آرتریت روماتوئید – درمان گیاهی آیورودا

آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است که معمولاً افراد میانسال را درگیر می کند و در زنان بیشتر از مردان دیده می شود. کودکان نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند. در این بیماری غشای سینوویال یا بافت پوشاننده مفاصل متورم می شود و در نتیجه سفتی، درد و محدودیت حرکتی ایجاد می شود. در شرایط شدید، مفاصل ممکن است در نهایت تغییر شکل دهند. اعتقاد بر این است که اختلال در عملکرد سیستم ایمنی مسئول این بیماری است.

در آیورودا، آرتریت روماتوئید به عنوان “ساندی واتا” شناخته می شود. این را نباید با «آم واتا» که نام تب روماتیسمی است، یا تبی که باعث درد و تورم مفاصل می‌شود و همچنین بر قلب تأثیر می‌گذارد، اشتباه گرفت.

آرتریت روماتوئید با منشأ اخیر معمولاً به درمان ضد التهابی استاندارد به خوبی پاسخ می دهد. با این حال، طبیعتاً این یک بیماری مزمن است و در حالی که علائم را می توان کنترل کرد، در حال حاضر هیچ درمانی وجود ندارد. پزشکی مدرن استاندارد ممکن است زمانی که بیماری مزمن شود چندان مفید نباشد، یا درمان ممکن است عوارض جانبی قابل توجهی داشته باشد. در چنین بیمارانی است که درمان گیاهی آیورودا ممکن است بسیار مفید و موثر باشد. یکی از مزیت های عمده داروهای گیاهی آیورودا در چنین بیماری این است که داروها ممکن است برای مدت طولانی بدون هیچ گونه عوارض جانبی جدی مصرف شوند.

درمان آیورودا آرتریت روماتوئید شامل مراحل زیر است:

(ط) “سنهان” (استفاده از روان کننده های دارویی محلی و خوراکی)

(ii) “سوئد” (تحریک محلی)

(iii) “لپ” (کاربرد محلی داروها)

(IV) “Anuloman” (درمان ملین خفیف برای دوره های طولانی)

(v) «راکتاموکشان» (خون دادن)

(vi) “دهان” (برند حرارت محلی) و

(vii) “شمن” (درمان خوراکی علامتی).

روغن ماهانارایان (که عمدتاً حاوی مارچوبه راسموزوس است)، روغن بالا (سیدا کوردیفولیا)، روغن ویشگاربا از جمله داروهایی هستند که برای عمل‌های «سنهان» استفاده می‌شوند. در حالی که کاربرد محلی بسیار ساده است، استفاده خوراکی از روان کننده های دارویی بهتر است تحت نظارت مستقیم یک پزشک متخصص و با تجربه آیورودا انجام شود.

در حالی که شعله ور کردن محلی را می توان به روش های مختلفی انجام داد، “نادی سوئد” موثرترین است. در این روش، معمولاً پس از عمل «سنهان»، یک جت بخار دارویی به سمت مفاصل آسیب دیده هدایت می‌شود. برای این روش معمولا از جوشانده نیرگوندی (Vitex negundo) استفاده می شود.

کاربردهای دارویی محلی شامل Lepgoli، Dashang lep، و مخلوطی از Shrung، Daruharidra (Berberis aristata)، آلوم، و Rakta Chandan (آلبوم Santalum) است. چندین پماد گیاهی دارویی نیز موجود است.

درد موضعی را می توان بلافاصله با خون رسانی کاهش داد. این کار را می توان با سرنگ یا استفاده از زالو انجام داد. حدود ۵۰ میلی لیتر. خون معمولاً از ورید نزدیک مفصل آسیب دیده خارج می شود. برخی از پزشکان از نام تجاری حرارتی موضعی برای کاهش حساسیت حاد مفاصل استفاده می کنند. برای این روش از ابزارهای فلزی ویژه مختلفی استفاده می شود.

روغن کرچک و هاریتاکی (Terminalia chebula) درمان شده با روغن کرچک برای درمان ملین ملایم و طولانی مدت استفاده می شود.

داروهای خوراکی شامل جوشانده ماهاراسنادی، تریفالا گوگولو، یوگراج گوگولو و آشواگانداریشتا است. ترکیبات Shallaki (Boswellia serrata) و Guggulu (Commiphora mukul) برای دوره های طولانی تجویز می شوند. چندین ترکیب گیاهی حاوی Guggulu در دسترس است که با توجه به علائم ارائه شده و مرحله بندی بیماری که توسط پزشک آیورودا انجام می شود، استفاده می شود.

توصیه می شود از محصولات غذایی بسیار ترش، شور و سرد (در یخچال) و همچنین محصولات تخمیر شده خودداری کنید. استفاده از مقادیر قابل تحمل زنجبیل و سیر در رژیم غذایی روزانه مفید است. برخی از آساناهای یوگا برای آرتریت مفید هستند و ممکن است به طور منظم تحت نظارت و مشاوره یک متخصص در این زمینه انجام شوند.

اعتقاد بر این است که آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است و بنابراین ممکن است برای بهبودی کامل نیاز به درمان طولانی مدت از هشت تا هجده ماه داشته باشد. همراه با درمان مفاصل ملتهب، باید داروهای گیاهی نیز برای ایجاد سیستم ایمنی تدریجی تجویز شود تا سیستم ایمنی از حمله به اندام های بدن جلوگیری کند. توصیه می شود که درمان گیاهی آیورودا را زودتر شروع کنید تا از آسیب جبران ناپذیر به مفاصل جلوگیری کنید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر