون و خارج از تلویزیون در هفته گذشته با ما همراه باشید.
صورت هفته؛ ابراهیم حاتمی کیا
امروز نام حاتمی کیا با پروژه های شناخته شده و شناخته شده تلویزیون و رادیو گره خورده است. «موسی کلیم الله» میراثی است که چند سالی است افتتاح نشده و از فرج الله سلحشور به جمال شورجه می رسد و در نهایت کارگردانی برای تکمیل این پروژه ناتمام به حاتمی کیا محول می شود.
اما از ۲ سال گذشته که ابراهیم حاتمی کیا شروع به کار کرده، همچنان شنیده می شود که او در حال بازنویسی فیلمنامه و کار روی متن است و اتفاق جدیدی برای پروژه نیفتاده است. اما امسال تهیه کننده این پروژه تغییر کرد و سید محمود رضوی که در ساخت چندین فیلم معروف و سریال خوش ساخت به موفقیت دست یافته بود، جای خود را به احمد میرالایی داد.
این پروژه هر از چند گاهی دچار توقف های مکرر شده است و پس از انتشار این خبر توسط رسانه ها، صداوسیما تنها به اطلاع رسانی مبنی بر اینکه سریال همچنان مراحل پیش تولید و نگارش فیلمنامه را سپری می کند بسنده کرد.

هر چند «موسی» سریال معروفی است و صداوسیما می تواند با اخبار هفتگی و هر از چند گاهی مخاطبانش را تشنه این سریال کند. کاری که رسانه های دنیا برای آثار معروف خود انجام دادند، پروژه بزرگ را در سکوت خبری رها نکردند و حتی باعث شدند فصل اول سریال ماوراء الطبیعه که اسپین آف پروژه بزرگ تولیدی است در اولین قسمت منتشر شود. سرویس پخش HBO به اثری رکوردشکنی تبدیل شد و در یک شب حدود ۱۰ میلیون بیننده داشت. اتفاقی که برای «خانواده اژدها» افتاد.
البته نام پروژه «موسی» بارها از زبان مدیرعامل صدا و سیما مطرح شده و حتی اخیراً روزنامه جام جم رسانه ارگانیک صدا و سیما از این سریال به عنوان یکی از سریال های ۱۵ گانه یاد کرده است. که در گزارشی ویژه در دست تولید است. یا در یکی از شبکه های خبری به صورت غیر رسمی از انتخاب بابک حمیدیان به عنوان بازیگر نقش موسی خبر داد.
اما از صدا و سیما خبر جدی از این سریال منتشر نشده و از سه ماه گذشته که رضوی اسکندر تهیه کننده شد، «موسی» صحبتی نداشت. حتی خبر انتخاب بابک حمیدیان برای سریالی که یکی از دو پروژه مهم شبکه الف است (در کنار سلمان فارسی) هیچ واکنشی از سیمافیلم که معمولاً اخبار پروژه ها و سریال های الف را به اطلاع می رساند، در بر نداشت.
حاتمی کیا امروز گاهی پسرش یوسف را همراهی می کند و با نمایش فیلم «شب طلایی» که به تازگی اکران شده است، در سینماها حاضر شده است. با این حال او دوست ندارد در مورد کارش مصاحبه شود و امید چندانی نیست که حداقل تا زمان مشخص شدن تکلیف این پروژه بزرگ صحبت کند.
تعطیلات آخر هفته؛ موفقیت در پخش مجدد
«تا سه ماه آینده حدود پنج سریال از تلویزیون پخش می شود» خبری است که محسن برمهانی معاون سیما چندی پیش در بازدید از یکی از سریال ها عنوان کرد و به سوژه جنجالی رسانه ها تبدیل شد. اگرچه فیلمنامه های زیادی برای تایید و تولید به تلویزیون ارسال می شود، اما خروجی تلویزیون در سال های اخیر به گونه ای است که تولیدات سریالی کمتر قادر به جلب رضایت کمی و کیفی مخاطبان است، حتی این تکرارها نیز در جلب رضایت مخاطب موفق ترند. حضار.
اگر از چرخ های تولید تلویزیون استفاده شود و سریال های مختلف در مرحله تایید پلان و فیلمنامه و پیش تولید باشد قطعا اتفاق خوبی است. البته هنوز مشخص نیست که این خبر چه زمانی اجرایی می شود.
هم اکنون سریال های «راز نطامم» از شبکه یک و «بی نشان» از شبکه سه در حال پخش است و همزمان با پخش سریال «وفا» به کارگردانی محمدحسین لطیفی از شبکه دو بینندگان تماشاگر هستند. سری جدید حتی در مقایسه با محصول جدید، بهتر ساخته شده است. این سریال در سال ۱۹۸۵ ساخته شد و حدود ۱۵ سال از ساخت آن می گذرد.

