آیا بربرین می تواند به دیابتی ها کمک کند؟

بربرین یک آلکالوئید طبیعی است. این گیاه در انواع گیاهان دارویی سنتی مانند درخت زردچوبه، انگشتر طلا، نخ طلا و زرشک یافت می شود.

از هند و چین می آید که در آنجا برای اولین بار در درمان های دارویی هندی و چینی استفاده شد.

آلکالوئید دسته ای از ترکیبات آلی با منشاء گیاهی است. آلکالوئید بربرین بیشتر حاوی اتم های نیتروژن است. اینها اثرات فیزیولوژیکی را بر روی انسان به ویژه با توجه به سلامت متابولیک و قلب و عروق نشان داده اند.

دو گیاه به نام‌های Coptidis Rhizoma و Phellodendri Chinensis Cortex که بربرین ماده مؤثر اصلی آن‌ها است، صدها سال است که در طب سنتی چینی برای درمان دیابت، گاستروانتریت باکتریایی، اسهال و سایر بیماری‌های گوارشی استفاده می‌شود.

ادعاهای متعددی در مورد اثربخشی بربرین به عنوان درمانی برای انواع بیماری ها مطرح شده است. اما چه تعداد از این چیزها بر اساس شواهد و چه تعداد از آنها آرزوست؟

شواهد خوبی وجود دارد که بربرین دارای خواص ضد باکتری، ضد میکروبی، ضد التهابی و ضد توموری است و می تواند قند و فشار خون را کاهش دهد.

ادعاهای دیگری نیز وجود دارد که با شواهد به خوبی تأیید نمی شود… ادعاهایی مبنی بر جلوگیری از رشد سرطان ها، مفید بودن در درمان پوکی استخوان، رفع مشکلات گوارشی، سوختگی ها و عفونت های باکتریایی و غیره.

تحقیقات بیشتری به فوریت مورد نیاز است.

مزایای سلامتی بربرین ثابت شده است

بربرین مزایای سلامتی را برای بسیاری از شرایط پزشکی ارائه می دهد که توسط تحقیقات بالینی خوب پشتیبانی می شود. چند مورد اول برای افراد مبتلا به دیابت و سندرم متابولیک جالب خواهد بود.

بربرین به دیابتی ها کمک می کند

مطالعه ای که در آگوست ۱۹۸۱ در کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده در مؤسسه ملی بهداشت منتشر شد، نشان داد که بربرین به کاهش سطح قند خون کمک می کند.

مطالعه دیگری از همان منبع منتشر شده در فوریه ۲۰۱۹ نشان داد که بربرین اثرات مثبتی بر متابولیسم گلوکز و لیپید، عوامل التهابی و مقاومت به انسولین در بیماران مبتلا به سندرم متابولیک دارد.

کلینچر مطالعه دیگری بود که در ژورنال متابولیسم در می ۲۰۰۸ منتشر شد و مصرف بربرین را با متفورمین در یک دوره سه ماهه مقایسه کرد. محققان دریافتند که بربرین قادر است قند خون و متابولیسم لیپید را در بیماران دیابتی نوع ۲ به همان اندازه متفورمین کنترل کند.

مطالعه دیگری که در مارس ۲۰۱۲ در مجله Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine منتشر شد، نشان داد که بربرین می تواند حساسیت انسولین را با مهار ذخیره چربی در بیماران مبتلا به سندرم متابولیک بهبود بخشد. این بدان معنی است که بربرین ممکن است بتواند به جلوگیری از آسیب کلیه کمک کند.

اثرات بربرین بر کلسترول و فشار خون

شواهد خوبی وجود دارد که بربرین می تواند به کاهش سطوح بالای لیپوپروتئین با چگالی کم، کلسترول تام و فشار خون کمک کند.

همان مطالعه فوق الذکر در مورد بربرین و کنترل گلوکز، که در مجله Metabolism در می ۲۰۰۸ منتشر شد، نشان داد که بربرین سطح کلسترول و تری گلیسیرید را در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ کاهش می دهد.

