آیا این پلاستیک های رایج باعث چاقی می شوند؟


آخرین اخبار رژیم غذایی و مدیریت وزن

آیا این پلاستیک های رایج باعث چاقی می شوند؟

دوشنبه، ژانویه. ۳۱، ۲۰۲۲

آیا بطری پلاستیکی آب دور کمر شما را گشاد می کند؟

می تواند باشد.

در یک مطالعه جدید، محققان نروژی گفتند که مواد شیمیایی موجود در محصولات پلاستیکی رایج مانند بطری های آب یا بسته بندی مواد غذایی ممکن است شما را در معرض خطر انباشته شدن وزن قرار دهد.

مارتین واگنر، یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت: «آزمایش‌های ما نشان می‌دهد که محصولات پلاستیکی معمولی حاوی ترکیبی از مواد هستند که می‌توانند عاملی مرتبط و دست‌کم‌گرفته در ایجاد اضافه وزن و چاقی باشند. او دانشیار زیست شناسی در دانشگاه علم و صنعت نروژ در تروندهایم است.

بسته بندی پلاستیکی به طور گسترده برای مواد غذایی استفاده می شود زیرا ارزان است و می تواند عمر مفید را افزایش دهد. اما پلاستیک حاوی هزاران ماده شیمیایی است و محققان توضیح دادند که برخی از آنها می توانند وارد بدن شما شوند و بر متابولیسم و ​​بنابراین وزن شما تأثیر بگذارند.

تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی آنها از ۳۴ محصول پلاستیکی روزمره – مانند ظروف ماست، بطری نوشیدنی و اسفنج آشپزخانه – بیش از ۵۵۰۰۰ جزء شیمیایی را نشان داد.

در این میان، محققان ۶۲۹ ماده شیمیایی را شناسایی کردند، از جمله ۱۱ مورد که با متابولیسم انسان تداخل دارند (“مواد شیمیایی مختل کننده متابولیسم”).

در آزمایشات آزمایشگاهی مشخص شد که مواد شیمیایی از یک سوم محصولات پلاستیکی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته اند که به رشد سلول های چربی کمک می کنند. تیم مطالعه در یک بیانیه خبری دانشگاه توضیح داد که این مواد شیمیایی سلول های پیش ساز را برای تبدیل شدن به سلول های چربی که بیشتر تکثیر می شوند و چربی بیشتری انباشته می کنند، برنامه ریزی مجدد کردند.

این مطالعه نشان داد حتی برخی از محصولات پلاستیکی که حاوی مواد مختل کننده متابولیسم شناخته شده نیستند، باعث رشد سلول های چربی می شوند. به گفته نویسندگان این مطالعه که در ژانویه منتشر شد، این بدان معناست که پلاستیک ها حاوی مواد شیمیایی هنوز ناشناخته هستند که در نحوه ذخیره چربی بدن ما اختلال ایجاد می کنند. ۲۶ اینچ علوم و فناوری محیط زیست.

یوهانس ولکر، نویسنده اول این مطالعه گفت: “به احتمال بسیار زیاد مشکوک معمولی، مانند بیسفنول A، باعث این اختلالات متابولیک نمی شود. این بدان معناست که سایر مواد شیمیایی پلاستیکی غیر از آنهایی که قبلا می دانیم، می توانند در ایجاد اضافه وزن و چاقی نقش داشته باشند.” که وابسته به گروه زیست شناسی دانشگاه است.

مدت‌ها تصور می‌شد که بیشتر مواد شیمیایی موجود در محصولات پلاستیکی در آنها باقی می‌مانند، اما تیم واگنر اخیراً نشان داده‌اند که این محصولات تعداد زیادی از مواد شیمیایی را آزاد می‌کنند که می‌توانند وارد بدن انسان شوند.

تحقیقات قبلی نشان داده است که برخی از پلاستیک ها حاوی مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز هستند که ممکن است بر رشد و باروری انسان تأثیر بگذارد، و این مطالعه جدید نشان می دهد که آنها همچنین ممکن است در افزایش وزن نقش داشته باشند.

اطلاعات بیشتر

انجمن غدد درون ریز هشدار می دهد که پلاستیک ها تهدیدی برای سلامت انسان هستند.

منبع: دانشگاه علم و صنعت نروژ، انتشار خبری، ژانویه. ۲۶، ۲۰۲۲

رابرت پردت

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.نمایش اسلاید

چگونه بدون رژیم لاغر شویم: ۲۴ واقعیت سریع
به نمایش اسلاید مراجعه کنید

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/