البته رضایت از تکرارها فقط به سریال باز نمی گردد. تازه ترین اخبار مرکز پژوهش های صدا و سیما نشان می دهد «مختارنامه» که هر ساله درباره پخش یا عدم پخش آن بحث می شود، همچنان مخاطب خود را پیدا می کند، مخاطب دارد و رضایت مخاطبان از این سریال بیشتر از آثار دیگر است. این سریال امسال بیش از ۹۰ درصد رضایت مخاطبان را به خود اختصاص داد و در راس رضایت مخاطبان سریال های دیگر به ویژه تولیدات قرار گرفت.
پیش از آن شایعه شده بود سریال «ستایش» که یکی از پربیننده ترین های این ماه بود، حتی در ابتدای شب محرم هم مخاطبان «شب ۱۰» فتحی را نسبت به سریال های دیگر دوست داشتند. فصل متحول کننده تلویزیون برای سریال ها ممکن است به پایان برسد و از این پس، سریال ها محصول دوره جدیدی از تلویزیون باشند که باید حتما ببینید. حالا سریال های جدید می توانند توجه بینندگان را به خود جلب کنند یا باز هم تکرار می شوند که خوش شانسی می آورند و برای بینندگان اجباری و اختیاری هستند!
حاشیه هفتگی؛ غیبت مدیر با صدای طولانی همراه است
منوچهر اسماعیلی یکی از آخرین بازماندگان نسل طلایی دوبله است که در آخرین شب مرداد ماه درگذشت. درگذشت این صداپیشه معروف که به دلیل دوبله همه جانبه این بازیگر به «مرد هزار صدا» معروف بود، کام بسیاری از هنرمندان معاصر و قدیم و جدید را تلخ کرد.
زنده یاد اسماعیلی را بسیاری به عنوان چهره فراموش نشدنی سینمای ایران و همچنین نام های بزرگ سینمای جهان می شناسند. در واقع می توان گفت بسیاری از این چهره ها با صدایشان شناخته می شوند و تصاویر ثبت شده در ذهن انسان شاید جز با صدای اسماعیلی نتواند وقار آنها را به خاطر بسپارد.
پس از درگذشت او بسیاری از هنرمندان، مسئولان و مدیران یادداشت های مختلفی در سوگ غیبت او منتشر کردند. اما مراسم تشییع پیکر این هنرمند فقید و دونفره پیشرو در آرامی و بدون حضور بسیاری از کارگردانان و چهره ها برگزار شد. کسانی که انتظار می رود در غیاب استاد حق و عظمت او را ادا کنند.

نه وزارت ارشاد و نه مدیر صدا و سیما در این مراسم حضور نداشتند. البته مجتبی نقییی مدیر دوبلاژ صداوسیما که اتفاقاً یکی از اولین کسانی بود که در روزهای گذشته به قطع دوبله پاسخ داد و پیگیر امورش بود، در این مراسم حضور داشت.
زنده یاد اسماعیلی در بهشت ​​سکینه کرج زنده به خاک سپرده شد و قاعدتا این فاصله نباید دلیل غیبت مسئولان باشد.
صداوسیما هر چند در یک سال گذشته نشان داده که مقام یک هنرمند را دنبال می کند، اما جلسات آن ها گاهی مانند جلال تیتر یک می شود و خود صداوسیما نیز منشا این توجه ها و احوالپرسی ها بوده است. با این حال توقعات بیشتری هم از تلویزیون و هم از وزارت ارشاد برای حضور در این مراسم وجود دارد.
سینما در هوا; شانس مهدی برای اسکار
فیلم «وضعیت مهدی» از مینی سریال هفت قسمتی «عاشورا» متولد شد. مینی سریالی که در حال حاضر مشخص نیست چه زمانی پخش خواهد شد. آخرین بار گفته شد که در اسفند ۱۴۰۰ و همزمان با اکران از تلویزیون پخش خواهد شد اما هنوز خبری از سریال نیست.
با این حال سریال «عاشورا» به کارگردانی هادی حجازی فر و انتشارات ابوالفضل صفری اکران بی نظیری به نام «موقعیت مهدی» دارد که می تواند نظر بسیاری را به خود جلب کند.
این نسخه سینمایی به تهیه کنندگی حبیب ولی‌نژاد برای حضور در جشنواره فیلم سبوح ساخته شد و پس از نمایش در جشنواره فیلم سبوح، مخاطبان عام و خاص، رسانه‌ها و منتقدان را با خود همراه کرد. اتفاقی که کمتر برای فیلم دفاع مقدس می افتد.

طی روزهای گذشته که گمانه زنی های مختلفی درباره انتخاب نماینده ایران در اسکار مطرح شد، از «جایگاه مهدی» به عنوان گزینه با بیشترین شانس برای انتخاب نام برده شد.
«وضعیت مهدی» درباره شهید مهدی باکری است و روایتی متفاوت از این شهید و همچنین برادرش حمید باکری را به مخاطب ارائه می کند، روایتی که کاملاً شاعرانه است.
«وضعیت مهدی» حاصل حضور یک تیم حرفه ای در پشت صحنه تولید است، از ابوالفضل صفری که پیش از این چندین سریال امنیتی و جاسوسی را تولید کرده تا خود حجازی فر که اولین تجربه کارگردانی اوست.
طراحی نام این فیلم برای حضور در اسکار به عنوان یک رویداد جهانی، صرف نظر از اینکه جزو پنج نامزد برتر فیلم های بین المللی باشد یا خیر، می تواند نشان دهنده «جایگاه رسانه ملی» باشد. جایگاه ممتاز رسانه ای که پیش از این با سریال هایی چون «امام علی» و «مختارنامه» محصولات آن به منطقه عرضه شده و اکنون می تواند توجه جهانیان را به فرهنگ و پیشینه و پیشینه خود بیشتر جلب کند و حالا می تواند با دستیابی به این طراحی خاص، برنامه ریزی شده است که در جهان منتشر شود.
معاملات این هفته؛ ساعت صفر
این سال‌ها همیشه آسیب جدی تلویزیون بوده که سریال و برنامه و گفت‌وگو برای نوجوانان ندارد. اینکه مهم ترین قشر جامعه را رها کرده و برایش برنامه و سریالی نساخته است و خودش باید در میان پدیده های غیرقابل کنترل مختلفی که در دنیای مدرن او را احاطه کرده است، هویتش را پیدا کند.
«ساعت سفر» یکی از معدود برنامه‌های تلویزیونی در حوزه جوانان است که اکنون تلاش می‌کند با او آشنا شود، دغدغه‌هایش را برطرف کند، او را به چالش بکشد، مهم‌تر از همه با او گفت‌وگو کرده و این گفت‌وگو را برای مردم فاش کند.

در هر قسمت از برنامه، مجری با چند نوجوان در استودیو برنامه در قالب سوالاتی صحبت می کند که باید پازل نهایی را تکمیل کند. نظر یکی یکی از آنها در مورد خانواده، دوستان، ازدواج، شغل و تحصیلشان می پرسید و البته نه در گفت و گوی معمول شبانی، بلکه گاهی با آنها بحث می کرد و به شوخی و انتقاد می پرداخت.
مثلاً در یکی از قسمت‌ها، مجری از نوجوانان در مورد معیارهای یک همسر احتمالی سؤال می‌کند و سپس این سؤال را مطرح می‌کند که زیبایی مهم‌تر است یا ثروت، حتی تأکید می‌کند که هر دو مهم هستند.
این برنامه چندوجهی است و سعی می کند برخی از دغدغه هایی را که امروزه نوجوانان با آن مواجه هستند برطرف کند و از منظر برنامه هدفمند می تواند برای نوجوانان آموزشی باشد.
«ساعت صفر» به تهیه کنندگی حسین شکیب راد، کارگردانی امیرحسین اکاتی و تدوین زهرا قربانی تولید شد.