مطالعه دیگری با ترکیب برنج مخمر قرمز (معروف به کاهش سطح کلسترول) با بربرین که در سال ۲۰۱۵ در Alternative Therapies in Health and Medicine منتشر شد، نشان داد که بربرین طیف وسیع تری از محافظت از کلسترول را ارائه می دهد و در عین حال خطر ابتلا به عفونت های جدی را کاهش می دهد. عوارض جانبی در مقایسه با استاتین ها (داروی تجویزی که معمولاً برای کنترل کلسترول استفاده می شود).

یک مطالعه حیوانی با عنوان اثر بربرین بر افزایش دفع کلسترول در همسترهای پرچرب ناشی از رژیم غذایی، که در مجله Translational Medicine در آگوست ۲۰۱۵ منتشر شد، نشان داد که بربرین می تواند با افزایش دفع، غلظت بالای غیر طبیعی لیپیدها و لیپیدها را در خون کاهش دهد. لیپیدها و لیپیدهای خون کلسترول از کبد و مهار جذب کلسترول در روده.

مطالعات همچنین نشان داده اند که بربرین می تواند سطح فشار خون و گردش خون را در افراد مبتلا به سندرم متابولیک بهبود بخشد، زمانی که با یک رژیم غذایی سالم غنی از آنتی اکسیدان ها یا مکمل هایی مانند اسید فولیک، کوآنزیم Q10 و آستاگزانتین مصرف شود.

بربرین از سلامت قلب حمایت می کند

بربرین تأثیر مثبتی بر سلامت قلب دارد. این احتمالاً به دلیل توانایی آن در کمک به کنترل سطح گلوکز خون و چاقی است … بنابراین خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را کاهش می دهد.

همچنین از تصلب شرایین جلوگیری می کند زیرا آزاد شدن اکسید نیتریک را تحریک می کند، مولکول سیگنالی که شریان ها را شل می کند، در نتیجه فشار خون را کاهش می دهد و جریان خون را افزایش می دهد.

مطالعه‌ای که در مجله جهانی قلب و عروق در آوریل ۲۰۱۰ منتشر شد، گزارش داد افرادی که بربرین مصرف می‌کنند عملکرد قلب بهتری دارند و نسبت به افرادی که دارونما مصرف می‌کنند توانایی بیشتری برای ورزش دارند.

بربرین به کاهش وزن کمک می کند

بربرین می تواند اثر متوسطی در کاهش وزن داشته باشد.

AMPK (آدنوزین مونوفسفات پروتئین کیناز فعال) آنزیمی در سلول های انسانی است که نقش مهمی در تنظیم متابولیسم دارد. از این رو، اغلب به آن “سوئیچ متابولیک اصلی” می گویند.

بربرین یکی از معدود ترکیباتی است که قادر به فعال کردن AMPK است. فعال سازی باعث افزایش سوزاندن چربی ها در میتوکندری می شود… به همین دلیل است که مطالعات متعدد ثابت کرده اند که بربرین می تواند از تجمع چربی جلوگیری کرده و از سندرم متابولیک جلوگیری کند.

در یکی از این مطالعات که در ژوئیه ۲۰۱۲ در Phytomedicine منتشر شد، به بزرگسالان چاق ۵۰۰ میلی گرم بربرین سه بار در روز به مدت ۱۲ هفته به صورت خوراکی داده شد. این مطالعه نشان داد که بربرین یک ترکیب موثر کاهش دهنده چربی است و تأثیر متوسطی در کاهش وزن دارد.

بربرین می تواند به مدیریت SIBO کمک کند

افراد مبتلا به رشد بیش از حد باکتری در روده کوچک دارای رشد بیش از حد باکتری در روده کوچک هستند. این عارضه معمولاً با آنتی بیوتیک های خوراکی درمان می شود، اما همیشه موفقیت آمیز نیست.

مطالعه ای که در می ۲۰۱۴ در Global Advances in Health and Medicine منتشر شد، نشان داد که یک داروی گیاهی شامل بربرین به همان اندازه که یک آنتی بیوتیک در درمان SIBO کار می کند و به همان اندازه بی خطر است.

فواید احتمالی بربرین

فواید بالقوه بربرین به مزایایی اشاره دارد که شواهد بالینی برای آنها وجود دارد اما این شواهد یا به اندازه کافی قوی نیستند یا برای نشان دادن یک مزیت خاص کافی نیستند.

در اینجا به برخی از این مزایا اشاره می کنیم:

زوال شناختی… مطالعات بر روی انسان نشان می دهد که بربرین دارای ارزش درمانی بالقوه در برابر بیماری های تخریب کننده عصبی مانند بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون و تخریب عصبی ناشی از تروما است. مطالعات حیوانی نشان می دهد که ممکن است به مبارزه با افسردگی نیز کمک کند.

اثرات ضد سرطانی… بربرین ممکن است به القای آپوپتوز، مرگ برنامه ریزی شده سلول های سرطانی کمک کند. تحقیقات در دانشگاه پزشکی چین نشان داد که بربرین می تواند آپوپتوز را در سلول های سرطانی زبان انسان القا کند. تحقیقات هنوز در مورد اینکه چگونه بربرین هیدروکلراید می تواند متابولیسم سلول های سرطانی را تنظیم کند و از رشد و تولید مثل آنها جلوگیری کند، ادامه دارد.

محافظت از کبد… تحقیقات اولیه نشان می دهد که بربرین با کاهش قند خون، مقاومت به انسولین و تری گلیسیرید، که نشانگر آسیب کبدی در افراد مبتلا به دیابت و ویروس هایی مانند هپاتیت هستند، از کبد حمایت می کند. همچنین از افراد مبتلا به بیماری کبد چرب حمایت می کند. جستجو ادامه دارد.

سلامت ریه.. تحقیقات نشان می دهد که اثرات ضد التهابی بربرین به عملکرد ریه کمک می کند. در یک آزمایش، به موش ها بربرین داده شد و سپس به اندازه کافی در معرض دود سیگار قرار گرفتند که باعث آسیب حاد ریه شود. او دریافت که موش هایی که آلکالوئید مصرف کردند نسبت به موش هایی که در معرض همان مقدار دود اما بدون بربرین قرار گرفتند، التهاب کمتر و آسیب ریه کمتری داشتند.

نحوه استفاده از بربرین

شما باید بتوانید بربرین را به عنوان یک مکمل غذایی به شکل بربرین HCL در فروشگاه مواد غذایی بهداشتی محلی خود پیدا کنید… اگر نه، می توانید آن را به صورت آنلاین سفارش دهید.

پزشک طبیعی شما می تواند به شما در تعیین مناسب ترین دوز برای شما کمک کند. با این حال، دوز معمول ۱۵۰۰ میلی گرم در روز است که در سه دوز مساوی هر کدام ۵۰۰ میلی گرم مصرف می شود.

لازم است دوز روزانه را به سه قسمت تقسیم کنید تا سطح بربرین در خون شما ثابت بماند زیرا این آلکالوئید نیمه عمر کوتاهی دارد. یکی دیگر از دلایل تقسیم دوز روزانه این است که یک دوز بزرگ می تواند معده شما را با گرفتگی و اسهال ناراحت کند.

مکمل را با یا بلافاصله بعد از غذا مصرف کنید تا از توانایی بربرین در صاف کردن افزایش ناگهانی گلوکز و سطح چربی خون که بلافاصله بعد از غذا رخ می دهد، استفاده کنید.

توجه داشته باشید… هنگام خرید بربرین HCL مطمئن شوید که آن را با بربرول (نام تجاری یک محصول دیگر) یا بربر روبین (یک متابولیت یا ماده ای که در متابولیسم شما تشکیل می شود یا برای متابولیسم شما ضروری است) اشتباه نگیرید.

عوارض و خطرات مصرف بربرین

بربرین سابقه ایمنی برجسته ای دارد. عوارض جانبی جزئی هستند و به هضم غذا مربوط می شوند… برخی دردهای معده، گرفتگی عضلات، نفخ شکم، یبوست و اسهال.

با این حال، افراد مبتلا به دیابت و فشار خون بالا باید مراقب باشند اگر شرایط خود را با داروهایی مانند متفورمین یا استاتین ها کنترل می کنند… زیرا بربرین به طور طبیعی می تواند قند خون و فشار خون را کاهش دهد و در نهایت ممکن است دچار هیپوگلیسمی شوید.

اگر قصد مصرف طولانی مدت مکمل بربرین را دارید، یعنی بیش از سه ماه، باید با پزشک خود مشورت کنید.

زنان باردار و شیرده نیز باید قبل از مصرف مکمل بربرین با پزشک خانواده خود مشورت کنند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر